Bir saat arayla iki ayrı yangın

banner37

Ağırdağ’da elektrik tellerinden atılan kıvılcım nedeniyle, Lapta Mezarlığı’nın üst kısmındaki arazide ise bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı

Bir saat arayla iki ayrı yangın
banner8

Ahmet UÇAR

OTLAR TEMİZLENMİYOR, İNSANLAR YOL VERMİYOR… Ağırdağ’da saat 12.00 sıralarında Cevriye Barbaros’a ait arazi içerisinde çıkan yangında 1 dönümlük alandaki kuru otlar ve ağaçlar yandı, Lapta Mezarlığı’nın üst kısmında saat 13.00 sıralarında başlayarak evlere kadar yayılan yangında ise 20 dönümlük alandaki kuru ot ve çok sayıda ağaç zarar gördü. Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, bölgedeki evlerin çevresindeki kuru otların temizlenmemiş olmasına dikkat çekerken, Orman Dairesi ekipleri de, siren çalmalarına rağmen sürücülerin yol vermemesinden şikayet etti.

Girne’ye bağlı Ağırdağ ve Lapta bölgelerinde dün bir saat arayla iki ayrı yangın olayı meydana geldi.

Ağırdağ’da saat 12.00 sıralarında elektrik tellerinden atılan kıvılcımın yerdeki kuru otları tutuşturması sonucu çıkan yangında 1 dönümlük alan içerisindeki kuru ot ve ağaçlar yanarken, saat 13.00 sıralarında Lapta Mezarlığı’nın üst kısımlarında başlayarak evlere kadar ulaşan yangının sebebi ise belirlenemedi. Bu yangında da 20 dönümlük alan içerisindeki kuru ot ve çok sayıda ağaç yandı.

Ağırdağ’daki yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, Lapta’daki yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman Dairesi, Sivil Savunma ve Lapta Belediyesi’ne bağlı ekipler de müdahale etti.

Elektrik tellerinden kıvılcım atıldı

Ağırdağ’da Cevriye Barbaros’a ait arazi içerisinde dün öğle saatlerinde elektrik tellerinden atılan kıvılcım nedeniyle yangın çıktı.

İtfaiye ekibi tarafından söndürülen yangında, 1 dönümlü arazi içerisindeki kuru otlar ve ağaçlar zarar gördü.

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre yangın dün saat 12.00 sıralarında Değirmen Sokak üzerinde bulunan Cevriye Barbaros’a ait arazi içerisinde gerçekleşti.

Elektrik tellerinden çıkan kıvılcım nedeniyle çıkan yangın sonucu 1 dönümlük arazi içerisinde 4 adet zeytin ağacı, 1 adet badem ağacı ve kuru otlar zarar gördü.

Lapta’daki yangın korkuttu

banner134
Lapta Mezarlığı’nın üst kısmında bilinmeyen bir sebeple çıkan yangın ise akıllara 1995 yangını getirdi. Hızla yayılan yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman Dairesi, Sivil Savunma ve Lapta Belediyesi’ne bağlı ekipler de müdahale etti.

Bölgedeki evlere kadar ulaşan yangın yoğun uğraşlar sonucu kontrol altına alınarak söndürülürken, yaklaşık 20 dönümlük alan içerisinde bulunan çam ve zeytin ağaçlarının yanı sıra kuru ot ve maki bitki örtüsü yandı.

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre yangın dün saat 13.00 sıralarında Lapta Mezarlığı’nın güney kısmında henüz belirlenemeyen bir sebeple çıktı.

“1995 yangınının tekrarlama ihtimali var”

Lapta’daki yangın söndürme çalışmalarına katılan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, bölgedeki evlerin etrafındaki otların temizlenmemesi nedeniyle yangına davetiye çıkarıldığını belirterek, 1995’te Alsancak bölgesinin yakınlarında gerçekleşen büyük orman yangının tekrarlanma ihtimali taşıdığını kaydetti.

Karzaoğlu, 4 itfaiye aracının yanısıra, kepçe, greyder, ilk müdahale aracı, Sivil Savunma ve Orman Dairesi’nin 25 kişilik ekibinin müdahalede bulunduğunu dile getirerek, yangın helikopterinin yangının büyümesi halinde müdahale etmesi için hazır bekletildiğini ifade etti.

“Sirene rağmen yol vermiyorlar”

Orman Dairesi çalışanları da yangına müdahale etmek için yola çıktıklarında siren çalmalarına rağmen trafikte bazı sürücülerin kendilerine yol vermemesinden ve yangını merak eden kişilerin araçlarını yol üzerine park etmesinden şikayet etti.

Orman Dairesi personeli, her iki nedenin de ekiplerin yangın yerine ulaşmasını geciktirdiğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75