Bir anda yayıldı! Herkes seferber oldu

banner37

Lefkoşa-Girne anayolunda Ağırdağ'a giden yolun batı kısmındaki ormanlık alanda dün çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Evlerin dibine kadar ulaşan alevlere, ekiplerin yanı sıra vatandaşlar da dört bir koldan müdahale etti

Bir anda yayıldı! Herkes seferber oldu
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

YİNE YEŞİLİMİZ, KARAYA BÜRÜNDÜ… Ormanlık alanlarımızdan biri daha dün alevlere teslim oldu. Ağırdağ köyünün batı kısmında henüz tespit edilmeyen bir nedenden dolayı çıkan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle büyük bir alana yayıldı. Yangın sonucu ilk tespitlere göre, yaklaşık 30 dönümlük alan içerisinde bulunan, çam, selvi, zeytin ağaçları, makilik alan, kuru otların yanı sıra bir ağıla ait yığın halde bulunan balyalar yandı.

VATANDAŞLAR KOVALARLA SU TAŞIDI… Yangına itfaiye, polis, Orman Dairesi, Dikmen Belediyesi ve Sivil Savunma ekipleri ayrıca belediyelere ait su tankerleriyle müdahale edilirken; vatandaşlar da alevlerle mücadele için seferber oldu. Vatandaşlar, yangın alanına kovalarla su taşıdı, su lastiğiyle alevleri söndürmeye çalıştı. Evlerin dibine kadar ulaşan alevler, herkesin ortak mücadelesiyle söndürüldü.

Ülkemizin yeşili yine alevlerle karaya büründü…

Lefkoşa-Girne anayolundan Ağırdağ'a giden yolun batı kısmındaki ormanlık alanda dün saat 10.30 sıralarında yangın çıktı.

Küçük bir alanda başlayan ancak şiddetli rüzgarın da etkisiyle farklı bölgelere sıçrayan alevler, ağaçları sardı, evlerin dibine kadar girdi.

banner134

Ormanlık alandan alevlerin yükseldiğini gören vatandaşlar ekiplere haber verdi hemen müdahaleye başladı.

Dönümlerce alana yayılan alevlere, dört koldan müdahale edildi.

Yangına, İtfaiye, polis, asker, Orman Dairesi, Dikmen Belediyesi, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ekipleri, belediyelere ait su tankerleriyle müdahale edildi, vatandaşlar da yardım için seferber oldu.

Alevlerin bir ağacı daha yok etmemesi, evlere ulaşmaması için canla başla uğraş veren ekipler ve vatandaşlar, kova kova su taşıdı, su lastiğiyle alevleri söndürdü.

Büyük uğraşlar sonucu, yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları yapıldı.

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, yangın yaklaşık 30 dönümlük alana yayıldı.

Çam, selvi, zeytin ağaçları, makilik alan, kuru otların yanı sıra bir ağıla ait yığın halde bulunan balyalar da yandı.

Yemyeşil ağaçlarımızın yanı sıra üreticinin emeğinin de yine küle döndüğü yangında, balyaları saran alevleri söndürmek herkesi zorladı.

Saner: En ufak bir kıvılcımın verebileceği zarar net olarak görülüyor
Başbakan Ersan Saner, Ağırdağ yolunun batı kısmında başlayıp ormanlık alana yayılan yangın yerinde incelemelerde bulundu, soğutma çalışmalarını sürdüren yetkililerden bilgi aldı; bölge sakinlerine geçmiş olsun dileklerini iletti.
Yaklaşık 30 dönümlük alanda etkili olan yangın yerinde basına açıklama yapan Saner, içinde bulunulan ayların KKTC’de yangın riskinin en yüksek olduğu aylar olduğunu ve vatandaşların her türlü olaya karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.
En ufak bir kıvılcımın verebileceği zararın net olarak görülmeye başladığını ifade eden Saner, geçtiğimiz hafta Girne Karşıyaka’da ve dün de Ağırdağ bölgesinde çıkan yangının yetkililerin müdahalesiyle söndürülse de bölge sakinlerinde korku yarattığını; yangının acı yüzünü gösterdiğini söyledi.
Tüm vatandaşlara yılın her döneminde yangınlara karşı dikkatli olma çağrısında bulunan Başbakan Saner, dünyanın akciğerleri olan orman servetinin kolay kolay yetişmediğine dikkat çekti ve küçük bir hareketle başlayan yangınların çok ciddi sonuçlar doğurabileceğinin idrakiyle hareket edilirse yangınlardan kaçınılabileceğini kaydetti.
Türkiye’de yaşanan yangınların yüreklerini burktuğunu vurgulayan Saner, son günlerdeki sel olayının da kendilerini derinden üzdüğünü ifade etti; hayatını kaybedenlere rahmet,  tüm halka da geçmiş oldun dileklerini iletti.
Doğadaki üç önemli unsur olan ateş, toprak ve suyunu önünde kimsenin duramayacağını belirten Saner,  “Allah’ın bizi bu tür olaylarından korumasını temenni ediyorum, ama Allah bizi korurken biz de kendimizi korumak ve azami dikkati göstermek zorundayız” diye konuştu.
Saner, yangının kısa sürede kontrol altına alınmasında ciddi emekleri olan itfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekipleri, bölge halkı, asker ve Belediyelere teşekkürlerini sundu.
Saner, Orman Dairesi’nin en kısa sürede, yanan alanların yeşertilmesi için gerekli çalışmayı yapacağını da söyledi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88