Bir çanta dolusu parayı, Güney Kıbrıs’a götürüyordu

banner37

Belgin Samuray isimli kadın, Akyar Sınır Kapısı’nda 50 bin Euro ve 22 bin 600 TL nakit parayı Güney Kıbrıs’a geçirmeye çalışırken yakalandı

Bir çanta dolusu parayı,  Güney Kıbrıs’a götürüyordu
banner90
banner99

   Gazimağusa’daki Akyar Sınır Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’a önceki gün yüklü miktarda nakit para geçirilmek istendi. Polis, hem Girne’de hem de Güney Kıbrıs’ta evi olan Belgin Samuray isimli kadını “Para ve Kambiyo Yasası’na aykırı hareket” suçundan tutukladı.

   Belgin Samuray’ı dün mahkemeye çıkaran polis, bir taksicinin içerisinde 50 bin Euro ve 22 bin 600 TL nakit para olan bir çantayı Akyar Sınır Kapısı’na götürerek, Güney Kıbrıs’tan gelen zanlıya teslim ettiğini belirtti.

   Samuray’ın paraların kendisine ait olduğunu ve 22 Haziran’da Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye getirdiğini söylediğini belirten polis, zanlının hem Girne’de hem de Güney Kıbrıs’ta daimi ikametgahı olduğunu söyledi.

banner134
   Mahkeme, Samuray’ın yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışını yasaklayarak 10 bin TL nakdi teminata bağlayarak serbest kalmasına karar verdi.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Dilşah Karayel’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet vererek olguları aktaran polis memuru Emin Özbilen, 2 Temmuz 2020 tarihinde saat 12.00 sıralarında Akyar Sınır Kapısı’na giden Girne’de sakin taksici A. Ç.’nin, tasarrufunda bulundurduğu bir çanta içerisinde bulunan 50 bin Euro ve 22 bin 600 TL nakit parayı sınır kapısından geçirdikten sonra GKRY’de sakin zanlıya teslim etmekte iken görevli polis tarafından tespit edilerek alıkonduklarını belirtti.
 

“Zanlı paraları GKRY’den getirdiğini söyledi”


   Özbilen, yürütülen soruşturmada zanlının konu paraları 22 Haziran 2020 tarihinde Lefkoşa’da Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye beraberinde getirdiğini söyleyerek, itirafta bulunduğunu kaydetti.

   Zanlının GKRY’de daimi ikametinin olmasına rağmen Girne’de de ikametinin olduğuna dikkat çeken Özbilen, ileride görüşülecek davasında hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla zanlının teminata bağlanmasını talep etti.
   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Dilşah Karayel zanlının ileride görüşülecek davasında hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla KKTC haricine çıkışını men ederek 10 bin TL nakdi teminat yatırması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücut etmesi şartıyla serbest kalması yönünde emir verdi. (MHA)

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75