banner6

Bir ay sonra yargılanacaklar

banner37

Afrika gazetesine yapılan saldırı ve Cumhuriyet Meclisi’nin damına çıkılması olaylarıyla ilgili gözaltına alınan 6 kişi dün mahkemeye çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere teminat emriyle hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi

Bir ay sonra yargılanacaklar
banner151 banner143

Emine UYSAL

Afrika gazetesinin yaptığı yayına tepki göstermek amacıyla 22 Ocak’ta düzenlenen eylem sırasında, eylemin

dozunu kaçırarak hem gazetenin merkez ofisine, hem gazetenin bulunduğu apartmana hem de bölgedeki işyerlerine zarar verdikleri, Afrika gazetesi çalışanlarına linç girişiminde bulundukları, aynı eylem çerçevesinde Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına çıkarak bayrak açtıkları için, önceki akşam gözaltına alınan Mehmet İpek, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan dün mahkemeye çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere bir ayı geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar, KKTC Başsavcılığı’nın talebi olmamasına karşın, Afrika gazetesinde meydana gelen olayların toplumda derin infiale neden olduğuna vurgu yaparak, soruşturma çerçevesinde tutuklanan altı kişiyi bir ay hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

“Ayaklanma”, “Kanunsuz topluluk”, “Kasti hasar” ve “Mülke tecavüz” suçlamalarıyla tutuklanan Ak Hataylılar Derneği Başkanı Mehmet İpek, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kalabalık bir grup mahkeme avlusunda kararı bekledi. Zanlıların tutuklu yargılanması talebine karşı öfkelenen grup, “Adalet mi bu?”, “Vatanını milletini savunan suçlu mu oldu? diyerek bağırmaya başladı.

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, ikinci kattaki ofisinden balkona çıkarak, mahkeme avlusunda bağıran kişilerin uzaklaştırılmasını istedi.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı ve Mağusa Milletvekili Erhan Arıklı ile YDP Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu da Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne giderek duruşmayı takip etti.

“Eylemde şiddetti artırıp, halka dehşet verici şekle dönüştürdüler”

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ömer Karadağlı’yı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Karadağlı, zanlıların 22 Ocak’ta meydana gelen “Ayaklanma”, “Kanunsuz topluluk”, “Kasti hasar” ve “Mülke tecavüz” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Polis memuru Ömer Karadağlı, 22 Ocak’ta saat 09.30’da, Afrika gazetesinin yayınladığı “Türkiye’den bir işgal harekâtı daha” başlıklı yayını üzerine, bin kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde 6 zanlının, beraberindeki eşkali belirlenen ancak kimlikleri henüz tespit edilemeyen 9 kişiyle birlikte, kanunsuz topluluk oluşturup, polis tarafından kendilerine sükunetli olmaları çağrısı yapılmasına karşın eylemin şiddetini artırıp, halka dehşet verici şekilde gazetenin camlarına taş ve sert cisimler atarak, tüm camlarını kırdıklarını anlattı.

“Balkona tırmanıp, binaya zarar verdiler”

Karadağlı, zanlılar Ahmet Türkmen, Abdulhadi Doğan ve Bayram Ak’ın Afrika gazetesinin balkonuna tırmanarak, binaya zarar verdiklerini ve mülke tecavüz ettiklerine dikkat çekti.

Ömer Karadağlı, zanlıların 29 Ocak 2018 tarihinde mahkeme emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Zanlı Abdulhadi Doğan’ın 15 Eylül 2017 tarihinde “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu ve taşıma” suçundan teminatla serbest bırakıldığını söyleyen Karadağlı, TC vatandaşı zanlının çalışma izninin iptal edildiğini belirtti.

Karadağlı, zanlıların polisin kamera kayıtlarıyla belirlendiğini söyleyerek, zanlı Abdulhadi Doğan’ın gönüllü ifade verip, suçunu kabul ettiğini kaydetti.

“16 bin 450 TL hasar oluştu”

Polis memuru Ömer Karadağlı, eylem sonucunda Özok ve Afrika gazetesinde toplam 16 bin 450 TL’lik zarar meydana geldiğini açıklayarak, Afrika gazetesinde 6 bin 250 TL, Özok isimli işyerinde ise 10 bin 200 TL’lik hasar oluştuğunun altını çizdi.

Karadağlı, Afrika Gazetesi’nin tüm camlarının kırıldığını, apartmanın kapısının camlarının da kırıldığını anlattı.

Polis memuru Karadağlı, işyerinde zarar oluşan Olgun Foto’dan şikâyet alındığını kaydetti.

