Bir kıvılcımla 2 yıllık emek gitti

banner37

Akıncılar’da rüzgarın etkisiyle birbirine temas eden elektrik tellerinden çıkan kıvılcım, yangına neden oldu

Bir kıvılcımla 2  yıllık emek gitti
banner90
banner8

2 BİN 560 BALYA, AĞAÇLAR YANDI… Akıncılar köyünün ağıllar bölgesinde dün çıkan yangında 2 bin 560 adet rulo balya, 22 kök bağ asma, 3 adet badem ve 5 adet zeytin yandı. Bölgedeki vatandaşlar, Elektrik Kurumu’nun ihmalinin söz konusu olduğunu iddia ederek yangında sadece maddi zararın yaşanmadığını, aynı zamanda iki yıllık emeklerinin de kül olduğunu vurguladı.

Ahmet UÇAR

   Ülkemiz yangın yeri oldu… Bu kez herkesi korkutan yangın haberi, Akıncılar köyünden geldi.

   Dün saat 14.20’de şiddetli rüzgar nedeniyle elektrik tellerinin birbirine temas etmesi neticesinde yere düşen kıvılcım sonucu çıkan yangında, 2 bin 560 adet rulo balya, 22 kök bağ asma, 3 adet badem ve 5 adet zeytin yandı.

   Üreticinin iki yıllık emeği bir kıvılcımla yok oldu.

   Daha fazla balyanın yanmasını engellemek için üreticiler, iş araçlarıyla balyaları uzaklaştırmak için büyük çaba harcadı.

   Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, yangın sonucu 2 binin üzerinde balyanın yandığını, yangına bölge halkının müdahale ettiğini kaydetti.

   Balyalar yanan Gülsar Muslu, Elektrik Kurumu'nun ihmali ve rüzgarın azizliği nedeniyle neredeyse tüm balyalarının yandığını kaydederek, bunun yanında iki yıllık emeklerinin de küle döndüğünü dile getirdi.

   Ani Fani Cafe’nin sahibi ve balyaları yanan Gülsar Muslu’nun akrabası olan Ege Mehmet ise Akıncılar köyünün birçok sorunda hep yalnız bırakıldığını söyleyerek, bu yangında da aynı şeyin yaşandığını, mesafenin uzak olması nedeniyle itfaiyenin 3 saat sonra geldiğini iddia etti.

   Mehmet, işletmesinin önünde bulunan tahtaya “‘Luricina’ yangında da yalnızdık, elimiz kolumuz bağlı yandık, kına-yak” yazarak, tepkisini gösterdi.

Barbaros: 2 binin üzerinde balya yandı

banner134
   Akıncılar Belediyesi Başkanı Hasan Barbaros, yangında tahmini olarak 2 binin üzerinde balyanın yandığını dile getirerek, bunun yanında ekin ve arpaların da yandığını açıkladı. Barbaros, yangının elektrik tellerinden çıktığını belirterek, görgü tanıklarının ifadelerine göre bölgede küçük çaplı bir hortumun meydana geldiğini kaydetti.

   Hortumun şiddetiyle elektrik tellerinin birbirine değdiğini dile getiren Barbaros, bunun sonucunda da ortaya çıkan kıvılcımın yere düşerek yangına yol açtığını anlattı. Barbaros, yangına köydeki vatandaşların ve Akıncılar Belediyesi ekiplerinin müdahalede bulunduğuna işaret ederek, daha sonra ise itfaiye ekiplerinin geldiğini anlattı.

   Köylülerin, yangının arazilere ve ekinlere doğru büyümemesi için traktörleriyle yangının önünü kestiğini bildiren Barbaros, yangının meydana geldiği yerde bağ ve sürülmüş tarla olduğunu, aksi durumda yangının daha da büyüme ihtimalinin olabileceğini söyledi.

Muslu: İki yıllık emek küle döndü

 

   Balyaların sahiplerinden olan Gülsar Muslu, yangının Elektrik Kurumu’nun ihmali ve rüzgarın azizliği nedeniyle meydana geldiğini belirterek, yangında sano ve normal olmak üzere neredeyse tüm balyaların yandığını, balyalarla birlikte ise iki yıllık bir emeğin, bu iki yıl içerisinde mazot, ip gibi yapılan masrafların, zamanın küle döndüğünü vurguladı.

   Muslu, elektrik tellerinde geçen sene de kıvılcımlar görüldüğünü kaydederek, Elektrik Kurumu’na haber vermelerine rağmen kimsenin tam anlamıyla ilgilenmediğini iddia etti. Yangına köydeki vatandaşların dozer, traktör gibi iş araçlarıyla müdahalede bulunduğunu söyleyen Muslu, mesafenin uzun olması nedeniyle itfaiye ekipleri geldiğinde yangının bitmiş durumda olduğunu anlattı.

   Muslu, bir balyanın 150 TL tutarında olduğunu hatırlatarak, “Burada 1000 adet balya yandığını düşünürseniz gerisini siz hesaplayın” dedi.

Mehmet: Yine yalnız bırakıldık

   Ani Fani Cafe’nin sahibi ve balyaları yanan Gülsar Muslu’nun akrabası olan Ege Mehmet, yangının elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar nedeniyle meydana geldiğini ancak asıl sorunun Akıncılar köyünün 1960’lı yıllardan beri Kuzey Kıbrıs tarafından izole edildiğini iddia etti.

   Akıncılar köyünün birçok sorun karşısında hep yalnız kaldığından şikayet eden Mehmet, bu yangında da yalnız kaldıklarını, ellerinin kollarının bağlı olduğunu ve mesafeden dolayı itfaiyenin 3 saat sonra geldiğini öne sürdü.

   Mehmet, yangına köyde ikamet vatandaşların müdahale ettiğini söyleyerek, bütün yılın emeğinin gittiğini anlattı. Yanan balyaların biçilmiş kuru bir şekilde durmadığını ifade ederek, balyaların ürünlerle, başaklarla birlikte kül olduğunu anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75