banner6

Bir tepsi baklava 550 TL Alabilene aşk olsun!

banner37

Bir tepsi baklava 550 TL Alabilene aşk olsun!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Yarın Kurban Bayramı, ancak vatandaşlarda bayram yapacak hal kalmadı.

   Bayram günlerinin vazgeçilmezi olan şeker, çikolata ve baklavalar, el yakan fiyatlarla görücüye çıktı. Aşırı pahalılık karşısında alım gücü iyice düşen vatandaşlar, bayramlık tatlılara sadece uzaktan bakıyor.

   Bayram günlerinde çocuklar, kapı kapı dolaşıp komşularla bayramlaşarak ceplerini şekerle doldururken, bayram ziyaretine gelen kişilere de tatlı, şeker ve çikolata ikram etme geleneği, dünya değişse de varlığını sürdürüyor.

   Ancak dövizdeki hareketlenme, birçok ürüne art arda yapılan zamlar gibi sorunlardan dolayı alım gücü düşen vatandaşların, bayram ikramlıkları için yine maliyetli bir bütçe ayırması gerekiyor. Fakat hesabın çok kabarık olması, bayramlık ikramlara da rağbeti azaltıyor.

   Marketlerde satılan bayram çikolataları ve şekerleri 37 TL’den başlayıp 100 TL’ye varırken; özellikle baklavalar tam anlamıyla cep yakıyor.

   Standart baklavaların kilosu 170 TL’den satışa sunulurken, bir tepsi baklava 552,5 TL’ye geliyor.

   Vatandaşın alım gücünün düşmesiyle aldığı tatlı miktarında da düşüş yaşanıyor. Bu durumda tatlıcılar da eskisi gibi satış yapamamaktan şikayetçi.

   Tatlı dükkanlarından elde ettiğimiz bilgilere göre, halk tatlı almaya devam etse de miktarını düşürme yoluna gidiyor. Öte yandan geçmiş dönemlerle bu yılki Kurban Bayramı düşünüldüğünde, satışlar yarı yarıya düşmüş durumda.

Marketlerdeki en ucuz bayram şekeri 36,90 TL

   Bayramda gelen misafire ikram etmek için veya bir yakınına hediye götürmek için marketten en ucuza alınabilecek 375 gramlık bayram şekeri 36.90 TL.

   Vatandaş, biraz daha kalitelisini almak isterse de 68,75 TL’den başlayıp 100 TL’yi bulan fiyatlar arasından tercih yapıp şeker, lokum, çikolata gibi ikramlıklar alabilir.

Bir tepsi baklava 552 TL

   Bayramlarda en çok tüketilen tatlılardan olan baklavanın fiyatı da cep yakıyor. İki ayrı tatlıcı dükkanından yaptığımız araştırmaya göre 1 kiloluk klasik baklava 170 TL, kuru baklava 190 TL, kuşgözü baklava 170 TL, soğuk sütlü baklava 190 TL, sarma baklava 250 TL’den satışa sunuluyor.

   Ancak fiyatının uygun olmasından dolayı kilosu 170 TL olan özel baklava daha çok tercih edilirken, bir tepsi baklava ise oldukça pahalı.

   Bir baklava tepsisine 3 kilo 250 gram baklava sığıyor. Buna göre özel baklava tercih edildiği durumda bir tepsi baklava için 552,5 TL ödenmesi gerekiyor. Ancak tepsinin boyutunun küçülmesine bağlı olarak fiyatı da düşebiliyor.

Kalaycı: Satışlar geçmiş bayramlara göre düştü

   Caramel Mağazası Müdürü Nihal Kalaycı, bu sektörde ilk olduklarını, adaya ait tüm yöresel ürünler, lokum çeşitleri, çikolata ve pastacılık ürünleriyle faaliyet gösterdiklerini kaydetti.

   Kalaycı, 18 yıldır da Caramel olarak sektörün içerisinde olduklarını anlatarak, mağazada her türden ve her bütçeye göre ürünün bulunduğunu ifade etti.

   Mağazada 20 TL’den 800 TL’ye kadar çikolata, lokum ve bunun gibi çeşitlerin bulunabildiğine işaret ederek, çeşitler arasında meyveli, kahveli, Hindistan cevizli, bademli, fındıklı, Antep fıstıklı, naneli drajelerin, lokumların, diyabetik çikolataların, çocuklara yönelik oyuncak şekilli çikolataların, özetle her yaşa uygun ürünün yer aldığını bildirdi.

   Halkın alım gücünün düşmesine paralel olarak satışların da düştüğüne dikkat çeken Kalaycı, insanların çikolata almaya devam ettiğini ancak miktarları düşürdüğünü vurguladı.

   Kalaycı, ülkede yaşanan ekonomik kriz ve enerji sorunundan en çok kendilerinin etkilendiği üzerinde durarak, ürünlerinin bozulmaması için gece gündüz elektrik kullanmak zorunda olduklarını, elektrik olmadığında jeneratörleri devreye soktuklarını anlattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104