Bir de kayıp inek çıktı

banner37

Hüseyin Kırmızıgil’in deposundan çalınan yaklaşık 70 torba yemle ilgili tutuklanan çalışanı Nafi Bayraktar ile yemleri teslim aldığı ileri sürülen Erhan Saruhan’ın tutukluluk süresi 6 gün daha uzatıldı

Bir de kayıp inek çıktı

Ahmet KARAGÖZLÜ

Hüseyin Kırmızıgil’in Tepebaşı’ndaki ağılından yaklaşık 70 torba yemin çalınması olayı ile ilgili başlatılan soruşturma boyut değiştirdi. Depo sorumlusu Nafi Bayraktar’ı ‘Emanetçi Tarafından Sirkat’ suçlamasıyla, bölgede ağılı bulunan Erhan Saruhan’ı da bu yemlerden bir kısmını aldığı suçlamasıyla tutuklayan polis, soruşturma sırasında Kırmızıgil’in ağılından bir de ineğin kayıp olduğunu belirledi. Zanlıların bu konuyla da bağlantısının olabileceğini düşünen polis zanlıların tutukluluk süresini 6 gün daha uzattı.

Polise göre, Nafi Bayraktar, işvereninin deposundan günde 2 torba olmak üzere yaklaşık 70 torba yemi çaldı ve Erhan Saruhan’a verdi. Saruhan’ın ağılında bulunan yemler de bu yemlerden. Saruhan’ın ineklerini neyle beslediğinin izahatını yapamadığını savunan polis, Kırmızıgil’in ağılından bir de ineğin kaybolduğunu, bunun da araştırıldığını söyleyerek ek tutukluluk istedi.

Zanlı Erhan Saruhan’ın avukatı Hasan Yücelen, müvekkilinin ağılında bulunan yemle, çalındığı iddia edilen yemlerin aynı olmadığını ve Hüseyin Kırmızıgil’in kayıp ineğinin müvekkilini ilgilendirmediğini söyledi. Yücelen, polisin müvekkilini gönüllü ifade vermeye zorlamak için ek tutukluluk talebinde bulunduğunu öne sürerken, Savcı Mustafa Atakara, tahkikatın boyut değiştirerek “Emanetçi Tarafından Sirkat” suçlamasından “Hayvan Sirkatı” suçlamasına dönüştüğünü belirtti.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına davayı yürüten Savcı Mustafa Atakara, Çamlıbel Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Burak Gültutan’ı tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Burak Gültutan, Tepebaşı’nda Hüseyin Kırmızıgil isimli kişinin yanında yem deposu sorumlusu olarak çalışan zanlı Nafi Bayraktarı’ın son üç aydır çalıştığı iş yerinin ambarından günde iki torba yem aldığını ve ağaçlık bir arazide ağıl sahibi olan zanlı Erhan Saruhan’a teslim ettiğinin belirlendiğini anımsattı.

Zanlı Nafi Bayraktar’ın şimdiye kadar toplam 50 kilo ağırlığında 70 adet yem torbası sirkat ettiğinin tahmin edildiğini belirten Gültutan, söz konusu zanlının gönüllü ifade vererek işlemiş olduğu suçu kabul ettiğini söyledi.

Gültutan, zanlıların üç günlük tutukluluk süresi içerisinde hayvancılıkla uğraşan birçok kişiden ifade alındığını ve alınan ifadelere göre zanlı Erhan Saruhan’ın şimdiye kadar toplamda 25 torba yem satın aldığını tespit ettiklerini kaydetti.

 

“Bir de kayıp inek vakası meydana geldi”

Zanlı Erhan Sarhunan’ın ağılında 22 tane hayvanı bulunduğunu ve Veteriner Dairesi ekipleri tarafından yapılan hesaplamalara göre de söz konusu hayvanların beslenmesi için ayda 122 kg yeme ihtiyaç duyulduğunu belirten Gültutan, zanlı Erhan Saruhan’ın hayvanlarını bu süre zarfında nasıl beslediği hakkında polise hiçbir açıklama yapmadığını belirtti.

