Bir doğa katliamı daha! 150 çam ağacını yok ettiler

banner37

Beşparmak Dağları’nın eteklerinde yaşanan doğa katliamıyla ilgili tartışmalar sürerken “Yeşil düşmanı mıyız?” dedirten başka bir çevre tahribatı olayı da Haspolat’ta yaşanıyor

Bir doğa katliamı daha! 150 çam ağacını yok ettiler
banner99

Ahmet UÇAR

ORMAN DAİRESİ DEVREDE… Haspolat bölgesinde Kıb-Et Mezbahası yakınlarındaki ormanlık alan içerisindeki 30 yıllık yaklaşık 150 çam ağacı, katledildi. Dozerlerle tarumar edilen alan, ağaçlardan arındırıldıktan sonra dümdüz, kuru toprak haline döndü. Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, konunun bilgilerinde olduğunu belirterek bugün yerinde inceleme yapacaklarını söyledi. Arazinin özelliklerine bakılmadan kiralandığını ve asıl suçlunun ağaçları kesenlerin değil izin vererek kestirenlerin olduğunu vurgulayan Karzaoğlu, bölgede inceleme yaptıktan sonra gerekli yazışmaları başlatacaklarını söyledi.

Beşparmak Dağları’nın eteklerinde yaşanan doğa katliamının bir benzeri Haspolat’ta yaşanıyor.

Kıb-Et Mezbahası’nın yakınındaki ormanlık alan içerisindeki 30 yıllık yaklaşık 150 çam ağacı ve maki bitki örtüsü, iş araçlarıyla yerle bir edildi.

Ardı ardına gündeme gelen bu doğa katliamları, “Yeşile düşman mıyız?” sorusunu akla getirdi.

İddiaya göre çam ağaçlarının yok edildiği alan, Maliye Bakanlığı’na bağlı Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından sanayi yapılacağı gerekçesiyle kiralandı.

KIBRIS, söz konusu araziye giderek doğa katliamını yerinde gördü.

Çukurlar, dozer izleri

Çam ağaçlarının yok edildiği geniş alanda, birçok çukur olduğu gözlemlendi. Bazı ağaçların köklerinin hâlâ arazi içerisinde bulunması, ağaçlara verilen zararı gösteriyor.

Arazide toprak üzerindeki dozer izleri de, doğa katliamının kanıtlarından biri oldu.

banner134

Karzaoğlu: Asıl suçlu izin vererek ağaçları kestirenler

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, konunun bilgilerinde olduğunu belirterek, bu arazinin özelliklerine bakılmadan kiralandığını ve asıl suçlunun ağaçları kesenlerin değil izin vererek kestirenlerin olduğunu vurguladı.

Karzaoğlu, söz konusu bölgenin kiraya verilmeden önce ne kadar ağaç bulundurduğu ve nasıl koşullara sahip olduğunun üzerinde durulması gerektiğini kaydetti.

“Arazi kiralanmadan önce gidip bu araziyi gördüler mi, orada ağaçlar kesilmiş, ağaçların kesilmesini tabii ki savunmuyorum ancak burada asıl sorun ağaçları kesenlerden çok kestirenlerdir” diyen Karzaoğlu, bugün olay yerine giderek gerekli incelemeleri yapacaklarını ve gerekli yazışmaları başlatacaklarını vurguladı.

Kamacıoğlu: Haberimiz yok

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu da, söz konusu alana sanayi yapımı için bir çalışma başlatıldığı yönündeki iddialar hakkında bilgisi olmadığını belirtti.

Kamacıoğlu, o bölgede devlet tarafından kiralanan bir araziden haberleri olmadığını ifade ederek kendi işletmesinin de aynı yerde olmasına rağmen böyle bir duyum almadığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88