banner6

Bir tarih yok olmak üzere

banner37

Boltaşlı’da bulunan 200 yıllık cami kaderine terk edildi. Caminin tadilatı için 7 yıl önce başlatılan çalışmaların ise bir türlü devamı gelmedi

Bir tarih yok olmak üzere
banner99

Ayşe BULUT

Boltaşlı’da bulunan 200 yıllık cami, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya… Neredeyse her yanı dökülen bu cami, bir anlamda yıllar önce Boltaşlı’da yaşayan halk içerisinde Müslümanların da olup, dinlerine ne kadar bağlı olduklarını da simgeliyor.

Bilindiği üzere söz konusu caminin tadilatı için 2014 yılında bir çalışma başlatılmış ve iç ile dış temizliği yapılmıştı. Ancak ardından gerekli tadilat çalışmaları devam etmemişti.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Boltaşlı Muhtarı Turgay Aslan, bu caminin tadilatı için defalarca yetkililere başvurulduğunu, defalarca konunun basına yansıtıldığını ancak bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmadığını belirtti.

Aslan, tarihi cami için çok acil bir çalışma başlatılması gerektiğini aksi takdirde bu tarihi caminin yıkılarak yok olacağını ifade etti.

Turgay Aslan “en kısa zamanda diyorum çünkü bu tarihi binamız yıkılma tehlikesiyle de karşı karşıya… Tarihimize sahip çıkmalıyız” dedi.  
Neler yaşanmıştı

2014 yılının Şubat ayında caminin içler acısı halini sayfalarında yansıtan KIBRIS Gazetesi, yetkilileri uyarmış, caminin tamirinin elzem olduğunu gündeme getirmişti.

Haberin gazetede yayımlanmasının ardından harekete geçen Vakıflar İdaresi sorumluları, camiyi yerinde incelemişti. Ardından Vakıflar İdaresi, Yenierenköy Belediyesi ve Boltaşlı köy muhtarlığı işbirliğinde caminin iç ve dış temizliği yapılmıştı.

Yapılan açıklamalarda da camiyle ilgili gerekli tamiratların yapılacağı söylenmişti. Ancak aradan 7 yıl geçmesine rağmen camiyle ilgili hiçbir şey yapılmadı.

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104