Gültutan, zanlı Erhan Saruhan’ın tutuklanmadan önce bölgede hayvancılıkla uğraşan kişilere polisin gelmesi durumunda kendisine ayda 40 torba yem verdiklerini söylemesini istediğini, ancak bu kişilerin bunu kabul etmeyerek polisle arasında bir sıkıntı varsa kendilerini bu işe karıştırmamasını söylediğini ifade etti.

Hüseyin Kırmızıgil’in yemlerinin çalınması üzerine yaptığı araştırmada bir adet de ineğinin kayıp olduğunu tespit ettiğini belirten Gültutan, söz konusu şahsın polisten bu konuyu da araştırmasını istediğini belirtti.

Gültutan, zanlı Erhan Saruhan’ın 26 Temmuz tarihinde 25 torba yem satın aldığını, bunun dışında da hayvanlarına sadece saman verdiğini söylediğini belirterek, veteriner hekimlerin söz konusu hayvanlara yaptığı muayenede yem yediklerinin tespit edildiğini kaydetti.

 

“Daha kapsamlı soruşturma yapılmalı”

Hüseyin Kırmızıgil’e ait olan bir ineğin de kayıp olması üzerine araştırma yaptıklarını belirten Gültutan, bölgedeki kasaplarla ilgili araştırma yapmaları gerektiğini ifade etti.

Zanlı Nafi Bayraktar’ın vermiş olduğu gönüllü ifadede 70 torba yem sirkat ettiğini, ancak mal sahibinin çalınan miktarla ilgili henüz net bir rakam vermediğini belirten Gültutan, zanlıların telefon kayıtlarıyla bağlantı kurdukları kasapları tespit etmeye çalıştıklarını ve soruşturmanın kapsamının artırılması gerektiğini söyledi.

Gültutan, üç günlük tutukluluk süresi içerisinde yapılan soruşturmanın daha kapsamlı bir şekilde yapılabilmesi için süreye ihtiyaçları olduğunu, bu süre zarfında da zanlıların soruşturmaya etki etme olasılığı olduğunu belirterek, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmalarını talep etti.

 

Saruhan’ın avukatı itiraz etti

Zanlı Erhan Saruhan’ın avukatı Hasan Yücelen, mahkemeden söz hakkı alarak, polisin istediği ek tutukluluk talebine itiraz etti.

Yücelen, zanlı Erhan Saruhan’ın ağılında bulunan yemle, çalındığı iddia edilen yemin aynı olmadığını savunarak, Hüseyin Kırmızıgil’e ait olan kayıp ineğin müvekkilini ilgilendirmediğini söyledi.

Polisin müvekkilini gönüllü ifade vermeye zorlamak için ek tutukluluk talebinde bulunduğunu iddia eden Yücelen, müvekkilinin 8 gün daha tutuklu kalmasını gerektirecek bir durumun olmadığını, bu yüzden de müvekkilinin mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

 

“Soruşturma boyut değiştirdi”

İddia makamı adına konuşan Savcı Mustafa Atakara ise, polisin üç günlük tutukluluk süresini verimli kullandığını belirterek, zanlıların başka meselelerle ilgili bağlantılı olma ihtimalinin olduğunu kaydetti.

Bu bağlamda soruşturmanın tamamlanmadığının aşikar olduğunu belirten Atakara, meseleyle ilgili aranması gereken yeni emareler olduğunu ve zanlıların yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtlarının henüz belli olmadığını söyledi.

Tahkikatın boyut değiştirerek “Emanetçi Tarafından Sirkat” suçlamasından “Hayvan Sirkatı” suçlamasına dönüştüğünü belirten Atakara, polisin bu bağlamda ek süreye ihtiyacı olduğundan zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmalarını talep etti.

 

6 gün daha tutuklu kalacaklar

Yargıç Mesut Mesutoğlu, işlenmiş olan suçun kamu düzenini bozan ve kamuda endişe yaratan suç türlerini arasında yer aldığına dikkat çekerek, meseleyle ilgili her iki zanlının da işlenmiş olan suçla bağlantılı olabilecek kişiler olduğunu ve meseleyle ilgili soruşturulması gereken kişiler olduğunu vurguladı.

Mesutoğlu, zanlıların serbest kalması halinde polisin yaptığı tahkikata etki etme olasılıklarının kuvvetle muhtemel olduğunu belirterek, zanlıların 6 gün daha poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER