Bine yakın üründe yüzde 5-25 indirim

banner37

Kıbrıs Türk Sanayi Odası “Yerli Ürünlerde İndirim Kampanyası” başlattı. 92 işletmenin katıldığı indirim kampanyası 31 Aralık’a kadar sürecek

Bine yakın üründe yüzde 5-25 indirim
banner99

İbrahim FEVZİOĞLU

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), KKTC’de üretilen bine yakın ürünün yılbaşına kadar yüzde 5 ile 25 arasında değişen oranlarda indirimli satılmasını içeren kampanya başlattı.

Kampanyaya 92 işletme katılım gösterdi.

Et sektöründe hizmet veren ve kampanyaya katılan şirketler, et ürünlerinde yüzde 5 ile 10 arasında indirim uygulayacak.

Hacıali-Kırnı Piliçleri de tavuk ve yumurta ürünlerinde yüzde 5 indirime giderken, un ürünlerinde de 2’şer TL’lik indirim uygulanacak.

Birçok süt ürününde de yüzde 10’a varan indirimleri kampsayan kampanyada, Koop-Süt yer almıyor.

Temizlik ürünlerinde ise, yüzde 25’e varan indirim var.

Bugünden 31 Aralık’a kadar devam edecek kampanya kapsamında indirim sağlayacak işletmelerde indirim kampanyasının afişleri olacak.

Bu kapsamda dün “Yerli Ürünlerde İndirim Kampanyası”yla ilgili düzenlenen basın toplantısında, kampanyanın içeriği anlatıldı. Lansmanda, Başbakan Tufan Erhürman ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk konuşma yaptı.
 

Erhürman: Dış ticarete olan bağımlılığı azaltacak

Başbakan Tufan Erhürman, ithalata bağımlı bir ülke olduğumuz için döviz karşısında TL’nin değer kaybının yarattığı etkileri çok fazla hissettiğimizi belirterek dış ticaret açığının 1 milyar 700 milyon TL olduğunu söyledi.

Erhürman, kampanyayla birlikte yerli ürünü destekleyip, dış ticarete olan bağımlılığın azaltılacağı kanısında olduğunu ifade ederek ekonomistlerin birleştiği tek noktanın ülkemizin ithalata bu kadar bağımlı olmasının TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının yarattığı etkileri büyüttüğü yönünde olduğunu söyledi.

2017 verilerine göre, 1 milyar 800 milyon dolar ithalata karşılık 106 milyon dolar civarında ihracat olduğuna iaşret eden Erhürman, yaklaşık 1 milyar 700 milyon dolar civarında olan dış ticaret açığının ihracatı artırarak tamamen kapatılmasının mümkün olmadığını belirtti. Erhürman, “İhracatı mümkün olduğunca artırırken, ithalatı yerli üretimle olabildiğince ikame ettirmek gerekiyor. Bunun yolu da bir yandan planlı biçimde, doğru alanlarda, doğru yöntemlerle, kaliteli üretim yapıp, üretilenlerin özellikle turizm sektöründe daha fazla tüketilmesinin önünü açarken, diğer yandan da yurttaşların yerli ürünlere önyargıyla yaklaşmamasının sağlanmasıdır” dedi.

Türkiye ile ihracat ve ithalat rakamlarına değinen Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti’nden ithalat 1 milyar dolar civarındayken, ihracatın, toplam ihracatın yüzde 60’ını oluşturduğunu ve bunun da 64 milyon dolara tekabül ettiğini bildirdi.
   “Bu bize, Türkiye Cumhuriyeti’ne ihracat olanaklarını daha fazla zorlamamız gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden hem yetkili makamlarla hem de iş çevreleriyle bu konuyu konuşuyor, özellikle niş ürünlerimizin Türkiye piyasasına daha fazla ihraç edilebilmesinin yollarını arıyoruz” dedi.
   Yerli üretimin artmasının ve piyasada kendisine yer bulmasının yalnızca dış ticaret açığının mümkün olduğunca kapatılması açısından değil, ülkedeki istihdam olanaklarının artırılması açısından da önemli olduğuna işaret eden Erhürman, “İşgücü piyasasına katılımın yüzde 51’de, özel sektörde çalışan yurttaş oranının yüzde 41’de kaldığı bir ortamda yüzde 18.7 genç işsizliğimiz var. Bu rakamların kabul edilebilir seviyelere çıkması ancak istihdam olanaklarının artırılmasıyla mümkündür ki yerli üretimin bu noktadaki etkisi büyüktür” diye konuştu.
   Erhürman, şöyle konuştu:
   “Sanayi Odası’nın dün tanıtımını yaptığı bazı ürünlerde yüzde 25’lere varan indirimleri içeren kampanya, hem tüketicinin korunması ve piyasaya güvenin sağlanması, hem de yerli ürün kullanımının, dolayısıyla üretimin teşvik edilmesi ve ithalata bağımlılığın mümkün olduğunca azaltılması çağrısı açısından önemlidir.”
 

