Biri 3 ay, diğeri 1 ay hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Dörtyol’da kiralık araçta uyuşturucuyla yakalanan Nijerya uyruklu iki genci, tasarruf ettikleri uyuşturucu miktarına göre kısa süreli hapse mahkum etti

Biri 3 ay, diğeri 1 ay hapis yatacak
banner99

Sedef BOŞNAK
Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Kasım 2019’da, kiralık araçta uyuşturucuyla yakalanan Nijerya uyruklu iki genci, tasarruf miktarlarına göre hapse mahkum etti.
Mahkeme, Khalid Sanusi’ye 15 gram 320 miligram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde tasarrufu ve İlaç ve Eczacılık Yasası’na aykırı olan yeşil reçeteye tabi olduğuna inanılan 99 adet hap tasarrufundan 3 ay, Abubakar Usman’a ise107 miligram uyuşturucu madde ile 10 adet hap tasarrufundan 1 ay hapis cezası verdi.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan heyetin oy birliğiyle aldığı kararı, başkan açıkladı.
Heyet başkanı Fatma Şenol, huzurundaki gençleri itham edildiği davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini belirtti ve ülkede yaygın hale gelen, özelde bireylerin, genelde de toplum sağlığını tehdit eden konu suçlar için etkin ve caydırıcı cezaların şart olduğunu anlattı.

banner134
Uyuşturucu madde kullanımının özellikle gençler arasında yaygınlaştığına vurgu yapan başkan, uyuşturucu maddelerin zararları ve konu suçların toplumdakileri etkilerinden de söz ederek, yasa koyucunun konu suça 18 yıl hapis cezası verdiğine dikkat çekti.
Başkan, konu suçların önlenmesi gerektiğini söyledi ve tüm durum ve şartları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanıklara verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.
Fatma Şenol, sanıkları, tasarruf ettikleri uyuşturucu miktarına göre cezalandırmayı uygun ve adil buldu.
Şenol, Khalid Sanusi’yi 3, Abubakar Usman’ı ise 1 ay hapse mahkum etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75