Bir meslek yok oluyor!

banner37

Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, 5 yıl öncesine oranla ülkedeki sıhhi tesisatçı sayısının yüzde 60 civarında düştüğünü açıkladı

Bir meslek yok oluyor!
banner99

Ceren ÖZBİL

“BU MESLEĞİN GEÇİM GARANTİSİ VAR”… Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, ne yazık ki sıhhi tesisatçılık mesleğine olan ilginin günden güne azaldığını söyledi ve insanların özel sektörde gelecek görmemeleri nedeniyle herkesin memur olmak istediğini belirtti. Ancak bu mesleği yapan kişilerin çok rahat evini geçindirebileceğine dikkat çeken Ardıç, “15 yaşında çırak olan bir çocuk bile bu meslekten rahatlıkla harçlığını çıkarabiliyor” dedi. Mehmet Ali Ardıç, ayrıca meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin askerliklerini de 12 ay yaptığını ifade etti

Ülkede mesleki eğitimlere olan ilgi günden güne düşerken, bu da beraberinde bazı mesleklerin gelecekte olmamasını getirecek gibi görünüyor. Bu yok olacak mesleklerin arasında ise şüphesiz sıhhi tesisatçılık da yer alıyor. 

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, sıhhi tesisatçılık mesleğinin ülkedeki durumu hakkında bilgi verdi.

Ardıç, ülkedeki sıhhi tesisatçı sayısının 5 yıl öncesine oranla yüzde 60 civarında düştüğünü söyledi ve “bu durum bizi üzüyor. Bu mesleği yapanlar evini çok rahat geçindirebilir. Aileler çocuklarını mesleklerine yönlendirirken iyi değerlendirsin” dedi.

“Mesleğe ilgi azalıyor”

Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, ne yazık ki sıhhi tesisatçılık mesleğine olan ilginin günden güne azaldığını söyledi ve insanların özel sektörde gelecek görmemeleri nedeniyle herkesin memur olmak istediğini belirtti.

Ancak bu mesleği yapan kişilerin çok rahat evini geçindirebileceğine dikkat çeken Ardıç, “15 yaşında çırak olan bir çocuk bile bu meslekten rahatlıkla harçlığını çıkarabiliyor” dedi.

“Meslek lisesinden mezun olan çocuklar 12 ay askerlik yapıyor”

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası çatısı altında çıraklık yetiştirme okulu olduğundan söz eden Ardıç, bu okulda 6 gün sahada bir de okulda eğitim verildiğini anlattı.

Ardıç, “meslek okullarından mezun olan çocuklar askerliklerini 12 ay yapıyor. Bu konuda Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’yla görüştük ve kabul etti. Diğer liselerden mezun olan çocuklar 15 ay askerlik yapıyor” dedi.

“Sıhhi tesisatçı sayısı 5 yıl öncesine göre yüzde 60 azaldı”

Ülkede tesisatçı olup da işsiz kalan olmadığını ifade eden Mehmet Ali Ardıç, buna rağmen bu mesleği yapan sayısının 5 yıl öncesine göre yüzde 60 oranında azaldığını söyledi.

banner134

Ardıç, şu anda bu mesleği yapan 100 kişi olsa 100’ünün de işsiz kalmayacağını ve kazandığı para ile de evini geçindirebileceğini ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Şu anda birliğe kayıtlı 200 sıhhi tesisatçı var. Günden güne bu sayı azalıyor. Halkımıza da çağrım, sıhhi tesisatçıya ihtiyaç duyduklarında hem güvenlikleri hem de bu mesleğin geleceği için Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın sayfasında yer alan sıhhi tesisatçılarla çalışmalarıdır. Çünkü bu işi ikinci olarak, kaçak olarak ve yurt dışından gelip yapan var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75