banner6

“Bir yolsuzluk dosyası 5 yıl rafta beklememeli”

banner37

Şoför Okulları ve Çalışanları Yardımlaşma Kooperatifi Başkanı Tilki, 2017 yılında ehliyet müfettişlerinin adının karıştığı “rüşvet” dosyasının hâlâ sonuçlanmadığını söyledi

“Bir yolsuzluk dosyası  5 yıl rafta beklememeli”
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Şoför Okulları ve Çalışanları Yardımlaşma Kooperatifi Başkanı Barış Tilki,2017 yılında suç duyurusunda bulunduğu, üç ehliyet müfettişi ve iki şoför okulu sahibinin “rüşvet” ve “sahte evrak düzenleme” suçlarından tutuklanıp, ileride yargılanmak üzere teminatla serbest kalmasının ardından 5 yıl geçmesine rağmen davanın gündeme gelmediğini belirtti.

KIBRIS’a konuşanTilki, 2017 yılında kendisinin polise ihbarda bulunmasıyla söz konusu “rüşvet” olayının gündeme geldiğini ve tutuklanan üç müfettiş ile iki şoför okulu sahibinin teminatla serbest bırakıldığını anımsattı.

Görevlerinden uzaklaştırılan müfettişlerin 6 ayın sonunda maaşlarını eksiksiz aldıklarını iddia eden Tilki,

dava sürecinin uzamasını eleştirdi:

  “Sektör temsilcileri olarak, aklımızda kalan bazı soru işaretleri var.

Polis, dosyasını tamamlamasına rağmen, dava neden gündemde değil? Ceza davaları kısa sürede sonuçlandırılırken, bu dava dosyası neden neticelenmedi? Ülkenin en büyük sorunlardan biri trafiktir.

1974 yılından 2022 yılına kadar 2 bin insanımızı kaybettik. Savaşta bu kadar insan kaybetmemiştik. Yapanın yanına kalıyor. Hesap sorulmuyor. Bu rüşvet olayları artıyor. Trafik kazalarının azalması için bu gibi davaların hızlı bir şekilde değerlendirilip, suçluysalar cezalarını en ağır şekilde almalarını arzu ediyoruz.

Suçsuzsalar da görevlerine dönmelerini arzu ederiz. Yıllardır bu davanın sonucunu bekliyoruz.”

Barış Tilki, trafiğin ülkemizin kanayan yarası olduğuna vurgu yapıp, Başbakan Faiz Sucuoğlu ile Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’dan bu konuların ele alınıp, neticelendirilmesi için destek beklediklerini dile getirdi.

Tilki: Ehliyet sistemi revize edilmeli

Barış Tilki, trafik konusunda çözüm bekleyen birçok sorun olduğuna değinerek, ehliyet sistemi ve şoför okullarının eğitimi hususunda daha gelişmiş ülkelere uyarlanarak daha çağdaş ve ülkemize yakışır bir şekilde revize edilmesine yönelik adımlar atılmasını beklediklerini anlattı.

Tilki, bu konuda yeni Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın adım atmasını beklediklerini kaydetti.

“Sınav yerleri çağdışı”

Barış Tilki, yıllardır söylemelerine rağmen özellikle Mağusa ve Lefkoşa’daki sınav yerlerinin çağdışı olduğuna vurgu yaptı. Tilki, “İnsanlarımız ehliyet harçlarına ve seyrüsefere fahiş ödemeler yapıyor, daha güzel hizmet alması için yeni sınav yerlerinin yapılması elzemdir” dedi. Şoför Okulları Birliği olarak, kendi imkanlarıyla 2014 yılında Trafik Eğitim Parkı projesini başlattıklarını anımsatan Tilki, tamamlanması için destek beklediklerini kaydetti. Tilki, geçmiş bakanların projeye onay vermesi ve tamamlanma sözü vermesine rağmen, projenin yarım kaldığını söyledi. Tilki, “Gereken adımların atılmaması trafiğe verilen önemi gösteriyor” dedi.

Tilki, şöyle devam etti:

“Geçmiş dönemlerde bakanların yapmış olduğu en büyük adımlar yeni şoför okulu izni vermek ve bizleri sektör olarak birbirimize düşürmektir. İnşallah sektör olarak bireysel çıkarlarımızı bırakıp, toplumsal çıkarlarımızı göz önünde bulundurarak, yeni başbakan ve ulaştırma bakanı ile tüm bu sorunları el birliği ile beraber çözeceğimize inancım tamdır. Trafikte ölen insanlarımız ve çocuklarımız unutulmamalı ve bu bilinçle yeni nesillere daha iyi eğitim ve daha sağlıklı bir altyapı sunmak için güzel projelere imza atılmasını ümit ediyoruz.

En yüksek seyrüsefer ödemelerinin vatandaşımıza altyapı olarak dönmesi hepimizin beklentisidir. Bunlar yapılmadığı sürede, trafikte ölümlü çarpışmalarının azalması mümkün değildir. Eğitim müfredatında trafik eğitimi olmadığından dolayı trafik kazalarının azalması mümkün olmayacaktır. İnşallah önümüzdeki dönem eğitim bakanımız, umarız müfredata alır. Tüm bu hususlar toplumsal çıkarlarımız için olmazsa olmazımızdır. İnşallah tüm bu hususlar hayata geçirilir ve ülkemize yakışır bir trafik sistemi yaratılır.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110