Ayaklanma suçunun kamu suçu olduğuna vurgu yapan Karadağlı, tahkikatın devam ettiğini, 9 kişinin arandığını ancak zanlıların tahkikata etki edemeyeceğini belirtip, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

Savcı: Müebbet hapis öngörülüyor

Savcı Aysın Bilgin, “Ayaklanma” suçunun müebbet hapis cezası öngören çok ciddi bir suç olduğuna vurgu yaptıktan sonra, zanlıların teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

Zanlıların avukatı Recep Soner Sağlam da, zanlıların teminat şartlarını yerine getirebileceğini beyan etti.

Reynar: Toplumda derin infial yarattı

Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar, İddia makamının dediği gibi, zanlıların işledikleri suçların ciddiyetine ve özellikle ayaklanma suçunun müebbet hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Reynar, iddia makamının zanlıların teminata bağlanmasını talep ettiğini ancak ayaklanma neticesinde binayı tahrip etme suçunun oldukça ciddi ve ömür boyu hapis cezası öngören bir suç olduğunu ve teminata bağlarken bunun göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret etti.

Kıdemli yargıç, eylemin toplumda infial yarattığına dikkat çekip, Afrika gazetesinin yayınına karşı toplanan eylemcilerin, büro ve binaya taş attıklarını, balkona tırmanarak, mülke tecavüz edip, binaya ve çevredeki işyerlerine zarar verdiklerine bulgu yaptı.

Yargıç Reynar, eylemin toplumda derin infial yarattığına vurgu yaparak, “Demokratik hak olan eylemin hukuki sınırlarının aşılması, toplumu dehşete düşürdü. İfade özgürlüğü biçimi olan eylem hakkının hukuki sınırları aşıldı. Toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının, sınırlarının aşılarak, şiddet eylemli gösterilere dönüşmesi, toplumda büyük infial yarattı” dedi.

Zanlıların ilerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklarını ve hapislik cezaları almalarının kuvvetle muhtemel olduğuna vurgu yapan Kıdemli Yargıç Reynar, huzurundaki şahadeti değerlendirerek, 6 zanlının da bir ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Zaroğlu: Bayrak sallamanın cezası bir ay hapis mi?

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme avlusunda basına açıklama yapan YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, alınan kararın kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade ederek, meclisin çatısına çıkmayı ve eylem gerçekleştirmeyi savunmadıklarını ama TC Elçiliği’nin demirlerine Kıbrıs bayrağı asanlar hakkında bu kararların neden alınmadığını sordu.

Zaroğlu, “Meclisin tepesinde yabancı bir devletin bayrağı değil, Türkiye’nin bayrağı sallandı. Bu bayrağı sallamanın karşılığı bir ay hapis cezası mı?” diyerek sözlerine son verdi.

Civelek: Açık şekilde çifte standart var

Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Civelek ise yaptığı açıklamada, yargıda çifte standart yapıldığını iddia ederek, ‘barış barış’ diye hareket edenlerin bunları göz önünde bulundurmasını istedi.

Civelek insanların çok dolu olduğunu da belirterek, Sendikal Platform’un düzenlediği eylem sonrasında toplumsal barış sağlandığını ancak dışarıdan birinin kumandaya basmasıyla destekçilerinin hapse atıldığını kaydetti.

Civelek, “Geçen sene Başbakanlık önünde hamile polise vuruldu, hangisine dava okudular?” diye sorarak, “Kimse kusura bakmasın bu ülkede adalet yok! Meclis bizim namusumuzdur. Bunu kabul etmiyoruz. Bizim isyanımız çifte standardadır” dedi.

Demirci: Bu şekilde barış ve kardeşlik sağlanamaz

AKP Kıbrıs Temsilcisi Mehmet Demirci ise açıklamasında haklı tepkilerini ortaya koyduklarını ifade ederek, Afrika gazetesinin tahriklerine, ne Akıncı’dan, ne de KKTC’yi yöneten kurum kuruluştan tepki gelmediğini iddia etti.

Demirci şunları kaydetti:

“Türkiye’nin bekası için sınır ötesi operasyonu yapılırken, tüm dünya destek verirken, işgalci başlığına tepki gelmedi. Bu ülkede kan akıtan terör örgütlerine kardeş dediler, terör örgütlerinin üzerine gidenlere işgalci dediler. O eylemde bir bayrak bile yoktu. Toplumsal barış sağlanacaksa herkes birbirinin hakkına saygı duyacak. O manşeti atarak bu milleti tahrik edenler de hata yapmıştır. Barıştan söz ederken, daha önceki eylemlerde bu tür gözaltı ve hapis cezası verebiliyorsan, bu toplumda barış ve kardeşlik sağlanmaz. Akıncı’ya sesleniyorum. Lütfen adaletli davransınlar. Bu adalete herkesin ihtiyacı var. Başkasına sövmek fikir özgürlüğü değildir. Kimsenin sınırı geçme hakkı yoktur. Herkes birbirine saygı duymalı ama işgalci denmesi küfredilmesi fikir özgürlüğü değildir.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 08:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104