“Denetimler sürecek”

Hükümetin kriz dönemlerinde fırsatçılığı engellemek adına yaptığı denetimlerle ilgili de bilgi veren Erhürman, denetimlerin artarak devam edeceğini kaydetti.
   Ticaret Dairesi’nin Ağustos ayında 363, Eylül ayında 524, Ekim ayında 594 iş yerini denetlediğini, denetimler sonucunda kesilen toplam cezanın Ağustos’ta 9 bin 878 TL, Eylül’de 16 bin 244 TL iken, Ekim’de toplam 68 bin 472 TL olduğunu açıklayan Başbakan Erhürman, şu detayları da paylaştı:
   “Bu arada, Ağustos ayında 49,713 TL, Eylül ayında 52,658 TL, Ekim ayında da 88,659 TL’lik mal müsadere edilmiştir. Tüketicilerin Fahiş Fiyatlardan Korunmasına ilişkin Yasa Gücünde Kararname kapsamında, mal alım ve satış faturaları üzerinden yapılan denetimler de devam etmektedir.”
   Başbakan Tufan Erhürman, hükümetin bir yandan denetimleri artırarak devam ettireceğini, bir yandan sözü edilen üretim ve istihdam açıklarını giderecek adımları hızla atacağını ifade ederek, diğer yandan da iş dünyasının bugün yapılan girişime benzer girişimlerine destek vereceklerini vurguladı.
   Erhürman, “Daha üretken, daha fazla istihdam yaratan, daha büyük ve gelirin daha adil bir biçimde paylaşıldığı bir ekonomi yaratmak hepimizin ortak hedefidir” dedi.

Avunduk: Üreten yok olmaz

KTSO Başkanı Candan Avunduk, “Daha fazla mal ve hizmet üretip, üretim teşvik edilmediği sürece ‘üreten yok olmaz’ sloganı sadece lafta kalacak ve fiiliyata geçemeyecektir” diyerek gerekli adımların atılması gerekliliğini sürekli ortaya koyduklarını ve üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirdiklerini belirtti.

Sanayi Odası üyelerinin ellerini taşın altına koyma kararlılığını ortaya koyduklarını belirten Avunduk, “Yerli Ürünlerde İndirim Kampanyası” hakkında ortaya koydukları 3 başlığı şöyle sıraladı:

“1-Sanayici olmanın da ötesinde, bu ülkenin yurttaşları olarak bugün yaşanmakta olan ekonomik krize kayıtsız kalamazdık, 2-Ülkede hemen hemen tüm hanelere giren, insanların yaşamına direk dokunan ürün gruplarını üreten yerli üreticiler olarak böylesi toplumsal bir seferberliğe öncülük etmekten geri duramazdık. 3- Kriz dönemlerini genelde yerli üretime saldırı için iyi zamanlar olarak değerlendiren bazı kesimlerin ortaya koyduğu çabalara karşı, halkın gerçek ürünlerinin ve halkın gerçek üreticilerinin her zaman olduğu gibi yine halkın yanında olduğunu gösterecek kolektif bir refleks olarak görüyoruz”.

Kampanyada, yüzde 5’ten 25’e varan indirimler olacağını ifade eden Avunduk, Sanayi Odası tarafından oluşturulan komiteyle sürekli şekilde pazar araştırmaları yapılacağını ve indirimlerin kullanıcıya yansıtılıp yansıtılmadığının da takipçisi olacaklarını belirtti.

