banner6

Birçok aday yarışacak!

banner37

UBP’nin 31 Ekim’de gerçekleştirilecek ve genel başkanın belirleneceği kurultayda birçok aday yarışacak gibi görünüyor

Birçok aday yarışacak!
banner151 banner143

İSİMLER NETLEŞİYORUBP’de genel başkanın belirleneceği ‘erken kurultay’ için geri sayım başladı. Parti tüzüğü gereği adaylık başvuruları 31 Ekim’de yapılacak kurultaydan 48 saat öncesine, yani 29 Ekim’e kadar yapılabilecek. Şu ana kadar Nazım Çavuşoğlu, Ünal Üstel, Dursun Oğuz ve Faiz Sucuoğlu genel başkanlık için aday olduğunu resmen açıkladı. Aday olacağına kesin gözüyle bakılan Hasan Taçoy ile Sunat Atun’dan henüz bir açıklama yok. KIBRIS’a konuşan Oğuzhan Hasipoğlu ise “adaylık konusunu hafta sonuna kadar değerlendireceğim” dedi.

Ceren ÖZBİL

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi’nin (PM) 31 Ekim’de ‘erken kurultaya’ gidilmesini onaylamasının ardından geri sayım başladı.

   Yaklaşık 12 bin üyenin oy kullanacağı kurultayda, UBP, yeni genel başkanını seçecek.

   UBP’de genel başkan adaylığı için birçok isim konuşuluyor.

   Nazım Çavuşoğlu, Ünal Üstel, Dursun Oğuz ve Faiz Sucuoğlu aday olduklarını resmen açıklarken, geri kalan ve adaylıkları netleşmemiş isimler arasında Hasan Taçoy, Sunat Atun ve Oğuzhan Hasipoğlu yer alıyor.

   Ayrıca iddialar arasında, bir süredir yaşamını İstanbul’da sürdüren eski başkan ve başbakanlardan Hüseyin Özgürgün’ün ismi de geçiyor.

   Kısa süre önce Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na istifasını sunan ancak seçim yasakları nedeniyle istifası görüşülüp henüz onaylanmamış UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün de başkanlığa aday olabileceği iddia ediliyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, şu ana kadar genel başkan adaylığı için partiye resmi bir müracaat olmadığını açıkladı.

   Saner, UBP Tüzüğü gereği başkan adaylarının kurultay tarihinden 48 saat öncesine kadar partiye başvuru yapılabileceğini belirtti.

   UBP’nin yaklaşık 12 bin üyesi olduğunu ifade eden Saner, yine tüzük gereği UBP Genel Başkanı’nı üyelerin belirleyeceğini hatırlattı.

Pilli ve Altuğra aday değil

   KIBRIS Gazetesi, UBP’nin genel başkanını belirlemek üzere 31 Ekim’de gerçekleştirilecek kurultayında başkan adaylığında ismi geçenlerin bazılarına ulaştı.

   Oğuzhan Hasipoğlu, “Henüz karar vermedim. Hafta sonuna doğru karar vereceğim” derken, İzlem Gürçağ Altuğra, “Aday değilim, maceraya atılmaya gerek yok. 12 bin üyeyle 10 günde kurultaya gitmek kolay değil. Bir sonraki kurultaya değerlendireceğim” ifadesini kullandı.

   Ali Pilli ise, “Aday olmamı isteyenler oldu ancak benim böyle bir düşüncem yok. Benim tek düşüncem bu Covid sürecini en hafif şekilde atlatmak” dedi.

