Birçok sorun unutuldu, sadece icra düşünüldü

banner37

TDP ve YDP, kısa süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası’nı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ve ekonomist Okan Veli Şafaklı yasayı değerlendirdi:

Birçok sorun unutuldu,  sadece icra düşünüldü
banner90
banner99

TDP VE YDP ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURACAK… Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçip, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası, TDP ve YDP tarafından anayasa mahkemesine taşınıyor. Her iki partiye göre de yasa ülkede sorun yaratacak maddeler içeriyor.

“SORUN YARATACAK MADDELER İÇERİYOR”… Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, ülkede icra ve tebliği konusunda bir sıkıntı yaşandığını ve bu konuda önlem alınıp, bazı kişilerin yangından mal kaçırmasının önüne geçilmesi gerektiğinin doğru olduğunu söyledi. Ancak bu konuda önlem almak için hazırlanan yasanın amacının dışına çıktığını ifade eden Arıklı, bu yasayı onayladıkları için halktan özür dileyerek, bu hatadan dönülmesi için gerekeni yapacaklarını belirtti.

“BİRLEŞİK FAİZ KALDIRILIP, ADALETLİ BİR KREDİ SİSTEMİ GETİRİLMELİ”… Toplumcu Demokrasi Partisi Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede icra konusunda eksiklikler olduğunun doğru olduğunu ancak bu konuda düzenlemeye gidilirken de birleşik faizin ortadan kaldırılması ve adaletli bir kredi sisteminin yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi. Cemal Özyiğit, ayrıca bu yasada yer alan ve başkasına ait olsa bile bir kişinin kullandığı mala haciz gelmesini içeren maddenin de toplumda ciddi sıkıntılara yer açacağını düşündüğünü belirtti.

“VATANDAŞ PARASINI YASTIK ALTINDA SAKLAYACAK”… Ekonomist Okan Veli Şafaklı, bu yasada yer alan hükümlü borçlunun bankadaki parasına el konulmasını içeren maddenin birçok kişiyi parasını bankaya yatırmak yerine yastık altında saklamaya iteceğini anlattı. Şafaklı bunun da ülkede birçok soruna yol açabileceği konusunda uyardı.

Ceren ÖZBİL

   Kısa süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren halk arasında haciz yasası olarak bilinen Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası Anayasa Mahkemesi’ne taşınıyor.

   Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Yeniden Doğuş Partisi (YDP), söz konusu yasanın içerisinde yer alan ve sosyal kaosa neden olabileceğini düşündükleri “Hükümlü borçlu, bu yasa amaçları bakımından tasarrufunda veya kontrolünde veya kullanımında bulunan veya yaşadığı konutta veya kendine ait işyerinde mevcut olan taşınır malların sahibi kabul edilir. Hükümlü borçlu ile birlikte ikamet eden aile mensuplarının veya üçüncü kişilerin mezkûr mallar üzerinde müşterek veya münferit mülkiyet iddiasında bulunması veya bu hususta düzenlenmiş belge ibraz etmesi, hacizin yapılmasına engel teşkil etmez” madde nedeniyle konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıma kararı aldı.

   TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ve Ekonomist Okan Veli Şafaklı, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirme yaptı.

   Üçü de bu yasanın Tefecilik Yasası, Faiz Yasası ile birlikte geçmesi gerektiğini savundu ve Birleşik Faiz uygulamasının da kaldırılması gerektiğini anlattı.  

Arıklı: Bu yasa kabul edilemez

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, ülkede icra ve tebliği konusunda bir sıkıntı yaşandığını ve bu konuda önlem alınıp, bazı kişilerin yangından mal kaçırmasının önüne geçilmesi gerektiğinin doğru olduğunu söyledi.

   Ancak bu konuda önlem almak için hazırlanan yasanın amacının dışına çıktığını ifade eden Arıklı, şu şekilde konuştu:

   “Ortada faşizan bir yasa vardır. Eğer benim oğlumun borcu varsa ve benim arabamı kullanıyorsa polis oğlumun borcu nedeniyle benim arabamı alacak. Ben de arabamı geri almak için avukat tutup mahkemeye başvuracağım. Bu kabul edilemez.”

banner134
“Halktan özür diliyoruz”

   Arıklı, bu yasa çıkmadan önce Faiz Yasası, Tefeciler Yasası gibi yasalar çıkarılması gerektiğini ve icra sisteminde de bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

   Tüm bunlar yapılmadan bu yasanın bu şekilde geçmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Arıklı, şu şekilde konuştu:

   “Bize bu yasanın yargı ile birlikte hazırlandığını söylediler. Komite oybirliği ile geçmiş bir yasaydı. Biz de bunu duyunca kabul ettik. Tecrübesizliğimize geldi. Halktan özür diliyoruz. Bu yanlışı düzeltmek için çalışacağız. Aralık ayı içerisinde bu yasayı anayasa mahkemesine taşıyacağız. Bu konuda diğer siyasi partilerle de temaslarımız var. Onlardan da rahatsız olanlar var. Eğer bu yanlışı yapmışsak düzeltmek de bizim görevimiz.”

Özyiğit: Dava açmaya hazırlanıyoruz

   Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Cemal Özyiğit, söz konusu yasanın anayasa mahkemesine götürülmesi için parti hukukçularının çalışma yaptığını açıkladı.

   Özyiğit, hedeflerinin önümüzdeki hafta içerisinde anayasa mahkemesine davayı açmak olduğunu belirtti.

“Sorunlara neden olacak maddeler var”

   Özyiğit, ülkede icra konusunda eksiklikler olduğunun doğru olduğunu ancak bu konuda düzenlemeye gidilirken de birleşik faizin ortadan kaldırılması, adaletli bir kredi sisteminin yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi.

   Cemal Özyiğit, ayrıca bu yasada yer alan ve başkasına ait olsa bile bir kişinin kullandığı mala haciz gelmesini içeren maddenin de toplumda ciddi sıkıntılara yer açacağını düşündüğünü belirtti.

Şafaklı: Mazbata mağdurlarının yaşadığı sorunlar unutuldu

   Ekonomist Okan Veli Şafaklı, ülkede geçmişte icra sorunu yaşandığını ve ipotek verilen malların bile icra edilemediğini anlattı.

   Bu yasa ile bunun hedeflendiğini kaydeden Şafaklı, ancak bu yasada yer alan bazı maddelerin de sıkıntılara yol açacağını söyledi.

   Şafaklı, bu yasa hazırlanırken mazbata mağdurlarının yaşadığı sorunlarının unutulduğunu söyledi ve ayrıca yasada yer alan ve başkasına ait olsa bile hükümlü borçlunun kullanımında eşyalara el konulmasını içeren maddenin de ciddi sıkıntılar yaratacağını ifade etti.

“Yastık altında para biriktirmeye itecek”

   Şafaklı, bu yasanın hükümlü borçluların bankadaki paralarına da el konulması içermesi nedeniyle bir çok kişinin parasını yastık altında tutacağını söyledi.

   Bunun da beraberinde kayıt dışı ekonomi gibi sorunlar getireceğinden söz eden Şafaklı, “tüketiciyi de düşünen çağdaş yasalarla beraber geçmesi gereken bir yasadır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75