Avunduk, ekonomik sıkıntıların birincil sebebinin KKTC ekonomisinin tüketim ve dışa aşırı bağımlı yapısı olduğunu söyledi. “KKTC olarak kendi ayakları üzerinde duran, sürdürülebilir bir ekonomik model yaratmak için daha fazla çalışarak, mal ve hizmet üretimine dört elle sarılmamız gerekmektedir” diyen Avunduk, ithalatı teşvik eden uygulamaların kırılgan bir ekonomi yaratacağını belirtti.
 

“Koop Süt çağrımıza olumlu cevap vermedi”

Yapılan basın toplantısının soru cevap kısmında basın mensuplarından “Koop-Süt neden bu kampanyaya dahil olmadı” sorusuna cevap veren Başkan Avunduk “Özellikle Koop Süt’ün olmasını istedik fakat çağrımıza olumlu cevap vermedi” dedi.

İNDİRİM UYGULAYAN ŞİRKETLER

Güngören Et Ürünleri (Turgut Güngören Ltd.)

900 gram servis Salam, 1 kg servis sosis ve 350 gr servis sucuk ürünlerinde yüzde 5 indirim uyguluyor.

Kırmızıgil Trading Ltd.

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim.

KIBET

Kıyma 44 TL’den 37 TL’ye; kuşbaşı dana 48 TL’den 44 TL’ye indirildi.

Ekor Un Ürünleri Sanayi Ltd.

600 gram ekmek 5.75 TL'den 5.17 TL’ye; 900 gram köy ekmeği 7 TL'den 6.30 TL’ye; 5'li pide 4.75 TL'den 4.27 TL’ye; 10'lu pide 8.5 TL'den 7.65 TL’ye indirildi.

Tunaş İşletmeleri Ltd

Kıbrıs pidesi, köy ekmeği, tam buğday ve çavdar ekmeği ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Altındemir İthalat ve İhracat Şti. Ltd.-Defne Helva

Tahin ürününde yüzde 10 indirim.

Arsal Gıda Karışık Turşu

Kayısı, incir ve alıç reçelinde yüzde 10 indirim.

Bafra Gıda

Tahin, pekmez, bulgur, ceviz macunu, limon sosları, nar ekşisi sosu, sirkeler, Ciklos zeytinyağı ve Bafra çakıstes ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Caramel - Özeş Çıraklı Caramel House Of Chocolate

Lokumda yüzde 10 indirim.

Çerçi Gıda Ltd

Badem, fildişi, lüx karışık, süper karışık ve özel karışık ürünlerinde yüzde 15 indirim.

Ece Sanayi ve Ticaret Ltd. - Petek Pastanesi

Tüm ürünlerde yüzde 20 ile 25 arası indirim.

Helvasan Ltd.

Tahinde yüzde 10 indirim.

Kemal Tüccaroğlu Trading Ltd

800 gram Pekmez ve 600 gram Seren Tahin’de yüzde 10 indirim.

Kudret Balcı

Harnup pekmezinde yüzde 5 indirim.

Mefaş Ticaret Şti. Ltd.

Çiğ Badem, fildişi (cashew), süper lüks karışık, siyah ay çekirdeği ve Osmaniye fıstık ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Necati Özcihangirli

Çıtır Kıbrıs zeytinlerinde yüzde 10 indirim.

Onan Frozen Foods

Tüm donmuş pizza ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Orcem Trading Company Ltd

Tüm kuruyemiş ürünlerinde yüzde 20 indirim.

Özmerhan Trading Ltd.

Karton bardak ve muhtelif gıda ürünlerinde yüzde 10’a varan indirim.

Yeşil Lefke

Karayağ ve 400 gram çakıstes ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Ten Ten Gıda Mamülleri Ltd.

50 gram patates cipsleri Ufo Lıne, Ole, Extra Mix ve Wiggles ürünlerinde yüzde 12 indirim.

A.G. İçkileri

Tüm alkollü ürünlerinde 1 kasaya 1 şişe bedava.

Mey İçki Sanayi Ltd.

Tüm alkollü ürünlerde 1 kasaya 1 şişe bedava.

Selim ve Oğlu Ltd.(Sema İçkileri)

Tüm alkollü ürünlerde 1 kasaya 1 şişe bedava.

