banner6

BioNTech CEO Uğur Şahin: “Aşı omikron varyantına karşı büyük ihtimalle güçlü koruma sağlıyor”

banner37

BioNTech CEO Uğur Şahin: “Aşı omikron varyantına karşı büyük ihtimalle güçlü koruma sağlıyor”
banner151

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, Pfizer ile birlikte ürettikleri Corona virüsü aşısının yeni Omicron varyantından kaynaklanan herhangi bir ciddi hastalığa karşı büyük ihtimalle güçlü koruma sunacağını söyledi.

İki veya üç doz BioNTech Comirnaty aşısı olan kişilerin kanını analiz ederek, bu kanda bulunan antikorların Omicron'u etkisiz hale getirip getirmediğini görmek ve yeni aşılara ihtiyaç olup olmadığına ışık tutmak için laboratuvar testlerinin gelecek iki hafta sürmesi bekleniyor.

BioNTech CEO'su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, "Bu kişilerin Omicron'un neden olduğu ağır hastalıklara karşı önemli ölçüde korumaya sahip olacağını düşünüyoruz" dedi. Şahin, ağır hastalığı hastane veya yoğun bakım gerektiren şeklinde tanımladı.

Şahin, laboratuvar testlerinin Omicron nedeniyle hafif ve orta dereceli hastalıklara karşı ise aşı korumasında bir miktar kayıp göstermesini beklediğini, ancak bu kaybın boyutunu tahmin etmenin zor olduğunu da kaydetti.

Biyoteknoloji firması, 2 milyardan fazla dozun teslim edildiği aşısının güncellenmiş bir versiyonu üzerinde hızla çalışıyor, ancak bunun gerekli olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Şahin, güçlendirici doz yaptırmanın, yalnızca iki dozluk aşıya, herhangi bir şiddetteki Omicron enfeksiyonuna karşı muhtemelen bir koruma katmanı sağlayacağını kaydetti.

Ancak Şahin, "Bence özellikle endişelenmek için bir neden yok. Şu anda beni endişelendiren tek şey, aşı yaptırmamış kişilerin olması" dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110