Bir daha kapanırsak biteriz!

banner37

Sağlık Bakanı Üstel, Güney Kıbrıs’ta vaka sayılarının daha da artması durumunda “sınır kapılarının yeniden kapatılmasının” gündeme gelebileceği uyarısında bulundu. Ekonomik örgütler ise, bir kez daha kapanmayı asla kaldıramayacaklarını vurguladı

Bir daha kapanırsak biteriz!
banner99

“EKONOMİMİMİZ BİR KEZ DAHA KALDIRMAZ”… Ülkemizde Koronavirüs önlemleri kapsamında sınır kapılarının kapatılması birçok sektöre ‘dibe vuruşu’ yaşattı. Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in, Güney Kıbrıs’ta vakaların “500-600” dolaylarına çıkması durumunda “kapıların yeniden kapatılmasının” gündeme gelebileceğini söylemesi ise herkesi endişelendirdi. Ekonomik örgütler, zaten ülkeye sınır kapılarından sadece çift aşılı ya da PCR testi yaptıran kişilerin girebildiğini belirterek, KKTC ekonomisinin kapıların kapanmasını bir kez daha kaldıramayacağını söyledi. Sektör temsilcileri, kapıları kapatmak yerine altın kural olarak nitelendirilen “maske ve mesafe” kurallarına yönelik denetimlerin artırılması gerektiğini ifade etti.

“EKONOMİNİN GEAR BOXU PATLAR” ... Ekonomist Okan Veli Şafaklı, KKTC’ye kara kapıları üzerinden giriş yapan kişilerden zaten zorunlu olarak PCR testi istendiğini, kapıların kapanacağına yönelik söylemlerin insanlara umutsuzluk aşıladığını söyledi. Şafaklı, KKTC’de aşılanma oranının yüksek olduğunu, vaka sayıları artsa bile yoğun bakımda yatan hasta sayıları ile ölümlerin azaldığını belirtti. Ülkenin şu anda normalleşme sürecinde olduğunu kaydeden Şafaklı “Beşinci viteste giden bir arabayı aniden ikinci vitese düşürürseniz nasıl ki arabanın gear boxu (vites kutusu) patlar, sınır kapılarının kapanması da ülke ekonomisinin gear boxunu patlatır. Artık bu virüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız” dedi.

“HİÇBİR AKLA VE MANTIĞA SIĞMAZ”… KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, KKTC’ye hava ve deniz kapılarından toplumun sadece yüzde 20’sinin aşılandığı birçok riskli ülkeden giriş yapılmasına rağmen Güney Kıbrıs gibi toplumun yüzde 64’ünün aşılandığı bir bölgenin kapatılmasından söz edilmesinin hiçbir akla ve mantığa sığmadığını belirtti. Tulga, “Biz zaten ülkeye çift aşılı ya da PCR testi sonucu negatif olan kişileri alıyoruz” dedi. KITOB Başkanı Dimağ Çağıner ise kara kapılarının kapatılması durumunda Larnaka Havaalanı’ndan gelen turist kitlesinin de etkileneceğine işaret ederek, “Biteriz” dedi.

Ahmet KARAGÖZLÜ


Ülkemizde Koronavirüs vakalarının görülmesinden bu yana ekonomik anlamda tam bir felaket yaşanıyor…


Yaklaşık 1 buçuk yıl önce Koronavirüs vakalarına karşı tedbir amacıyla iki kesim arasında bazıları tamamen kapanan, bazılarında da sınırlı geçişlerin yapılabildiği 9 sınır kapısının 4 Haziran günü yeniden açılmasının ardından kamuoyunda kapıların bir kez daha ‘kapanacağına’ yönelik söylemler’ herkesi huzursuz etti.


Bilindiği üzere daha önce sınır kapılarının kapanmasının da etkisiyle özellikle geçimini günlük kazancı üzerinden sağlayan pek çok işletme ‘dibe vuruşu’ yaşamıştı.


Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in, Güney Kıbrıs’ın vaka sayılarındaki artıştan dolayı turuncu kategoriye alındığını ve vakaların “500-600” dolaylarına çıkması durumunda “sınır kapıların yeniden kapatılmasının” gündeme gelebileceğini söylemesi ekonomik örgütlerin tepkisine neden oldu.


Ekonomik örgütler, zaten ülkeye kapılarından sadece çift aşılı ya da PCR testi yaptıran kişilerin girebildiğini belirterek, KKTC ekonomisinin kapıların kapanmasını bir kez daha kaldıramayacağını söyledi.


Sektör temsilcileri, kapıları kapatmak yerine altın kural olarak nitelendirilen “maske ve mesafe” kurallarına yönelik denetimlerin artırılması gerektiğini belirtti.


Ekonomist Okan Veli Şafaklı, kapıların kapanacağına yönelik söylemlerin insanlara umutsuzluk aşıladığını belirterek, “Artık bu virüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız” dedi.


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, KKTC’ye hava ve deniz kapılarından toplumun sadece yüzde 20’sinin aşılandığı birçok riskli ülkeden giriş yapılmasına rağmen Güney Kıbrıs gibi toplumun yüzde 64’ünün aşılandığı bir bölgenin kapatılmasından söz edilmesinin hiçbir akla ve mantığa sığmadığını belirterek, “Biz zaten ülkeye çift aşılı ya da PCR testi sonucu negatif olan kişileri alıyoruz” dedi.


Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner ise kara kapılarının kapatılması durumunda Larnaka Havaalanı’ndan gelen turist kitlesinin de etkileneceğini belirterek, “Biteriz” dedi.

Şafaklı: Virüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız


Ekonomist Okan Veli Şafaklı, kamuoyunda ‘kara kapılarının yeniden kapanma ihtimaline’ yönelik tartışmaların toplumda belirsizliğe yol açtığını belirtti.


Şafaklı, birçok ülkenin çift aşılı kişileri ‘PCR testi’ istemeden kabul ettiğini, ancak KKTC’ye kara kapıları üzerinden giriş yapan kişilerden zorunlu olarak PCR testi istendiğinin altını çizerek kapıların kapanacağına yönelik söylemlerin insanlara umutsuzluk aşıladığını söyledi.


KKTC’de aşılanma oranının yükseldiğini, vaka sayıları artsa bile yoğun bakımda yatan hasta sayıları ile ölümlerin oldukça azaldığına dikkat çeken Şafaklı, “Biz artık bu virüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız” dedi.


Özellikle esnafın aç-kapa dengesinin bozulduğunu belirten Şafaklı, kapıların kapanması durumunda ekonominin çok büyük bir darbe alacağını ifade etti.

“Kapılar kapanırsa ekonominin gear boxu patlar”


Ülkenin şu anda normalleşme sürecinde olduğunu kaydeden Şafaklı, “Beşinci viteste giden bir arabayı aniden ikinci vitese düşürürseniz nasıl ki arabanın gear boxu (vites kutusu) patlarsa, sınır kapılarının kapanması durumunda da ülke ekonomisinin gear boxu patlar” dedi.


Kapıların kesinlikle kapanmaması gerektiğinin bir kez daha altını çizen Şafaklı, aksi takdirde iflasların yaşanacağını vurguladı.

banner134

Ülkede altın kural olarak nitelendirilen ‘maske ve mesafe’ kurallarına uyulmadığını kaydeden Şafaklı, “Bizim esas yapmamız gereken denetimleri artırmaktır. Ama maalesef cezaların artırılmasına rağmen yeterince denetim yapılmıyor. Cezaların artırılmış olması uygulanmadıktan sonra neye yarar? Sokaklarda, hatta kapalı alanlarda çalışanlar bile maske takmaz oldu. Belediyeler ve polisler denetim yapmalı…” ifadelerini kullandı.

