banner6

Bir acayip durum

banner37

Bir acayip durum
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Covid-19 salgının baş göstermesiyle kısa sürede yapımı tamamlanarak hizmete sokulan ve KKTC’nin Koronavirüsle mücadelesinde önemli bir payı olan Acil Durum Hastanesi’nin vakaların azalmasıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ‘Üroloji’ ve ‘Göz’ servislerine çevrilmesi, son haftalarda Covid vakalarının yeniden tırmanışa geçmesiyle sıkıntılara neden oldu.

   Vakalardaki artış nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi’nin kapasitesi aşılınca, hastane içerisinde yeni bir ‘Göğüs Hastalıkları Servisi’ açıldı.

   Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi giriş katındaki Covid-19 ile ilgili şikayeti olan hastalara bakmakta olan Göğüs Hastalıkları Polikliniği’nin çalışma saatlerinin 20.00’ye kadar uzatıldığı duyurusunda bulundu.

   Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Deren Oygar ise KIBRIS’a daha detaylı bir açıklamada bulunarak, Covid-19’u ağır geçiren ve yatarak tedavi edilmesi gereken pozitif hastaların, şikayetlerine göre ilgili servislerde izole bir şekilde tedavi gördüklerini söyledi.

   Oygar, Göğüs Hastalıkları servisinde yaşanan yoğunluk dolayısı ile yatakların yetersiz kaldığını ve eski Üroloji servisini de 2’nci bir Göğüs Hastalıkları Servisi olarak hizmete açtıklarını kaydetti.

   Acil Durum Hastanesi’nin amacına hizmet etmediği iddialarını da yanıtlayan Oygar, sağlığın bir bütün olduğunu kaydederek, hastaların daha hızlı hizmet alabilmesi için Göz Hastalıkları ve Üroloji servislerini Acil Durum Hastanesi’ne taşıdıklarını, MR bekleyen hastaların fazla beklemesinin önüne geçmek için oradaki MR cihazını kullandıklarını ve ameliyat sıralarını en aza indirmek için oradaki ameliyathanelerin kullanıldığını söyledi.

   Oygar, pandemide durumun eskisi gibi olmadığını ve olmasının beklenmediğini kaydederek, ihtiyaç durumunda, yatan hasta sayısı ciddi oranda artarsa acil durum hastanesinin kullanılabileceğini ifade etti.

“Pozitif hastalar rahatsızlık yaşadıkları

hastalıkla ilgili bölümlerde izole”

   Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Deren Oygar, hastaneye yatışı yapılan Covid-19 hastalarının uzun bir süredir yaşadıkları sorunlara göre ilgili servislerin izole kısımlarında tedavi gördüklerini söyledi.

   Oygar, şu anda pozitif olan 12 kişinin çeşitli servislerde, 3 kişinin ise yoğun bakımda izole odalarda tedavi gördüklerini kaydederek, 2 kişinin cerrahi servisinde, 1 kişinin kardiyolojide, 4 kişinin göğüs hastalıkları servisinde, 4’ünün enfeksiyonda ve bir kişinin de kadın doğum servisinde olduğunu kaydetti.

   Üroloji Servisi’nin Acil Durum Hastanesi’ne taşındığını ve eski Üroloji servisinin ise dün itibarıyla Göğüs Hastalıkları 2 olarak hizmete sokulduğunu belirten Oygar, göğüs hastalıklarında tek servisin yatak açısından yetersiz kaldığı için 2’nci bir servise ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

   Oygar, her servisin 4 yataklı izole odası olduğunu ve pozitif hastaların oralarda tedavi gördüğünü söyleyerek, dünyanın da aynı sistemi uyguladığını belirtti.

“Sağlık bir bütündür”

   Acil Durum Hastanesi’nin amacına uygun kullanılmadığına yönelik eleştirileri de cevaplayan Oygar, “Sağlık sistemi bir bütündür. Vakaları 1-2’ye düşürdüğümüz zaman ameliyat sırası bekleyen hastaların daha hızlı hizmet almasını sağlamak amacı ile Üroloji ve Göz  Hastalıkları servislerini Acil Durum Hastanesi’ne taşıdık. MR bekleyen hastalar 2-3 ay bekliyordu ve hastalara daha hızlı hizmet vermek adına oradaki MR cihazını kullanmaya başladık” dedi.

   Oygar, pandemide durumun eskisi gibi olmadığını ve olmasının beklenmediğini kaydederek, ihtiyaç durumunda, yatan hasta sayısı ciddi oranda artarsa acil durum hastanesinin kullanılabileceğini yineledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104