Çavuşoğlu: UBP’de bayrağı tutacak kişiyim
 

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, UBP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.
   Çavuşoğlu, “Halk için sorumluluklarımız olduğu düşüncesiyle gelecek nesillere hizmet etmek için aday olmaya karar verdim. UBP’de bayrağı tutacak kişiyim. Partide birçok aşamada görev yaptım. Beş kez bakan oldum. Beni ayıran en büyük özellik siyaseti halk için yapıyor olmamdır” dedi.
   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Çavuşoğlu, katıldığı bir programda kendisine verilen tüm bakanlıklarda çağdaş bir vizyonla halkı kucaklayıcı çalışmaları olduğunu ve aldığı görevi iyi yapmak için çok çalıştığını ifade etti.
   Kendisini herkesten farklı kılan şeyin ‘ben bilirim ben yaparım’ değil ortak akılla çalışması olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Özelliğim budur. UBP’de bayrağı tutacak kişiyim. Partide birçok aşamada görev yaptım. Beş kez bakan oldum ve siyaseti halk için yaptım. Beni ayıran en büyük özellik siyaseti halk için yapıyor olmamdır. UBP’nin ideolojisinden ayrılmadan kendimi geliştirdiğim için başka yere gitmeye gerek duymadım. Partim içerisinde tüm kademelerde çalıştım ve partiye her anlamda hizmet sundum. Hangi şartlarda olursa olsun bu ülkeye bu partide hizmet için yollardayım” diye konuştu.
   Derdinin makam sahibi olmak olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Önemli olan aldığınız makamda neler yapabildiğinizdir. UBP’de kişisel konumlarım için hiçbir kavgaya girmedim. Partimizin geleceğine takoz koymaya çalışanlara karşı da her zaman mücadele ettim ve ederim. Ayrıştırmaya yönelik hareketleri benimsemiyorum. Ayrıştırma değil birliktelik için adayım. Partimi geleceğe taşımak için adayım. 31 Ekim’den sonrasına talibim. Hep birlikte yürüteceğiz süreci. Bu yolda tecrübelerimizle birlikte güçlüyüz. Ülkeye hizmet edeceksek birlikte edeceğiz. Parti çalışmalarında görülüyor ki birleşince çoğalıyoruz. Birlikte başarıyoruz.  Hedefimiz çok başarılı olmaktır” dedi.
   UBP kurultayında kazanacağından emin olduğunu belirten Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sevgili üyeler; kısa sürede hepinize erişememiş olabilirim ama siz bizi tanıyorsunuz. Kendi iradeniz ve değerlendirmelerinizle oy vereceğinizi biliyorum.  Halka ve partiye en iyi hizmet edecek olanı seçeceğinizden eminim. Başkanlık görevini de en iyi şekilde yapacağım ve ülkeyi daha ileriye taşımak için çalışacağım.”
 

Üstel: Sorunları bir bir

çözecek lidere ihtiyaç var

   UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel, UBP Genel Başkanlığı’na aday olacağını açıkladı.
   Yazılı bir açıklama yapan Üstel, “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile hemfikir, haklarımızı sonuna kadar koruyacağımız yeni ve daha güçlü bir geleceğe doğru gidiyoruz. Soluksuz yürüyeceğimiz bu yolda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin birleştirici gücü Ulusal Birlik Partisi'nde bayrak değişimi vakti gelmiştir. Bu bayrak, sönmeyen güneşimiz ve ulusal davamızın da yegane timsalidir” ifadelerini kullandı.
   UBP'nin bir Genel Başkanını daha Cumhurbaşkanlığı makamına taşımasının kendilerini onurlandırdığını kaydeden Üstel, zor günlerden geçildiğini, küresel salgın, ekonomik durgunluk, Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmelerin kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini belirtti.
   UBP çatısı altında milletvekilliği, Cumhuriyet Meclis Başkan Yardımcılığı ve Turizm ve Çevre Bakanlığı görevlerinde bulunduğunu kaydeden Üstel, “Yıllarını KKTC ve halkımızın bekası için harcamış yüce Meclisimizin en tecrübeli bireylerinden biri olarak, daha refah, daha mutlu, daha güzel bir geleceğe birlikte yürümek için önümüzdeki günlerde yapılacak olan kurultayda UBP Genel Başkanlığı’na aday olma kararı vermiş bulunmaktayım” ifadelerini kullandı.
   UBP’lilere seslenen Üstel, “Partimizde tüm kırgınlıkları sona erdirecek, bölgeci değil tüm partilileri kucaklayıp, tecrübeyle sorunları bir bir çözecek, ülkenin gerçek sorunlarının üzerine yılmadan gidecek, yurduyla, Anavatanıyla, komşusuyla barışık bir lidere ihtiyaç vardır” dedi.
   Turizm ve Çevre Bakanlığı döneminde yaşananlara değinen Üstel, “Covid-19’dan dolayı kötüye giden ekonomiye karşı ülkenin önünü açmak için bize gelen talepleri değerlendirdiğimiz bir süreçte ortaya atılan asılsız iddialar bizleri üzdüğü kadar da güçlendirmiştir” ifadelerini kullandı.
   Söz konusu iddiaları boşa çıkartacak kanıt niteliğindeki otel kamera görüntülerinin Başsavcılık tarafından derhal açıklamasını ve halkımızın aydınlatması beklentisini dile getiren Üstel, “Zaman, gerçekleri de ortaya çıkararak yeni bir liderin doğuşuna sahne olacaktır” dedi.
  