Çaluda Gıda Sanayi Ltd

Limonata ürünlerinde yüzde 20 indirim.

Delmona Global Tradıng Ltd-Lemonadda

Limonata ürünlerinde yüzde 5 indirim.

Özerlat Kahve

Çay ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Cypri-Cola Company Ltd.(Evsu Ltd)

Damacana suda yüzde 5 indirim.

Giro Yatırım Ltd.(Icy Su)

Damacana suda yüzde 5 indirim.

Gürpınar A.Mehmet

Damacana suda yüzde 5 indirim.

Gazioğlu & Sons Limited

Damacana suda yüzde 5 indirim.

Kabaran & Kaşot İşletmeleri Ltd. - Yeşilırmak Su

Damacana suda yüzde 5 indirim.

Mey İçki Ltd - Meysu

Damacana suda yüzde 5 indirim.

Selim ve Oğlu Ltd.(Aqua Fresh )

Damacana suda yüzde 5 indirim.

Avunduk Süt Ürünleri Ltd. Şti.(Meriç)

Hellimde yüzde 10 indirim.

Birel Sütçülük /Musanın Yoğurt

1 kilo yoğurt 10.50 TL’den 9.50 TL’ye düşürüldü.

Gülgün Süt Ürünleri

610 gram yoğurt 9.65 TL’den 8.20’ye;1400 gr yoğurt 15.75 TL’den 14.30 TL’ye düştü.

Mar-Do ( Marşıl Dondurma) Şti Ltd.

Dondurma ürünlerinde 1 top 3.5 TL’den 3TL’ye; 8 top 28 TL'den 24 TL’ye; 16 top 53 TL’den 46 TL’ye; 20 top 62 TL'den 56 TL’ye; 24 top 70 TL'den 65 TL’ye indirildi.

Mustafa Başlar

Hellim ve kaşar ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Reha Süt Ürünleri Sanayı Ltd.

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim.

banner134
Şevket Seren

Süzme yoğurtta yüzde 10 indirim.

Yükselen Süt Ürünleri

Hellim 30 TL'den 28 TL’ye; yoğurt 12 TL'den 10 TL’ye indirildi.

Başpınar Un

Çuval başına 2 TL indirim.

Unar Gıda Ltd. – Arun

Çuval başına 2 TL indirim

Yavuzlar Un Sanayi

Çuval başına 2 TL indirim

Can-Ser Ltd.

Tüm temizlik ürünlerinde yüzde 20’ye varan indirim.

Dağlı Tradıng Ltd.

1000 ml yüzey temizleyici, 1150 ml çamaşır suyu ve yumuşatıcı ürünlerinde yüzde 25 indirim.

Darem Temizlik & Yapı Malzemeleri Ltd. Şti.

Arex Mop, süpürge, su kovası, askı ürünlerinde yüzde 5 indirim.

Ner Ticaret Ltd

Islak mendil, Martel’s ketçap ve Martel’s mayonez ürünlerinde (Martel’s Ketçap Kova, Martel’s Mayonez Kova, Martel’s Ketçap Stick, Martel’s Mayonez Stick, Logo Baskılı Islak Mendil-Tek) yüzde 15 indirim.

Hacıali- Kırnı Piliçleri

Bütün tavuk ve yumurta ürünlerinde yüzde 5 indirim.

Nihal Devrim

Perde ve ev tekstil ürünlerinde yüzde 15 indirim.

Sanat Çanta Valiz Ltd.

Bavul ve çantalarda yüzde 10 indirim.

Bozkaya Ltd.

Kum ve çakılda yüzde 10-15 arası indirim.

Deniz Pen

Alüminyum pencere ve kapı doğrama ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Glasstech Trading Co. Ltd.

Cam ürünlerinde yüzde 5 indirim.

Hasan Onalt Sanayi Ltd .(Kale Boya)

Tüm ürünlerde yüzde 5 indirim.

K.Paralik Metal İşleri Ltd.

Termosifon, plastik su deposunda yüzde 5 indirim.

Kamtek Ltd.

PVC-alüminyum doğrama kapı, pencere ve cam ürünlerinde yüzde 5 indirim.

