Bir tuhaf mahkeme kararı

banner37

banner87
Bir tuhaf mahkeme kararı
banner90
banner99

Av. Uğur Yılmaz adına İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği’nden, KKTC’deki pek çok gazeteye ‘erişim engeli emri’ni içeren bir karar yazısı iletildi. Kararda, Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi ile ilgili benzer haberleri yapan ve açıklamalara yer veren gazeteler için de ayrı ayrı alındığı öğrenildi.

Alınan kararda, söz konusu haberde kişilerin şeref ve saygınlığını zedeleyecek şekilde ifadeler kullanıldığı, bundan dolayı haberlerin kaldırılmasına dair karar alındığı belirtiliyor.

Kararın “Netkent Üniversitesi adına” alındığı duyuruldu. Ancak Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Genel Sekreteri Cavit Tuna ise "Böyle bir karar yok. Bu sahtekarlığı yapanlar eninde sonunda bağımsız KKTC ve Türkiye mahkemeleri önünde hesap verecektir" ifadelerine yer verdi.

Bu arada kararın Türkiye mahkemelerinde alınan bir karar olması nedeniyle de Kıbrıs’ta yayın yapan medya kuruluşlarını bağlamadığı öğrenildi.

Tuna: Suç duyurusunda bulunacağız

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Genel Sekreteri Cavit Tuna, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “KKTC'de yayın yapan bazı gazetelere bir süredir bazı mailler gönderiliyor. Mailin ekinde de bildik yöntemlerle hazırlanmış sahte bir mahkeme kararı var. Amaç belli. Üniversitemizin adını kullanarak bağımsız iki devletin adli kurumlarını çatıştırmak. Neymiş efendim, Türkiye mahkemeleri KKTC'de yayın yasağına hükmedebiliyormuş. Baştan sona yalan. Bu iftirayı atanlar bağımsız mahkemelerde hesap verecek” ifadelerine yer verdi.

Cavit Tuna’nın yaptığı açıklama şöyle:

“KKTC'de yayın yapan bazı gazetelere ulaştırılan sözde Mahkeme Kararı incelenmiştir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, kararda adı geçen Uğur Yılmaz üniversitemizin avukatı olmadığı gibi bu isimde herhangi bir şahısla hiç bir zaman herhangi bir müvekkil-avukat ilişkimiz bulunmamaktadır. Üniversitemizin İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gazete haberlerine erişim yasağı getirilmesine ilişkin bir başvurusu da kesinlikle olmamıştır.

Basın özgürlüğüne olan sonsuz inancımız, bu tarz bir uygulamayı yapmamızı da doğal olarak engellemektedir.

Bütün bunların yanında, mailde geçen ve Avukat Uğur Yılmaz'a ait olduğu öne sürülen telefon numarasına ilişkin basit bir İnternet araştırması, numaranın o avukata ait olmadığını da göstermektedir. Söz konusu numaranın internet üzerinden satış yapan ve ev dekorasyon işleriyle uğraşan bir firmaya ait olduğu anlaşılmaktadır, linki aşağıda bulunmaktadır.

“Sahte mahkeme kararı ürettiler”

 Üniversitemizin adını kullanarak bildik yöntemlerle bu sahte mahkeme kararını üretenlerin, iki ülkenin adli kurumlarını birbiriyle çatıştırmayı hedefledikleri gözlerden kaçırılmamalıdır.

Yine Üniversitemizin adı kullanılarak bağımsız KKTC medyamızın yanıltılma çabası tarafımızca manidar bulunmaktadır ve asla kabul edilemez.

Üniversitemizin avukatları, bu sahte mahkeme kararını hazırlayanların bulunması ve adalete teslim edilmesi amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'de suç duyurusunda bulunacaklardır.

Gerek KKTC gerek Türkiye yargı sistemlerine güvenimiz ve inancımız tamdır. Konunun takipçisi olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bu sahtekarlığı yapanlar eninde sonunda bağımsız KKTC ve Türkiye mahkemeleri önünde hesap verecektir.

Durumu bilginize sunarım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75