banner6

Binlerce ton narenciye dalında kalacak

banner37

Binlerce ton narenciye  dalında kalacak
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Narenciye ülkesi KKTC’de kesim işçi sayısının yeterli olmaması hasat sezonunu tehlikeye soktu.

   Hasat döneminin başında yaşanan işçi sıkıntısı sezon sonunda yeni bir krize neden oldu, binlerce ton narenciye ürünü dalında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

   Kesim İşçileri Birliği Başkanı Coşkun İşkey, Türkiye’den gelen işçilerin geç gelmesi ile KKTC’deki mevsimsel etkiler yüzünden Valencia hasadında bayağı bir gecikme yaşandığını belirterek, “İşçi sıkıntısı nedeniyle 15 bin ton Valencia ürünü dalında kalacak” dedi

   Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın ise şu ana kadar 25 bin ton civarında ürün hasat edildiğini, ancak göstergelere göre 15-20 bin ton ürünün hasat edilemeyeceğini belirterek, “Önümüz bayram olduğu için bir kısım işçi adadan ayrılacak, çünkü Türkiye’de kendi özel işlerini yapabilmek için işçiye ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden KKTC’deki ürünün hasat edilebilmesi mümkün değildir” dedi.

İşkey: 15 bin ton Valencia dalında kalacak

   Kesim İşçileri Birliği Başkanı Coşkun İşkey, 2021-2022 narenciye sezonuna Valencia hasadının her yıl olduğu gibi mayıs ayının sonuna kadar sarkacağının belli olduğunu söyledi.

   İşkey, Türkiye’den gelen işçilerin geç gelmesinin bayağı bir sıkıntı yaşattığını, aynı zamanda rekoltenin de artmasından dolayı King Mandora denilen ürünün normal hasadından 10 gün uzadığını vurguladı.

   KKTC’deki mevsimsel etkilerin de Valencia hasadında bayağı bir gecikme yarattığını dile getiren İşkey, “Bununla ilgili biz Kesim Ekipleri Birliği olarak elimizden gelen tüm çaba ve özveriyi sarf ediyoruz ve erken gelen zamanda bitirmeye çalışıyoruz” dedi.

   Türkiye’nin çeşitli yerlerinden KKTC’ye çalışmaya gelen işçilerin halen başka yerlere de işlemeye gittikleri için onların da Mayıs’ın 15’inde ya da mayıs sonuna doğru adayı terk etmek zorunda kalacaklarını kaydetti.

   İşkey, işçi sıkıntısı nedeniyle Valencia ürünün 15 bin tonunun dalında kalacağını sözlerine ekledi.

   İşkey, “Sıcakların getirdiği sıkıntının yanında Ramazan aylarının da denk gelmesi denk gelmesi nedeniyle sarkma olacak ama bunun asıl temeli Türkiye’deki maaşların yüksek olması” ifadelerini kullandı.

Akçın: 25 bin ton civarında ürün hasat edildi
 

   Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, birlik olarak ellerindeki verilere göre şu anda 25 bin ton civarında bir ürün hasat edildiğini söyledi.

   “Bu ürünün normalde 60 bin ton rekolte civarında olduğunu hesaplarsak bu ürünün kesilmesi mucize olacaktır” diyen Akçın, şu anda 25 bin tondan 60 bin tona kesebilmek için mayıs ayı sonu ya da haziran ayı sonuna sarkacağını düşündüğünü belirtti.

   Göstergelere göre 15-20 bin ton ürünün hasat edilemeyeceği varsayımı üzerinde durduklarını açıklayan Akçın, “Bayramı da hesaplayarak bir kısım işçinin de adadan ayrılacağını biliyoruz, çünkü Türkiye’de kendi özel işlerini yapabilmek için işçiye ihtiyaç duyuyor, bu yüzden KKTC’deki bu ürünün hasat edilebilmesi mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.