Oğuz: Amacım azimle ve büyük

bir inançla çalışmak olacaktır


   Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, UBP Genel Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı.
   Oğuz, yaptığı yazılı açıklamada, UBP’nin şanlı bayrağını daha iyi yerlere taşımak, her UBP’linin olduğu gibi şahsı için de büyük bir onur olduğunu vurgulayarak, “Partime olan sevgimi ve vatanıma olan hizmet aşkımı siz değerli üyelerimizin de desteğiyle UBP Genel Başkanlığı ile taçlandırmak istiyorum” dedi.
   KKTC siyasetinin amiral gemisi Ulusal Birlik Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle çıktığını, partide yeni bir bayrak değişimi vaktinin geldiğini dile getiren Oğuz şöyle devam etti:
   “Kıbrıs Türk halkının ve UBP’nin kavgaya değil uzlaşıya, kutuplaşmaya değil birlik içinde olmaya ihtiyacı vardır. Bu birliktelikte en büyük gücümüz hür ve başı dik yaşama arzumuz ile Türkiye Cumhuriyeti’yle ayrılmaz bütünlüğümüzdür.
   Bakanlık dönemimde olduğu gibi Genel Başkanlığımda da tek amacım sadece ve sadece azimle ve büyük bir inançla çalışmak olacaktır.”
   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı dönemimde ülkede birçok projeyi hayata geçirdiklerini, yıllardır dokunulmayan sorunların çözümü ve ülkeye kazandırılması yönünde aktif çalıştıklarını ifade eden Oğuz, şöyle dedi:
   “Birçok alanda ilkleri yaptık. Bugüne kadar ki süreçte sadece yapacağımız sözleri verdik ve yaptık. Tek hedefimiz halkımıza güven vermekti.
   Bu duygularla 31 Ekim’de yapılacak olan kurultayımızda UBP Genel Başkanlığı’na aday olduğumu açıklar, diğer aday arkadaşlarıma da bu kutsal yarışta başarılar dilerim.
   Çalışan, üreten, dünyaya kendini ispat edecek tertemiz bir Genel Başkan için siz değerli UBP’lilerin şahsıma vereceğiniz destekten şüphem yoktur.”

Sucuoğlu: Adaylık için yola çıktık

   UBP’de Genel Başkanlık yarışına girecek adaylar bir bir ortaya çıkarken, tüm gözlerin çevrildiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Adaylık için yola çıktık. Ama bunun resmileşmesi pazartesi olacak. Manifestomuzu açıklayarak resmi başvuruyu yapacağız” dedi.

   UBP’de Genel Başkanlık yarışı start alırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, gazeteci Cüneyt Oruç’a açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu, adaylık için “Süreç devam ediyor. Pazartesi mesai saati bitimine kadar müracaat kabul ediliyor. İsimler belli olacak. Yola çıktık. Ama bunun resmileşmesi pazartesi günü olacak. Hem manifestomuzu açıklamak, hem de gidip kaydımızı yapmak için. Şu an çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

   Hükümet senaryoları ve erken seçim iddialarını da değerlendiren Sucuoğlu, içinde bulunduğumuz pandemi ve ekonomik koşullar nedeniyle erken seçime gitmenin doğru olmayacağını vurguladı. Pandeminin kış aylarında seyrinin değişebileceğini ifade eden Sucuoğlu, “Erken seçim 4-6 ay arasında bir kayıp demektir.  Erken seçim en geride olması gereken alternatif olarak kalıyor” dedi.

   “Halkın ihtiyacı olan hizmettir” diyen Sucuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

   “Erken seçim alternatifinden önce koalisyon seçenekleri olduğuna inanıyorum. Çok da zor değil. Şu anda normal bir süreçten geçmiyoruz. Başbakan olacak kişiyi önünde zor bir sınav bekliyor. 2021 yılı bu yıldan çok daha zor olacak.”

   Önümüzdeki döneme ilişkin projeleri de olduğunu ve bunları en kısa zamanda açıklayacağını belirten Bakan Sucuoğlu, “Şöyle bir ipucu verebilirim. Bugüne kadar hep tanınmamışlığımızın yarattığı dezavantajları yaşayan bir ülke olduk. Ancak tanınmamışlığımızın avantajları da vardır. Kıbrıs’ın yeri itibarıyla önemli avantajları vardır. Bundan sonraki süreçte bu masaya yatırılacak. Paradan para kazanacağız” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 09:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104