banner6

Bir tarih yok oluyor

banner37

Bir tarih yok oluyor
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Yedidalga’da bulunan ve ülke tarihine tanıklığının yanı sıra yıllarca başta bölge halkı olmak üzere ülkenin ekonomisine önemli katkı sağlayan tarihi Mangali Limanı yok olmanın eşiğinde.

   Ülkede üretilen narenciye başta olmak üzere birçok ürünün yanı sıra yeraltından çıkarılan krom ve bakır gibi madenlerin de ihracatının yapıldığı yıllarda bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından biri olan ve halk arasında Kırmızı Liman olarak bilinen Mangali Limanı, yaklaşık 50 yıl önce terk edildi ve o günden bugüne kadar da kimse yüzüne bakmadı.

   İşletmesi durdurulup, terk edildikten sonra bir süre ışıklandırılarak temizliği yapılan ancak daha sonra bundan da vazgeçilen limanın iskelesi de çökmek üzere.

   50’şer metrelik direk arasıyla deniz içerisindeki uzunluğu 500 metre olan iskele, ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle artık ayakta duramayacak noktaya geldi.

   Bir zamanlar ülkenin en önemli gelir kapılarından biri olarak hizmet veren ve her anını cıvıl cıvıl insan kalabalığı arasında geçiren tarihi liman ve iskele ne yazık ki günümüzde bir atık yığınına dönüşmüş durumda ve herkesin gözünün önünde yok oluyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110