Tulga: Hiçbir akla mantığa sığmaz


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, kapıların yeniden kapanabileceğine yönelik söylemlerin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.


Tulga, ülkemize hava ve deniz kapılarından toplumun sadece yüzde 20’sinin aşılandığı birçok riskli ülkeden giriş yapılmasına rağmen Güney Kıbrıs gibi toplumun yüzde 64’nünün aşılandığı bir bölgenin kapatılmasından söz edilmesinin hiçbir akla ve mantığa sığmadığını belirtti.


“Biz zaten ülkeye çift aşılı ya da PCR testi sonucu negatif olan kişileri alıyoruz” diyen Tulga, hava ve deniz kapıları açıkken kara kapılarının kapatılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek geçişlerin kapatılmasının zaten kan ağlayan esnafı bir o kadar daha kötü etkileyeceğini dile getirdi.


Tulga, esnafı son zamanlarda en çok öfkelendiren şeyin, hükümet yetkililerinin sürekli olarak “pandemiyi çok iyi yönettiğini” söylemesi olduğunu belirterek, “Sadece vaka sayılarının azalması pandeminin iyi yönetildiği anlamına gelmiyor. Kendileri bütçeden gerekli tüm destekleri alırken, esnaf ve özel sektör çalışanlarını günah keçisi seçtiler, bütün faturayı bize kestiler” dedi.

“Kapılar kapanırsa esnaf iflas edecek”


Esnafın ancak geçişler açıldıktan sonra evine ekmek götürebilmeye başladığını ifade eden Tulga, “Esnaf geçişler açıldıktan sonra istenilen düzeyde satış yapamasa da en azından siftah yapabildi. Esnafta şu anda azından bir beklenti var, bu da giderse bu insanlar ne yapacak? Ölecek…” ifadelerini kullandı.


Esnafın kapanma dönemlerinde banka taksitleri ve diğer bazı ödemelerinin ötelendiğini, ancak bu ötelemelerin ödenmesinin zamanın gelmeye başladığını kaydeden Tulga, sınır kapıları kapanırsa esnafın bu ödemeleri yapamayacağı için iflas edeceğini söyledi.


“Sağlık Bakanlığı sınır kapılarını kapatmayı tartışacağına kapalı mekanlarda denetimleri artırsın” diyen Tulga, kapalı mekanların aşırı kalabalık olduğunu ve maske-mesafe kurallarına uyulmadığını dile getirdi.

Çağıner: Kapılar kapanırsa biteriz


Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, kara kapılarının kapatılması durumunda başta turizm olmak üzere perakende satış yapan mağazalar ile akaryakıt istasyonları gibi birçok sektörün olumsuz etkileneceğini söyledi.


Çağıner, 1 Temmuz itibariyle kapalı olan tüm otellerin açıldığını, ancak buna rağmen otellerin yeterince dolmadığını belirterek, “Sınır kapılarının kapanması ülke ekonomisine büyük bir darbe vurur” dedi.


Kapıların kapanması durumunda Larnaka Havaalanı’ndan gelen turist kitlesinin de etkileneceğini kaydeden Çağıner, Larnaka’dan gelen turistlerin çift aşılı ve yeşil kategoride yer alan ülkelerden oluştuğunu belirtti.


Çağıner, açılımlarla birlikte günlük uçak seferlerinin yalnızca 10’la sınırlı kalmasından dolayı bilet fiyatlarının pahalı olduğunu ifade ederek, birçok insanın hem bilet fiyatları hem de direkt uçuş nedeniyle Larnaka’dan gelmeyi tercih ettiğini söyledi.


Ayrıca Güney Kıbrıs’ta yaşayan birçok kişinin de tatilini Kuzey Kıbrıs’ta yapmayı tercih ettiğini kaydeden Çağıner, “Eğer yeniden kapılar kapanırsa biteriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75