Bir bacakla onlarca merdiven inip çıkıyor

banner37

Cezaevinden tahliye olduktan sonra muzdarip olduğu ‘şeker’ hastalığından bir bacağını kaybeden 62 yaşındaki “Kara Hüseyin” lakaplı Yalçın Hüseyin Solat, devletin kendisine sahip çıkmasını istiyor

Bir bacakla onlarca merdiven inip çıkıyor
banner90
banner8

“GÜNDE BİR ÖĞÜN YEMEK ZORUNDA KALIYORUM”… Cezaevinden tahliye olduktan sonra Girne’de bir apartmanın bodrumunda ‘hijyen’ koşullarından yoksun bir şekilde yaşayan “Kara Hüseyin” lakaplı Yalçın Hüseyin Solat, her gün bir bacağının üzerinde zıplaya zıplaya onlarca merdiveni inip çıkmak zorunda kaldığını belirtti. Devletten aldığı sosyal yardımın büyük bir çoğunluğunu kullanması gereken ilaçlara harcamak zorunda olduğunu belirten Solat, sosyal sigortası olmadığı için devletin bu masrafları karşılamadığını ifade etti. Solat, “Vaziyet benim için çok kötü. Geçinemiyorum. İlaçlarıma para harcamaktan yemek yemeye param yetişmiyor. Bu yüzden de günde sadece bir öğün yemek zorunda kalıyorum” dedi.

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUM”… Cezaevinden tahliye olduktan sonra çevresinde kimsenin kalmadığını belirten Solat, şeker hastalığının son zamanlarda çok azdığını ve diğer bacağını da kaybetmekten korktuğunu söyledi. Kimsenin kendisine sahip çıkmadığını belirten Solat, “Akülü aracımın elektrik düzeneği bozuldu. Param olmadığı için yenisini de alamıyorum. Yaşadığım yerde hijyen yok. Bir bacakla sağlıklı bir temizlik de yapamıyorum. Diğer bacağımı da kaybedersem merdivenlerden nasıl inip çıkacağım? Artık ben de herkes gibi insanca yaşamak istiyorum. Lütfen bana başımı sokacak bir ev bulun. Lütfen ilaç paramı siz karşılayın. Lütfen bana yeni bir akülü araç alın” şeklinde konuştu.

İkinci kez cinayet işledikten sonra 2005 yılında ‘Taammüden adam öldürmek’ suçundan müebbet hapse mahkum olan ve suç tarihinde yürürlükteki yasa nedeniyle ‘müebbet hapis cezası 20 yıl üzerinden baz alındığı için’ 2016 yılında cezaevinden tahliye olan Yalçın Hüseyin Solat, şimdi hayatta kalma mücadelesi veriyor.


Solat, 1990’lı yılların ortalarında komşusu olan yaşlı bir kadını öldürdüğü için 14 yıl hapis yatmış, 20 Nisan 2005 tarihinde bu kez Girne’de yalnız başına yaşayan Joseph Swindells isimli 92 yaşındaki İngiliz vatandaşını parası için bıçaklayarak öldürmekten müebbet hapse mahkum olmuştu. 


Cezaevinde yattığı sırada şeker hastalığına yakalanan Solat, tahliye olduktan sonra bir bacağını kaybetti ve tekerlekli sandalyeye mahkum oldu.

banner134

Girne’de bir apartmanın bodrumunda ‘hijyen’ koşullarından yoksun bir şekilde yaşayan Solat, bir bacağıyla her gün onlarca merdiveni inip çıkmak zorunda kalırken, şimdi de diğer bacağını kaybetmekten korkuyor ve devletin kendisine sahip çıkmasını bekliyor.


KIBRIS’a konuşan “Kara Hüseyin” lakaplı Yalçın Hüseyin Solat, devletten sosyal yardım aldığını, ancak aldığı paranın büyük bir çoğunluğunu diyabet hastası olduğundan ‘şeker’ haplarına ve kesilen bacağının steril kalması için kullandığı bazı ilaçlara harcamak zorunda kaldığını belirtti.


Sosyal sigortası olmadığı için devletin ilaç masraflarını karşılamadığını ifade eden Solat, “Vaziyet benim için çok kötü. Geçinemiyorum. İlaçlarıma para harcamaktan yemek yemeye param yetişmiyor. Bu yüzden de günde sadece bir öğün yemek zorunda kalıyorum” dedi.


Şeker hastalığının son zamanlarda çok azdığından yakınan Solat, diğer bacağını da kaybetmekten endişe ettiğini söyledi.

“İnsanca yaşamak istiyorum”


Cezaevinden tahliye olduktan sonra kimi kimsesinin kalmadığını belirten Solat, şöyle devam etti:


“Ben tek başına yaşayan birisiyim. Hayatımı bodrum katında, bir göz odada sürdürmeye çalışıyorum. Her gün, bir bacağımın üzerinde zıplaya zıplaya onlarca merdiven inip çıkıyorum. Ne devlet, ne de sosyal hizmetler bana yardım eli uzatmadı. Bacağımı kaybettiğimde, bana akülü araç verilmişti. Ancak akülü aracımın elektrik düzeneği bozuldu. Param olmadığı için yenisini de alamıyorum. Yaşadığım yerde hijyen yok. Bir bacakla da sağlıklı bir temizlik yapamıyorum. Yıkanacak bir sürü çamaşırım var. Bu çamaşırlarımı para buldukça kuru temizlikçiye götürmeye çalışıyorum.


Cumhurbaşkanım, Başbakanım, Meclis Başkanım, lütfen bana yardım edin. Haberde sürekli görüyorum; ‘birinin evi yanar ona ev verirler’… Ben doğma büyüme Kıbrıslıyım. Bu devlet kendi vatandaşına böyle mi sahip çıkıyor? Ben zaten bir bacakla yaşıyorum. Diğer bacağımı da kaybedersem bu merdivenlerden nasıl inip çıkacağım? Artık ben de herkes gibi insanca yaşamak istiyorum. Lütfen bana başımı sokacak bir ev bulun. Lütfen ilaç paramı siz karşılayın. Lütfen bana yeni bir akülü araç alın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75