Birçok esnaf dükkanını kapatmak zorunda kaldı

banner37

Koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmesiyle birlikte müşteri kitlelerini kaybeden Girne çarşı esnafı ayakta duramıyor

Birçok esnaf  dükkanını kapatmak  zorunda kaldı
banner90
banner8

BAZI ESNAFLAR DAYANAMADI… Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik krizden en büyük darbeyi alan kesimlerden birisi de Girne çarşı esnafı oldu. Salgınla birlikte ülkeye turist gelişinin durması, öğrenci sayısının azalması derken, ekonomik sıkıntı nedeniyle yerli halkın da alım gücünün düşmesiyle, asıl müşteri kitlelerini kaybeden Girne çarşı esnafı iş yapamaz duruma geldi. Bu ekonomik sarsıntıya daha fazla dayanamayan bazı esnaflar ya işyerini geçici olarak kapattı, ya da bir daha açılmamak üzere kapılarına kilit vurdu.

Ahmet UÇAR

   Girne esnafı karantinadan bir türlü çıkamadı. Normal şartlarda bile zar zor geçinen bölge esnafı Koronavirüs nedeniyle en büyük darbeyi yedi.

   Girne çarşı esnafı müşteri kitleleri olan asker, öğrenci ve turistlerin piyasadan yok olduğunu belirterek, iş yapamaz duruma geldiklerinden yakındı.

   Kira ücretlerini ve faturalarını bile zar zor ödediklerine dikkat çeken bölge esnafı, birçok esnafın da dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığına vurgu yaptı.

   Halkın alım gücünün düştüğüne de işaret eden esnaflar, hem vatandaşların hem esnafın zor bir süreçten geçtiğini anlattı.

Girne esnafı ne dedi ?... Girne esnafı ne dedi ?... Girne esnafı ne dedi ?...

Cemal Türrer:

   Girne esnafı anormal bir durum yaşıyor. İşlerde kesatlık var, satış yapamayacak duruma geldik. Herkesin alım gücü düştü. Koronavirüs salgınından önce, yani dükkânları kapatmadan önce az da olsa bir müşteri kitlemiz vardı, az çok kâr yapabiliyorduk ama şimdi çok kötü durumdayız. Şimdiki durumda yaktığımız ışıkların parasını dahi zar zor çıkarıyoruz. Ben emekliyim ve dükkanım da kira değil ama buna rağmen zorlanıyorum.

Murat Günsal:

   Halkın alım gücü düştü, yiyecek ekmek bulamıyor. Daha dün gece komşu esnafın dükkanına hırsız girdi, 350 bin TL’lik mal çaldı. Bugün onun, yarın benim, diğer gün diğerinin dükkanını soyacaklar. İnsanlarda para kalmadı. Turistlerden bir beklentim de yok çünkü yerli halk bile parasız halde, turistler nasıl gelecek ki! Bazı işverenler ucuza işçi çalıştırıyor, ‘Çalışmazsan sen bilirsin’ diyor. Devlet de sadece bin 500 TL falan verdi. Yani kısacası hem esnaf olarak hem halk olarak zor durumdayız.

Kadriye Karataşlı:

   Koronavirüs, esnafı çok etkiledi. Biz çok yardımcı olmaya çalıştık, terzi olarak çok sayıda maske diktik. Bu maskeleri dikmeye, götürmeye yetişemiyorduk. Ancak insanların evine kapanması, turistlerin piyasadan yok olması Girne esnafını her konuda etkiledi. Ülkede virüs vakaları olsa da esnaflar çalışmaya devam ediyor çünkü başka türlü olmaz. Eğer esnaflar tekrar kapanmak zorunda kalırsa ekonomik kriz başlar. İnsanlar çalışmak zorundadır. Birçok dükkan iş yapamadığı için kapanmak zorunda kaldı. Ben bu dükkanın ayakta durması için kimi zaman kendi maaşımdan veriyorum. Burası Vakıflar’a ait bir dükkan ama bu dönemde bu dükkanın kirasını ödemekte bile zorlanıyoruz.

Yusuf Kayas:

   Piyasada insan kalmadı. Esnaf kirasını, gelirini çıkaramıyor, ayrıca evi de kira. Mesela ben dükkanda yatıyorum. İkinci kirayı hayatta çıkaramam, bunu bile zar zor ödüyorum. Girne esnafının durumu virüsten önce güzeldi, aslında, bu 15 Temmuz olaylarından önce daha da güzeldi. Müşteri kitlesinin neredeyse 5’te 3’ü gitti. İş yapamadığı için dükkanını kapatan çok esnaf var. Ben esnaf olarak ilerisini göremiyorum, belirsizlik içerisindeyiz. Durumu iyi olanlar başka türlü konuşuyor ama gerçek bu şekilde.

Tuncay Kababıyık:

   Koronavirüs salgınından dolayı Girne bölgesindeki esnafların durumu oldukça kötüleşti. İşlerimiz aşağı yukarı yüzde 50 düştü. İnsanların alım gücü düştü, ülkede turist yok, döviz arttı. Konuştuğum birçok esnaf bu ekonomik koşullara dayanamayarak kapattı ve çoğu da kapatmayı düşünüyor.

İsmail Savaş:

   Esnaf kiralarını, faturalarını ödeyemiyor. Pandemiden önce sıfırlanan elektrik faturaları ödenemiyor. Özellikle çarşı esnafı çok zor durumda. Virüs olayından önce durum böyle değildi. Çünkü ülkede müşteri kitlesi yok. Asker, öğrenci, turist yok. En azından askerlerin dışarıya çıkmasını bıraksınlar. Bırakın askerler gezsinler, dükkanlara uğrasınlar, kıyafet alsınlar, yemek yesinler. Her asker bir esnafa 100 TL bıraksa esnaf rahatlayacak.

Mehmet Mutsoy:

   Açılıma geçildikten sonra esnaf sinek avlamaya başladı. Günde bir iki müşteri ya geliyor ya gelmiyor. Koronavirüs salgınından önce oturacak yer bulamazdın, şimdi ülkede insan kalmadı. Ne turist, ne talebe ne de asker var. Önceki dönemlerde marketlerin önünde sıra kuyruğu oluşurdu, insanlar marketlerden içki almak için sıraya girerdi. Şimdi müşteri bulamıyorlar. Devlet sadece maske takmayanlara ceza vermeyi tercih ediyor ama testleri çıkmadan gezenleri denetlemiyor. Devlet insanları caydıracak bir şey yapmıyor. Esnafın ayağa kalkması için kapıları açsınlar, askerlerin alışveriş yapmasına izin versinler. Yani bir çözüm bulsunlar, bizim beklentimiz budur.

Can Altınbüke:

   Koronavirüs işleri çok etkiledi. Bölgede iş yok. Biz çarşıda olduğumuz için asıl müşteri kitlemiz turistler ama ülke turist yok. Çalışanlar zaten ülkelerine döndü. Şimdi çarşı bölgesi bomboş. Diğer yandan öğrencilerin olmaması, askerlerin çıkmaması da işleri büyük çapta etkiledi. Genelde bizim masalarımız özellikle hafta sonları askerlerle dolu olurdu. Sabahları askerlere kahvaltı hazırlardık. Şu an hiç asker de yok. Bu yüzden işlerimiz aşırı şekilde düştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75