Bir emlak mağduriyeti daha

banner37

Şehir Planlama Dairesi, eski Girne yolu üzerinde yapımı devam eden “Oray Sitesi”ndeki 3 apartmana “kaçak/ruhsatsız” ekstra kat yapıldığını belirledi ve ilgili firmaya ihbar gönderdi

Bir emlak mağduriyeti daha
banner99

4 KAT İZNİ ALDI, 5 KAT ÇIKTI… Ev sahibi olabilmek için yıllarca para biriktirip peşinat ödeyen, bankalardan kredi çekerek yüksek faizlerin altına imza atan vatandaşların yaşadığı emlak mağduriyetinin sonu gelmiyor. “Garry Rob”, “Herpa Ltd”, “Bulut İnşaat” ile İngilizlere mağduriyet yaşatan Greatstone Ltd.’den sonra şimdi de eski Girne yolu üzerinde yapımı henüz devam eden “Oray sitesi" için aynı durum gündeme geldi. Şehir Planlama Dairesi, sitedeki 3 blok için 4 kat izni alındığını ancak proje dışına çıkılarak 5 kat yapıldığını belirledi. Daire, şirkete kaçak katların yıkılması gerektiğini belirten “yaptırım ihbarnamesi” gönderdi.

YİĞİTCAN: ŞEHİR PLANLAMA KURALLARINI İHLAL ETTİ… Dört kat projesine göre her bir katta 4 dairenin bulunduğu 3 blokta, toplam 48 daire var. Söz konusu apartmanlarda kaçak katlar olduğu için ilgili şirketin “final approval” alamayacağı bu nedenle daireleri satın alan kişilerin de koçan sahibi olamayacağı iddia edildi. Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, “İlgili şirket, 17 blok ve 144 daire için izinlerini aldı. Fakat 4 kat izninin dışına çıkılarak şehir planlama kurallarını ihlal etti. İlk ihbar yerine ulaştı” dedi. Müteahhit Ayhan Arıklı ise, “Şirketimizin yasa dışı yaptığı hiçbir şey olmamıştır” şeklinde konuştu.

Ülkede her geçen gün sıkça duyulan taşınmaz malların alım, satım ve kiralanması konusundaki şikayetler, mevcut yasaların da tam olarak uygulanmaması ayrıca denetim eksikliği, mağduriyet sayısını her gün artırıyor.

“Garry Rob”, “Herpa Ltd.”, “Bulut İnşaat”, son olarak açık artırmayla satılan ve İngilizlere mağduriyet yaşatan Greatstone Ltd.,  gibi belki de daha birçok şirket, ev sahibi olabilmek için elde avuçta ne varsa ödemeye çalışan insanlara büyük mağduriyet yaşatıyor.

Bu dört şirketten sonra şimdi bir de eski Girne yolu üzerinde “Oray Sitesi” için aynı sorun gündeme geldi.

Şehir Planlama Dairesi’ne yapılan şikayet üzerine söz konusu sitede yapılan incelemede, müteahhit Ayhan Arıklı tarafından inşa edilen Oray sitesi içerisindeki 3 bloğun, 4 kat izni aldığı ancak proje dışına çıkarak 5 kat yaptığı belirlendi.

Şirketin, 17 blok ve 144 daire için izin aldığı ancak 4 kat izninin dışına çıkarak, şehir planlama kurallarını ihlal ettiğini belirleyen Şehir Planlama Dairesi yetkilileri, şirkete “yaptırım ihbarnamesi” gönderdi.

Edinilen bilgiye göre, yaptırım ihbarnamesi kaçak olan katların yıkımını kapsıyor.

Proje son onayı alamazsa, tapu çıkmayabilir

banner134

Şehir Planlama Dairesi’ne sunulan projeye aykırı hareket eden şirketin, 5 kat çıkmasının sunulan projeye aykırı olduğu öğrenildi.

Dört kat projesine göre her bir katta 4 dairenin bulunduğu 3 blokta, toplam 48 daire var. Söz konusu apartmanlarda kaçak katlar olduğu için ilgili şirketin son onayı (final approval) alamayacağı bu nedenle daireleri satın alan kişilerin de koçan sahibi olamayacağı iddia edildi.

Ruhsatsız katlar nedeniyle söz konusu siteden ev alan ve henüz tapu sahibi olmayan kişilerin de koçan alma konusunda sıkıntı yaşayabileceği öne sürüldü.

Yiğitcan: 4 kat izninin dışına çıkıldı, ihbar verdik

Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, gelen şikayet üzerine söz konusu sitede inceleme yapıldığını, gerekli araştırmaların da gerçekleştirildiğini söyledi.

Yiğitcan, şikâyetler ile görüntünün aynı olduğu bulgusuna vardıklarını belirterek “İlgili şirket, 17 blok ve 144 daire için izinlerini aldı. Fakat 4 kat izninin dışına çıkılarak şehir planlama kurallarını ihlal etti. İlk ihbar yerine ulaştı, 30 gün sonra 2. ihbar gidecek. Gereği yapılmamışsa konu mahkemeye taşınacak” dedi.

Arıklı: Tüm izinlerimiz alınmıştır

Müteahhit Ayhan Arıklı ise, “Şirketimizin yasa dışı yaptığı hiçbir şey olmamıştır. Biz tüm izinlerimizi alıp, projemizi o doğrultuda başlattık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75