Biri cezaevine gitti diğeri serbest kaldı

banner37

Lokmacı Kara Sınır Kapısı’nda sahte Belçika ve Fransa pasaportlarıyla Güney Kıbrıs’a geçmek isterken suçüstü yakalanan iki zanlı teminat duruşmasına çıkarıldı

Biri cezaevine gitti diğeri serbest kaldı
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lokmacı Kara Sınır Kapısı’nda sahte pasaportlarla Güney Kıbrıs’a geçmek isterken suçüstü tutuklanan yabancı uyruklu iki kişi teminat duruşmasına çıkarıldı.

“Sahte resmi belge tasarrufu”, “Sahtelenmiş resmi evrağı tedavüle sürme” ve “Başkasının kimliğine bürünme” suçlamalarıyla tutuklanan N.L.D. (E-24) ve J.L.B. (K-22), isimli iki zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Hüseyin Oran’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Oran, 15.08.2021 tarihinde saat 17.00 raddelerinde Lefkoşa’da Lokmacı Sınır Kapısı’nda N.L.D.’nin tasarrufunda bulundurduğu sahte olduğunu bildiği N.L.D. adına düzenlenen sahte Belçika kimliğini ve J.L.B.’nin tasarruflarında sahte olduğunu bildiği J.S. adına düzenlenmiş sahte Fransa kimliğini, GKRY’ye geçmek için görevli muhaceret memuruna ibraz edip, tedavüle sürdükleri esnada suçüstü hali gereği tutuklandıklarını mahkemeye aktardı.

Polis memuru Hüseyin Oran, zanlı N.L.D.’nin adına yazılı Belçika ülkesine ait kimlik olduğu, fakat yapılan kontrolde 30.03.2019 tarihinde Kongo pasaportu ile giriş yaparak KKTC’de öğrenci izni ile bulunduğunun tespit edildiğini belirtti.

Oran, zanlı J.L.B.’nin yapılan muhaceret kontrolünde 05.07.2019 tarihinde 30 gün vize ile giriş yaptığının tespit edildiğini kaydetti.

Mesele ile ilgili tahkikatın tamamlandığını belirten Oran, zanlı N.L.D.’nin tutuksuz, J. L.B.’nin tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yargıç Hazal Hacımulla, zanlı N.L.D’nin yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 20 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Hacımulla, zanlı J.L.B.’nin ise iki ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına karar verdi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88