banner6

'Bir çocuğun eğitim hakkından mahrum bırakılması suçtur'

banner37

Kıbrıs Çocuk Vakfı Başkanı Serhat Akpınar, eğitim hakkının dünyanın her bölgesindeki tüm çocukların en önemli haklarından birisi olduğunu vurguladı.

'Bir çocuğun eğitim hakkından mahrum bırakılması suçtur'
banner150 banner151 banner143

Kıbrıs Çocuk Vakfı Başkanı Serhat Akpınar, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

GAÜ’den yapılan açıklamaya göre Akpınar mesajında  şunları kaydetti:

“Çocuk hakları, kanuni veya ahlaki olarak dünyadaki tüm çocukların doğduğu andan itibaren sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma, yaşama, psikolojik, fiziksel veya cinsel sömürüye karşı korunma hakları olarak bilinen evrensel bir kavramdır.

Eğitim hakkı dünyanın her bölgesindeki tüm çocukların en önemli haklarından birisidir. Bir çocuğun eğitilmesi kültürlü bir birey olarak yetişmesi için öngörülen koşulların sağlanmasıdır. Eğitim hakkından mahrum bırakılan bir çocuk topluma veya kendi ülkesine faydalı bir birey olamaz. Bir çocuğun eğitim hakkından mahrum bırakılması suçtur.”

Akpınar, eğitim hakkı kadar önemli bir diğer hakkın  ise sağlık ve yaşama hakkı olduğuna işaret ederek, çocuklar için bu hakkın temelinin yaşama hakkı olduğunu ifade etti.

“Her çocuk, ulaşılabilir en yüksek sağlık standartlarından yararlanmalı, gerekli tedavi ve iyileştirme hizmetlerinden yararlanmalıdır” diyen Akpınar, çocuk hakları sözleşmesine göre her çocuğun temel haklarına ek olarak nüfus kütüğüne kayıt olma, isim, vatandaşlık, anne babasını bilme ve anne babası tarafından bakılma hakkı bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:

“20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilerek 193 ülke tarafından onaylanan çocuk hakları sözleşmesine uymanın bir insanlık görevi olduğunu yönetenlere hatırlatmak isteriz.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları çocukların bedensel, zihinsel, ruhsal ve toplumsal oluşumuna zarar verecek nitelikte işlerde çalıştırılmaması dileğiyle, tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.”

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 16:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110