banner6

“Bir haftayı geçmeden bu araziler biçilmeli”

banner37

“Bir haftayı geçmeden  bu araziler biçilmeli”
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede şubat ve mart ayında yeterli yağış olmayıp, bu aylarda kırağı ve don yaşanması arpa ve buğday üretimini olumsuz etkiledi.

   Yeterli yağış olmaması nedeniyle arpa ve buğdaylar yeterli boyuta ulaşmadı, üstüne üstlük don ve kırağı nedeniyle de arpa ve buğdaylarda halk dilinde “başak çalınması” denen olay yaşandı. Yani başaklar dane tutmadı.  

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği eski Genel Sekreteri Oğuz Ceyda, hem pandemi hem de Ukrayna’daki savaş nedeniyle gıdaya ulaşmakta sıkıntılı bir dönemden geçilirken, bu ürünleri doğru değerlendirmenin çok önemli olduğunu ifade etti.

   Ceyda, bunun için de devletin üreticiye mazot desteğini bir an önce vermesi gerektiğini ve üreticinin de bu dane tutmayan arpa ve buğdayı yeşilliğini kaybetmeden sano ve silaj yapması gerektiğini söyledi.

   Oğuz Ceyda, arpa ve buğdayın yeşilken sano ve silaj yapılması durumunda daha proteinli olacağını belirtti.

“Akaryakıt desteği bir an önce ödenmeli”

   Meteoroloji Dairesi’nin de açıkladığı gibi son 49 yıllın en soğuk mart ayının yaşandığından söz eden Oğuz Ceyda, şu şekilde konuştu:

   “Bildiğiniz gibi ülke genelinde aralık ve ocak aylarında çok güzel yağışlar aldık. Ancak şubat ve mart aylarında yeterli yağış alınmadı. Üstüne üstelik Meteoroloji Dairesi Müdürü de mart ayının son 49 yılın en soğuk ayı olarak tarihe geçtiğini açıkladı. Günlerce poyraz esti, ayrıca günlerce don ve kırağı oldu. Bu dönem arpa ve buğdayın başaklanma dönemidir. Tam da bu dönemde don ve kırağı olup, ayaz esmesi ekinleri çok kötü bir şekilde etkilemiştir. Yağmursuzluktan dolayı birçok bölgede arpa ve buğdaylar bir ayak dahi olmamıştır ve kurumaya başlamışlardır. Başaklanan yerler ise ülke genelinde kırağı ve dondan dolayı, büyük ölçüde olumsuz şekilde etkilenmiştir. Halk dilinde başaklar çalındı olarak adlandırılan olay yaşanmıştır. Burada da bakıldığında yeşil görünmesi gereken başaklar beyaz görünüyor. O başaklar dane tutmayacak. Dolayısıyla bunun birkaç gün içerisinde ülke genelinde derhal tespitinin yapılması gerekiyor. Ülke genelinde her yerde bu olay vardır. Bir an önce yeşilliğini kaybetmeden bunların sano ve silaj olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu noktadaki en büyük sıkıntı da akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. Devlete düşen görev acilen çiftçiye gerekli akaryakıt desteğini yapıp, bu arazilerin heba olmadan değerlendirilmesidir. Şu an çiftçimizin geçmiş yıldan kalan gerek doğrudan gelir desteğini gerekse de mazot desteğini alması gerekiyor.”

“Tüm dünya arpa sıkıntısı yaşıyor”

   Dünyada önce pandemi ve daha sonra da Ukrayna’daki savaş nedeniyle gıdaya ulaşabilirliğin çok zorlaştığını kaydeden Ceyda, şu şekilde konuştu:

   “Şu anda tüm dünyada gündem tarımdır. Hatta Türkiye’de de stratejik sektör ilan edilmiştir. Biz bu yılın yağışlı geçeceğini düşünmüştük ve bir yıllık ihtiyacımızı karşılamayı planlıyorduk ancak öyle olmadı. Gelinen aşama bizim için hayal kırıklığı olmuştur. Bu nedenle de artık bu arazilerin bir an önce kaba ot için biçilip, hayvan yemi olarak kullanılması gerekiyor. Ülkede arpa sıkıntısı çekiyoruz. Biz arpayı Rusya ve Ukrayna’dan getiriyoruz. İlerleyen süreçte bizi zor günler bekliyor. Bu nedenle de bir haftayı geçmeden bu arazilerin biçilmesi gerekiyor. Bu olay Tarım Bakanlığı’nı da aşan bir olaydır. Devletin tüm yetkililerinin bir araya gelmesi ve bir hafta içinde bu kararı alıp, gerekli destekleri üreticiye vermesi gerekiyor.”

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110