   Bu durumda ilaç atılamayacağını da sözlerine ekleyen Akçın, ürünlere ilaç atıldığı takdirde kalıntı yapacağını söyledi.

   Bu konuda araştırma yapma görevinin Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Akçın, şimdiye kadar öyle bir çalışma olmadığını dile getirdi.

   Akçın, sözlerini şöyle sürdürdü:  

   “Yani her durumda hükümetin almış olduğu bir karar vardır, 900 TL üreticiye verilecek bin 100 TL Cypruvex’e verilecek, bu konuda da tüccar şikayetçidir ve mağdur duruma düşmektedir.  

   Üretici almış olduğu ürününün bir kısmını kesmekte, geriye kalanını da verdiği para kadar kesip diğerini de üreticiye bakmakta. Hep parayı veren tüccarlar ise çare aramaya başladı, çünkü hükümet onların aldığı ürüne destek vermiyor.  

   Vermediği için de yaptıkları ürünü üreticininmiş gibi göstererek ürünü satmaya çalışırlar Cypruvex vermeye çalışıyorlar, bu da ileride sorun yaratacak.  

   Çünkü üretici parasını aldığı halde ürünü üzerine yazılırsa tüccara verdiği parayı ya da verdiği ürünün karşılığını iade etmez ise o zaman mahkemelik davalık olacaklardır.

   Hükümet bu konuda tüccara da tüccarın almış olduğu ürünün de aşa yukarı üretici kadar üreticinin vermiş olduğu yani 2 bin TL civarında onların ürününü Cypruvex’in almasını bekliyoruz, eğer almaz ise tüccar da batacak.”

“Hükümet her çareyi düşünmeliydi”

   Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, hükümetin her çareyi düşünmesi gerektiğini belirterek, hem tüccarın zarar görmemesi hem de üretici ile tüccarı karşı karşıya gelmemesi gerektiğini kaydetti.

   Akçın, “Onlara da Cypruvex bin 100 TL, devletin ise 900 TL vermesi gerekirdi, zaten her halükarda yalan yapıp bu ürünü üreticinin adına vererek bu üreticinin vermiş olduğu fiyattan onun vermesi gerekirdi” dedi.

   Akçın, bu haksızlığı önlemek için hükümetin çare düşünmesi gerektiğine dikkat çekti.

   Yıllardan sonra ilk kez narenciye sezonunda bu kadar sorun yaşandığını belirten Akçın, bu dönemde de mayısın ilk haftasından sonra Akdeniz meyvesinin faaliyete geçtiğini, faaliyete geçtiğinde ise bu ürünün kurtlanacağını ve ticari değerini yitireceğini kaydetti.

   “Ürünün ticari değerini yitirdiğinde ne paketlemeye gider ne de konsantreye gider çünkü kurtlanacaktır, onun için en süratli şekilde bu ürünün hasat edilmesi gerekir” diyen Akçın, ürünün geriye kalanının da dalında tazmin edileceğini vurguladı.

   Akçın, hükümetin tüccarların mağdur olmaması için ürünü dalında değerlendirip zarar tespiti yapacağını da söyledi.  

   Tüccarın da bu şeylerden yararlanmasının en doğru hareket olacağını kaydeden Akçın, sözlerine şöyle devam etti:

   “Üretici bu durumdan çok tedirgindir, geçen seneye oranla bu sene iyi bir beklentimiz vardı. Bu esnada binlerce dönüm yeni fidan ekildi.  

   Narenciyenin iyi bir yola gireceği düşünülerek bu ekim yapıldı, ancak görünen o ki bu sene bu elektrik fiyatlarıyla çok zorlanacağız.

   Sulama sezonuna girerken acilen elektrik fiyatlarının belirlenmesini bekliyoruz ama bu fiyatlara 2.70 tespit edilen fiyat da mümkün değil.

   Bu bahçeler elden çıkarılacak, bu yıl değilse önümüzdeki sene yüzde elliden fazlası kurutulacak.”


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110