Bir garip yasa!

banner37

Siyasi Partiler Yasası, bir milletvekilinin, seçildiği partiden istifa etmesi durumunda, mecliste bağımsız vekil olarak görev yapması gerektiğini öngörürken, siyasi parti kurmasına bir engel getirmiyor

Bir garip yasa!
banner99

Ceren ÖZBİL

PARTİ KURMADA ENGEL YOK… Ülkede 7 Ocak 2018’de yapılan Genel Seçimler’de Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) milletvekili seçilen Bertan Zaroğlu’nun, bir süre önce partisinden istifa ederek kendi partisini kuracağını açıklaması, Siyasi Partiler Yasası’nın yeniden tartışılmasına neden oldu. Söz konusu yasa, bir milletvekilinin, milletvekili seçildiği partinden istifa etmesi durumunda bir sonraki seçime kadar başka bir partiye geçip, o partinin vekili olarak anılmasına izin vermezken, parti kurmasını engellemiyor. Parti kuran vekil ise mecliste yine bağımsız milletvekili olarak görevini sürdürüyor

“BAĞIMSIZ VEKİL OLARAK ANILACAĞIM”… Bağımsız Milletvekili Bertan Zaroğlu, bir milletvekilinin kendi partisinden istifa edip, başka bir parti kurmasında yasal olarak bir engel olmadığını söyledi. Zaroğlu, bu milletvekilinin kurmuş olduğu o siyasi partinin herhangi bir organında da görev alması durumunda, o görevle anılmayacağını ifade etti. Zaroğlu, “Örneğin partinin genel başkanı olduğumu düşünün… Millet Partisi Genel Başkanı olarak değil de mecliste bağımsız milletvekili olarak anılacağım” dedi

“BENZERİ YAŞANDI”… Buna benzer bir süreç ise şu anki TKP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın bazı nedenlerle TDP’den ayrılmak zorunda kalması ve ardından da TKP’yi kurması döneminde yaşanmıştı. Çakıcı, o dönemde TKP’nin kurucularından olmasına rağmen mecliste bağımsız milletvekili olarak yer almıştı. Yine Siyasi Partiler Yasası gereği bu vekilin, listesinden aday girip milletvekilliğini kazandığı siyasal parti de, o milletvekili dolayısıyla devletten alacağı ödenek miktarını, bir sonraki genel seçimlere kadar almaya devam etmişti

Ülkede 7 Ocak 2018’de yapılan Genel Seçimler’de Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) milletvekili seçilen Bertan Zaroğlu’nun, bir süre önce partisinden istifa ederek kendi partisini kuracağını açıklaması, Siyasi Partiler Yasası’nın yeniden tartışılmasına neden oldu.

Bilindiği üzere bu yasanın 25’inci maddesi, bir partiden milletvekili seçildikten sonra, yasama dönemi tamamlanmadan önce, partisinden istifa eden veya kesin olarak partiden çıkarılma cezasıyla cezalandırılan bir milletvekilinin, o yasama dönemi tamamlanıncaya kadar bağımsız milletvekili olarak görev yapmasını öngörüyor.

Bu nedenle de yine aynı seçimde Halkın Partisi’nden (HP) milletvekili seçilen ve daha sonra bu partiden istifa eden milletvekilleri Hasan Büyükoğlu, Mesut Genç ve Hasan Topal, mecliste bağımsız vekil olarak yer alıyor.

Ancak söz konusu yasa, milletvekili seçilen bir kişinin, milletvekili seçildiği dönemde partisinden istifa etmesi durumunda parti kurmasına bir engel getirmiyor. Sadece bu kişi mecliste bağımsız vekil olarak yer alıyor.

Ayrıca Siyasi Partiler Yasası gereği, bu kişi, bakanlık ve meclis komitelerine başkanlık yapamıyor ve bu vekilin, listesinden aday girip milletvekilliğini kazandığı siyasal parti de, o milletvekili dolayısıyla devletten alacağı ödenek miktarını, bir sonraki genel seçimlere kadar almaya devam ediyor.

Buna benzer bir süreç de şu anki TKP Başkanı Mehmet Çakıcı’nın bazı nedenlerle TDP’den ayrılmak zorunda kalması ve ardından da TKP’yi kurması döneminde yaşanmıştı.

banner134

Çakıcı o dönemde TKP’nin kurucularından olmasına rağmen mecliste bağımsız milletvekili olarak yer almıştı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Bağımsız Milletvekili Bertan Zaroğlu, Millet Partisi’ni kurma süreci hakkında bilgi verdi. 

“Parti kurmamda bir engel yok” 

Bağımsız Milletvekili Bertan Zaroğlu, bir milletvekilinin kendi partisinden istifa edip, başka bir parti kurmasında yasal olarak bir engel olmadığını söyledi ve bu milletvekilinin, kurmuş olduğu o siyasi partinin herhangi bir organında da görev alması durumunda, o görevle anılmayacağını ifade etti.

Zaroğlu, “Örneğin partinin genel başkanı olduğumu düşünün… Millet Partisi Genel Başkanı olarak değil de mecliste bağımsız milletvekili olarak anılacağım” dedi. 

“Parti bu hafta içinde kurulacak”

Bertan Zaroğlu, Millet Partisi’ni kurmak için uzun bir süredir çalıştıklarını anlatarak, Yeniden Doğuş Partisi’nden istifalar olduğunu kaydetti.

İstifalarla ilgili kendilerine zorluk çıkarmaya devam edildiğini belirten Zaroğlu, şöyle konuştu:

“Bir an önce istifa edip, gitsinler” diyen arkadaşlar, bu sefer istifaları geciktiriyorlar.

Ne yazık ki böyle bir süreç yaşıyoruz. Ancak biz çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Partinin kurulum esnasındaki tüm hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz.

Zaten partimizin genel merkezi, ilçe binaları, her şey hazırdır. Tüm vatandaşlar sabırsızlıkla partimin kurulmasını bekliyorlar.

Muhtemelen, yetişebilirsek cumaya, yetişemezsek pazartesine kuruluş bildirgemizi, parti tüzüğümüzü ve kurucu üyelerimizi bildirip yasal süreci başlatmış olacağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88