banner6

Birçok işletme saat 21.00’den sonra kepenkleri kapatacak

banner37

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından Koronavirüs salgınına karşı alınan yeni önlemler açıklandı. Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni kararlara göre tüm yılbaşı etkinlikleri yasaklanırken, karantinasız girişlerinin durdurulmasıyla ilgili karar süresiz uzatıldı

Birçok işletme saat 21.00’den sonra kepenkleri kapatacak
banner99

Tüm dünyayla birlikte KKTC’de de etkisini sürdüren Covid–19 pandemisine karşı yeni önlemler açıklandı.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin dünkü toplantısında alınan kararlar uyarınca, pazartesi gününden itibaren saat 21.00’den sonra kafe, restoran, pastane, bet ofisi, kuaför salonu, güzellik merkezi, masaj salonu, spor salonu, pide salonu, simitçi, berber salonu alanlarındaki faaliyetler durduruluyor. Saat 21.00’den sonra sadece paket servis hizmetleri açık olacak.

Meyhane, bar, club ve benzeri eğlence yerlerinin kapatılma kararı 4 Ocak 2021’e kadar uzatılırken, yılbaşı kutlamalarıyla ilgili yasaklar yinelendi; toplu taşımacılıkla ilgili düzenlemelere gidildi.

Hava ve deniz yoluyla ülkeye geleceklerin üç gün ve daha kısa süreli karantinasız girişlerin durdurulmasıyla ilgili karar süresiz uzatıldı.

BM, AB, İngiliz Üsleri, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanlarının sınır kapılarından son bir hafta içinde yapılmış negatif PCR testlerini belgelemeleri kaydıyla geçişlerine izin verilmesi uygun görüldü.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin imzasıyla açıklanan kararların tam metni şöyle:

“1. 28 Aralık 2020 tarihinden itibaren saat 21.00’dan sonra kafe, restoran, pastane, bet ofisi, kuaför salonu, güzellik merkezi, masaj salonu, spor salonu, pide salonu, simitçi ve berber salonu alanlarındaki faaliyetlerin durdurulmasına karar verilmiştir. Ancak 21.00’dan sonra yalnızca paket servis hizmetlerinin açık kalması uygun görülmüştür.

2. Meyhane, bar, club ve benzeri eğlence yerlerinin kapatılma kararının 4 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

3. Daha önce yılbaşı ve eğlence programları ile ilgili aldığımız kararın yinelenme ihtiyacı gerekli görülmüştür. Bu bağlamda sokakta ve kapalı alanlarda yapılacak yılbaşı vb. her türlü eğlence faaliyetlerinin yapılmamasına, ayrıca işyeri açılışı amacıyla düzenlenen törenlerin de 4 Ocak 2021 tarihine kadar yapılmamasına karar verilmiştir.

4. Taşımacılık sektörü ile ilgili karar yeniden değerlendirilerek, otobüs, minibüs, taksi vb. taşımacılık yapan araçların şoför yanlarına yolcu almamaları, otobüs ile minibüslerde yolcuların şoför koltuğunun bir arka koltuğunu boş bırakacak şekilde oturma düzeni ile yolcu taşımaları uygun görülerek, daha önce alınan kararın bu yönde tadil edilmesine karar verilmiştir.

5. Resmi Gazete’de yayınlanan ve daha önce de bildirilen ülkemize düzenlenecek charter sefer, özel uçak, tarifeli sefer ve gemi yolu ile ülkemize giriş yapmak amacıyla 3 gün ve daha kısa süreli karantinasız girişlerin durdurulması ile ilgili kararın süresiz olarak uzatılmasına karar verilmiştir.

6. BM, AB, İngiliz Üstleri, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanlarının sınır kapılarından son bir hafta içinde yapılmış negatif PCR testlerini belgelemeleri kaydı ile geçişlerine izin verilmesi uygun görülmüştür.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104