Birbirleri için ölüme gittiler

banner37

Kaplıca-Yedikonuk arasındaki Tulumba mevkiine yüzmeye giden 5 kişilik Katırcı ailesinden 2 kişi dalgalara kapılınca ailenin diğer bireyleri de peşi sıra onları kurtarmak için suya girdi ancak akıntıya kapıldı. Baba Ramazan, anne Filiz, 18 yaşındaki Merve ve 13 yaşındaki Mert boğularak can verirken; 12 yaşındaki Barış’ı bir balıkçı kurtardı

Birbirleri için ölüme gittiler
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Kaplıca-Yedikonuk bölgesi Tulumba mevkiinden, dün tüm ülkeyi yasa boğan bir aile faciası haberi geldi.

Eğlenmek ve hoş vakit geçirmek için denize giden 5 kişilik Katırcı ailesinden, 4 kişi boğularak hayatını kaybetti; ailenin en küçüğü 12 yaşındaki Barış’ı ise ölümden bir balıkçı kurtardı.

Edinilen bilgiye göre, Büyükkonuk’ta yaşayan Katırcı ailesinden iki kişi dalgalara kapılınca ailenin diğer bireyleri de onları kurtarmak için suya girdi ancak akıntıya kapıldı.

Denize giren 48 yaşındaki baba Ramazan Katırcı, 40 yaşındaki anne Filiz Katırcı, 18 yaşındaki Merve Katırcı ve 13 yaşındaki Mert Katırcı’nın cansız bedenlerine ulaşıldı; 32 yaşındaki balıkçı Osman Göztaş tarafından kurtarılan Barış ise ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kontrolleri yapılan Barış Katırcı daha sonra Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Barış’ı kurtarırken boğulma tehlikesi geçiren Osman Göztaş da, sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Herkes seferber oldu

Olay, dün saat 18.30 sıralarında yaşandı. Osman Göztaş isimli balıkçının teknesiyle bölgeden geçtiği sırada Barış Katırcı’yı yardım isterken görmesi üzerine olay fark edildi.

Hemen polisi arayan Göztaş, kısa sürede ekiplerin olay yerine ulaşmasını sağladı.

Arama kurtarma çalışmalarına, KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, İtfaiye, polisler ve 2 askeri helikopter katıldı.

İskele Adli Şube Soruşturma Subayı Kubilay Çavuşoğlu, Ziyamet Karakol Amiri Ceyhan Paşa, İskele Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Müdürü Varol Kalkanel, İskele İtfaiye Amiri Rıskı Sönmez de olay yerine giderek, çalışmaları bizzat yönetti.

Arama çalışmaları sırasında 18 yaşındaki Merve Katırcı ve baba Ramazan Katırcı’nın cansız bedenleri balıkçılar tarafından, anne Filiz Katırcı ve 13 yaşındaki Mert Katırcı’nın cansız bedenleri ise askeri helikopterler yardımıyla bulunarak, Tulumba bölgesindeki kıyıya çıkartıldı.

Büyükkonuk sakini ailenin başına gelenleri duyanlar, olay yerine akın etti.

banner134
Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da bölgeye giderek, yetkililerden bilgi aldı, yardım için hazırda bekledi.

Herkes yasta

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kaplıca’da boğularak hayatını kaybeden 4 kişiden, geriye kalan 12 yaşındaki Barış Katırcı’ya devlet olarak sahip çıkmanın vicdani bir sorumluluk olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, bu gibi kötü hadiselerin bir kez daha yaşanmamasını temennisinde bulunarak ölenlere rahmet ve geride kalan aileye başsağlığı diledi.

Başbakan Ersin Tatar, herkesi acıya boğan bu olay vesilesiyle vatandaşları denize girerken dikkatli davranmaya davet etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, denizde boğularak can veren 4 insanımıza rahmet diledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Kaplıca’da yaşanan acı olayı büyük bir üzüntü ile öğrendiğini belirterek, vefat eden kişiler rahmet, hastanede tedavisi süren Barış Katırcı’ya da acil şifalar diledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, aynı aileye mensup 4 kişinin boğularak yaşamını yitirmesini derin bir üzüntü ile öğrendiğini belirterek, herkese başsağlığı diledi.

Halkın Partisi Milletvekili Mesut Genç deniz faciasında hayatını kaybeden herkese başsağlığı diledi.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, bu sonsuz acıya dayanabilecek kişilere de sabır ve metanet diledi.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orcan, Katırcı ailesinden 4 kişinin denizde boğularak hayatlarını kaybetmelerini büyük bir üzüntü ile öğrendiklerini belirterek, ölenlere rahmet, yaslı ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Etkinlikler iptal edildi

Ülkeyi yasa boğan olay sonrası Yenierenköy Belediyesi 1. Yaza Merhaba Panayırı kapsamında dün akşam gerçekleştirilmesi beklenen Nil Kırlangıç konseri ve bu akşam yapılması planlanan Murat Dağ konseri iptal edildi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TC Lefkoşa Büyükelçiliği himayelerinde, Gazimağusa Belediyesi ev sahipliğinde Kıbrıs Türk Denizcilik Şti, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şti, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kuzey Kıbrıs, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Girne Üniversitesi ve Mağusa Denizciler Birliği katılımlarıyla bugün saat 18.00’de Gazimağusa Limanı’nda düzenlenmesi planlanan KKTC Denizcilik Bayramı etkinlikleri, Kaplıca ile Yedikonuk arasında aynı aileden dört kişinin denizde boğularak hayatını kaybetmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. Sınavların yapılacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 22:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Atay
Ahmet Atay - 2 yıl Önce

Ölenlere Allah'tan rahmet geride kalanlara başsağlığı dilerim.Denizle oyun olmaz.Hele de çok iyi 'yu sme bilinmiyorsa.Dahi biliniyorsa. Bile..Nurlar içinde uyuya n bu güzel insanlarımıza ger çekten çok üzüldüm.

YAŞAR ŞAHIN
YAŞAR ŞAHIN - 2 yıl Önce

Katırcı ailesine Allahtan rahmet acil sifa ve sevenlere sabır diler başımız sağ olsun ALLAH TEKRARINI NASİP ETMESİN Bütün halkımıza kurum ve kuruluşlarımıza gösterdiği durarlılıkdan dolayı ALLAH hepsinden razı olsun

Halktan biri
Halktan biri - 2 yıl Önce

Tum yetkililer bu olaylari dikkate alipta nicin halka bilgi verilmiyor. Kac can daha bu denizlere vereceyik.
1. Insanlara balik avlamaya giderken can yelegi giyme yadasi konulmasi lazim gerek kayikla gerek kayada avlananlar icin.
2. Sahil kurtarma ekipleri sahil yerlerinde Deniz kenarlarinda bekler ve hazir vaziyette beklemek zorunda.
3. Deniz kenarlarinda tehlikeli bolge ve guvenli bolge diye bayraklar olmali but her denizde olmali.
4. Deniz dalgali ve tehlikeli oldugunda denize ve balik avlamaya uygun olmadigi uyarisi gerek radio ve internet uzerinden bildiride bulunmali.
5. Cocuklara ve halka can kurtarma kursu duzenleyip tum halki bilgilendirilmi.
6. Can kurtaranlar sahil kenarlarinda surekli dolasmali.

SIRADAKİ HABER

banner75