banner6

Biri 4, diğeri 7 yıl yatacak!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Karakeşliler Bölgesi’nde, bir bölüğün askeri sorumluluk sahasında, bir çanta içerisinde ele geçirilen yüklü miktardaki uyuşturucuyla ilgili iki gence suçtaki rollerine göre, toplam 11 yıl hapis cezası verdi

Biri 4, diğeri 7 yıl yatacak!
banner151

Sedef BOŞNAK

SUÇTAKİ ROLLERİNE GÖRE CEZA ALDILAR… 1 kilo 75 gram 560 miligram ağırlığında Hintkeneviri ve 5 gram 698 miligram ağırlığındaki uyuşturucuyla ilgili yakalanan genç sanıklar, suçtaki rollerine göre cezalandırıldı. Qusai Al Mustafa’ya yardım eden Mustafa Fedai 4, uyuşturucuları satma saikiyle tasarruf eden Quasi Al Mustafa ise 7 yıl hapse mahkûm oldu

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, narkotik polisinin, Ocak 2020’de, Karakeşliler Bölgesi’nde, bir bölüğün askeri sorumluluk sahasında, bir çanta içerisinde ele geçirdiği 1 kilo 75 gram 560 miligram ağırlığında Hintkeneviri ve 5 gram 698 miligram ağırlığındaki uyuşturucuyla ilgili yakalanan iki gence, toplam 11 yıl hapis cezası verdi.

Genç sanıkları suçtaki rollerine göre cezalandıran mahkeme, Qusai Al Mustafa’ya yardım eden Mustafa Fedai’yi 4, uyuşturucuları satma saikiyle tasarruf eden Quasi Al Mustafa’yı ise 7 yıl hapse mahkûm etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan heyetin oy birliğiyle aldığı kararı, kıdemli yargıç açıkladı.

Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, sanıkları, uyuşturucu madde tasarrufundan suçlu bulup mahkûm ettiklerini belirtti ve ülkede yaygın hale gelen, özelde bireylerin, genelde de toplum sağlığını tehdit eden konu suçlar için etkin ve caydırıcı cezaların şart olduğunu anlattı.

Ayşen Toroslu, uyuşturucunun özellikle gençler arasında yaygınlaştığına dikkat çekti ve “Uyuşturucu toplum için büyük tehlike. Uyuşturucu illetinin önüne geçebilmek için etkin ve caydırıcı ceza şart” dedi.

Toroslu, uyuşturucunun, toplumun farklı kesimlerine ve farklı yaş gruplarına yayıldığını belirterek, konu suçun diğer suçlara basamak olduğuna, hafife alınamayacağına vurgu yaptı.

Külliyatlı miktardaki maddenin sanık Qusai Al Mustafa’ya ait olduğuna ve elden çıkarma isteğine vurgu yapan kıdemli yargıç, Mustafa Fedai’nin, Qusai Al Mustafa’nın kontrolünde, adı edilene yardımcı olduğunu söyledi.

Kıdemli yargıç, Mustafa Fedai’nin, Qusai Al Mustafa’dan 500 TL karşılığında 1 gram ağırlığında uyuşturucu satın almak istediğine de değinerek, adı edilenin tutuklandığı andan itibaren polise yardımcı olup, Qusai Al Mustafa’nın yakalanmasında etkin rol aldığından söz etti.

Uyuşturucu madde kullanımının zararları ve konu suçların toplumdakilerin etkilerine değinen kıdemli yargıç, yasa koyucunun konu suça 18 yıl hapis cezası verdiğine dikkat çekti.

Ayşen Toroslu, mahkemelerin konu suçları işleyenlere karşı hoşgörülü davranmasının düşünülemez olduğunu söyledi.

Toroslu, tüm durum ve şartları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanıklara, suçtaki rollerine göre verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Toroslu, oy birliğiyle, Mustafa Fedai’yi 4, uyuşturucuları satma saikiyle tasarruf eden Quasi Al Mustafa’yı ise 7 yıl hapse mahkûm etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110