Kuzey Yıldızı Ltd

Alüminyum pencere-kapı doğrama ürünlerinde 10 indirim.

Newmos Glass Trading Ltd.

Cam ürünlerinde yüzde 5 indirim.

Rbm Rock Break Machınery Co. Ltd.

Kum ve çakılda yüzde 10- 15 arası indirim.

Taner Yolcu Construction Ltd.

Duvar panellerinde yüzde 5 indirim

Uğurtan – Pakduş

Tüm ürünlerinde yüzde 20 indirim.

Saflas Manufacturing Ltd

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim

Analiz Systems (Özgü) Ltd. – Expert

31/12/2018 tarihine kadar yeni yapılacak sözleşmeler için 31/12/2019 tarihinde sona erecek şekilde aylık ücretlerde % 50 indirim.

Bt Days Ltd

Sadakat ve akıllı kart çözümleri yazılımları için 20 indirim.

Denizler Bilişim Ltd

e-imza yazılımı, molehiya yazılımı için yüszde 15 indirim.

Gigabyte Ltd

Softwaremen yazılım ürünleri, datumcenter her türlü veri barındırma hizmetleri, yazılım ve veri barındırma eğitim, kurulum hizmetleri, datumcenter alan adı kaydı veya transferi için yüzde 30 indirim (datumcenter %15)

Near East Technology Ltd

Web yazılım, donanım destek ve teknik altyapı hizmeti, grafik tasarım ve dijital pazarlama hizmeti, broşür ve kartvizit basımı için yüzde 10 indirim.

Niyel Technologies Ltd

Websitesi, mobil yazılım, özel yazılım, telefon santrali ve IP telefon yüzde 30 indirim (IP telefon %15)

Packsel Ltd

Kağıt poşet, kese kağıdı, yağlı kağıt, Dr. Pack gıda streç filmi, Dr. Pack alüminyum folyo ve Dr. Pack pişirme kağıdı için yüzde 10 indirim.

Zaim Kömürleri

Kg kampanya markalı ve 4 Kg piknik markalı kömürlere yüzde 5 indirim.

Metin Yılgın

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim.

Medef Defence Ltd.

Avcı fişenkleri için yüzde 17'ye varan indirim.

Örensel Ticaret Ltd.

Buhar kazanları, Lpg tanklar ve buhar jeneratörleri için yüzde 10 indirim.

Trucks Trading Ltd.

Tüm iş araçları ile metal işleme sanayi işleri (çelik depo, çöp konteynerları, diğer) yüzde 10 ile 20 arası indirim

Armar Electronics Ltd.

Mobilya ve ahşap ürünlerinde yüzde 10 indirim

Çeler Ahşap Ltd

Kapı, mutfak, dolap ürünlerinde yüzde 10 ile yüzde 15 arası indirim.

Ciddi Mutfak Ltd. Şti.

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim.

Demirbağ Ltd

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim

Enn Store Tradıng Ltd

Mood tüm ev mobilya paketinde yüzde 20 indirim.

H.Şakir

Mobilya ürünlerinde yüzde 10 indirim.

Koza Ltd

Ahşap ürünlerinde yüzde 10 ile 15 indirim.

Scala Mimarlık Nurhayat Çiftçi

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim.

Sezer Köroğlu Ltd.

Kapı, mutfak, dolap ürünlerinde yüzde 10 ile 15 indirim.

Tel-İş Ltd

Tüm ürünlerinde yüzde 15 indirim

Tesme Ticaret Ltd

Mobilya, yaltak-baza ve koltuk ürünlerinde yüzde 30 indirim.

Tet Ltd - Prestige Mutfak

Tüm ürünlerde yüzde15 indirim.

Akinoks Paslanmaz Çelik Sanayii Ltd.

Tüm ürünlerde yüzde 10 indirim.

Nakar Sanayi Ve Ticaret Ltd - Karsal Mutfak

Her türlü endüstriyel mutfak ekipmanlarında yüzde 30'a varan indirim.

Çıralı ve Yetkili Plastik Sanayi Ltd.

Poşet ve diğer ürünlerde yüzde 15 indirim

Erir Sineklik Ltd

Lambiride yüzde 10 indirim.

Bulancak Ltd.

Tarım aletlerinde yüzde 20 indirim

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75