banner6

Biri bitti diğeri başladı

banner37

Dünya olarak 2000’li yılların başından beri virüslerin ve salgın hastalıkların etkisinden kurtulamadık. Ülkemizde de bu hastalıklardan Domuz Gribi, Kuş Gribi, Deli Dana, Batı Nil Virüsü ve Koronavirüsü görüldü

Biri bitti diğeri başladı
banner150 banner150 banner151

Ceren ÖZBİL

Dünya olarak uzun bir süreden beri virüslerin ve hastalıkların etkisinden kurutulamadık. Tabi bundan KKTC’de nasibini aldı.

Dünyanın birçok ülkesini kasıp kavuran hastalıklardan olan SARS, MERS ve Ebola KKTC’de görülmezken, Domuz Gribi, Kuş Gribi, Deli Dana, Batı Nil Virüsü ve Koronavirüs KKTC’de de görüldü.

Ülkede ilk Koronovirüs vakası 10 Mart 2020’de bir Alman turistte görülürken, hâlâ da vakalar görülmeye devam ediyor.

Koronavirüs nedeniyle ülkede 141 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca KIBRIS Gazetesi’nin haberlerinden derlenen bilgiye göre de; Batı Nil Virüsü 2, Deli Dana 2, Domuz Gribi de ülkemizde 4 can almıştı.  

Batı Nil Virüsü’nden 2 ölüm…

2010 yılından sonra salgını artan ve bazı insanlarda hiç fark edilmeden atlatılırken, bazı insanların ölümüne kadar neden olan Batı Nil Virüsü KKTC’de 2019’un yaz aylarında görülmüştü.

Bu virüs nedeniyle iki kişi hayatını kaybetmişti. 2019’un yaz aylarında yayınlanan haberlerden derlenen bilgiye göre 8 kişide Batı Nil Virüsü görülmüştü. 

Yetkililer ise yine virüsün görülmesinin ardından önlem alma yoluna gitmiş ve bataklık, havuz gibi su birikintileri temizlenmişti.

SARS, MERS ve Ebola KKTC’de görülmedi…

Yine dünyanın birçok ülkesini kasıp kavuran hastalıklardan olan SARS, MERS ve Ebola KKTC’de görülmedi. Ancak bu hastalıklar nedeniyle de ülkede panik yaşanmıştı.

Kuş Gribinde ölüm olmadı…

2000’li yılların başında salgını artan Kuş Gribi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de görülmüştü. 2006 yılında İncirli köyünde bir horozda Kuş Gribi hastalığının görülmesinin ardından bir süreliğine İncirli’yi içine alan 3 kilometrelik bir alanda kanatlı hayvanların giriş ve çıkışı kontrol altına alınmıştı. Ancak Kuş Gribi nedeniyle herhangi bir ölüm olmamıştı.

Bilindiği üzere Kuş Gribi nedeniyle de dünyada yüzlerce insan hayatını kaybetmişti.

Ayrıca söz konusu dönemde ülkede tavuk eti tüketimi düşmüştü. Vatandaşlar kırmızı et ve balıketini tercih etmeye başlamıştı.

Domuz Gribinden 4 ölüm…

Salgınının 2009 yılında başladığına inanılan Domuz Gribi KKTC’de de can aldı. Birçok ülkede binlerce kişinin ölümüne neden olan Domuz Gribi nedeniyle KKTC’de o yıllarda 4 kişi hayatını kaybetti ve 71 vaka görüldüğü açıklandı.

Ayrıca yine o dönemde de tıpkı şimdi yaşadığımız gibi fırsatçılar türemiş ve toz maskelerini vatandaşlara Domuz Gribi maskesi diye pahalıya satmıştı.

  Ayrıca 2019, 2020 ve 2021 kışında da Domuz Gribi vakaları ile karşılaşıldığı iddia edildi. Ancak bu iddialar yetkililer tarafından doğrulanmadı. 

Deli Dana KKTC’de de ölüme neden oldu…

2000’li yılların ürkütücü hastalığı Deli Dana, 2015 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de ölümlere neden olmuştu.

Deli Dana şüphesi ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne yatırılan iki hasta hayatını kaybetmişti.

Bu hastalığın ülkede görülmesinin ardından da Kuş Gribinin tam tersine vatandaş tavuk eti tüketimine yönelmişti.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110