banner6

Bir ilk: Domuzdan insana böbrek nakli gerçekleşti

banner37

Bir ilk: Domuzdan insana böbrek nakli gerçekleşti
banner8

ABD’de cerrahlar domuzdan alınan böbreği bağışıklık sisteminin reddetmesine yol açmayacak şekilde bir insana nakletmeyi ilk kez başardı.

New York şehrindeki NYU Langone Health Eğtim ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen operasyonda böbreğin genetiği değiştirilmiş bir domuzdan alındığı bildirildi.

Domuz hücrelerinde bulunan glikan molekülü, organın insan bağışıklık sistemi tarafından reddedilmesine neden oluyor. Genetiğiyle oynanan domuzun dokularından bu molekül çıkarılarak vücudun organı reddetmesinin önüne geçildi.

Nakil işlemi, böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan ve beyin ölümü meydana gelmiş hastaya yapıldı. Yaşam destek ünitesinden alınmadan önce nakil operasyonu için hastanın ailesinden izin alındı.

banner134

Nakil sonrası kan damarlarına bağlanan böbrek araştırmacıların gözlem yapabilmesi için üç gün boyunca vücudun dışında tutuldu. Böbrek fonksiyonlarının normal olduğu gözlenirken, hastanın böbrek yetmezliğinden kaynaklanan değerlerinin de normale döndüğü belirtildi.

Bu önemli gelişmenin yeterince bağışçı bulunamayan organ nakil işleminde hayvan organları kullanılmasının önünü açması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 17:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104