Biri düşüp ölebilir

banner37

Kaleburnu’nda, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği tarihi Gastro Mağarası’nın girişi şiddetli yağışlardan yıkıldı, içerisinde çatlaklar oluştu

Biri düşüp ölebilir
banner90
banner8

Ayşe BULUT
   Kaleburnu köyündeki Gastro Mağarası’nın girişi, şiddetli yağışlardan yıkıldı.

banner134
   Kaleburnu’nun doğusunda, Kral Tepesi’nin kuzeyinde bulunan Gastro Mağarası’nın giriş kısmının yıkılması nedeniyle içerisine sular girdi ve mağarada çatlaklar oluştu.

   Öte yandan Kaleburnu köyünün güzelliklerini görmek için düzenlenen turlara katılan yerli ve yabancı turistler, Gastro Mağarası’na ulaşmak için büyük tehlike yaşıyor.

   Turistlerin, mağaraya ulaşabilmek için daracık bir patika yolundan yürümesi gerekiyor. Üstelik patikanın sağ tarafı uçurum. Mağarayı görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, bu daracık patikada ölümle burun buruna geliyor.

   Turistler tehlikeli patikadan geçtikten sonra yağışlardan girişi yıkılan ve neredeyse kapanan mağaraya girebilmek için büyük zorluklarla karşılaşıyorlar.

   Tüm bu olumsuzluklara rağmen yine de yine de mağara ziyaretleri sürüyor.

   Gastro Mağarası’nda 6 oda, bir koridor, 3 aydınlatma ve gözetleme bölümü ile idam çukurları bulunuyor.

   Kaleburnu Muhtarı Mustafa Şah, mağaranın girişinin yıkıldığını ve önlem alınmazsa tarihin yok olacağını söyledi.
   Şah, şunları kaydetti:

   “Karpaz yarımadasının her yeri değerlidir, tarihi bir bölgedir. Köyümüze yerli ve yabancı turistler turlarla gelmeye başladı. Ancak tarihi güzelliklerimizi görmek için Allah korusun birinin hayatını kaybetmesinden korkuyorum. Patika çok dar ve tehlikelidir. Acilen önlem alınmalı. Alınmazsa, bir tarih yok olup gidecek”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Fevzi zorba
Ali Fevzi zorba - 1 yıl Önce

Çok doğru aval tehlikeyi atlatmak için sağlam bir Demir yolu yapılamaz mı hatta Demir yolunun ana yoldan desteklense artı alt taraftan da destek yapılsa tüm tehlikelerden kurtulmuş oluruz lütfen değerlendirin

Ali Fevzi Zorba
Ali Fevzi Zorba - 1 yıl Önce

Eğer müktar ve devlet isterse ona güzel ve sağlıklı bir geçit yapa bilirler ana yolu biraz kazıp sağlam bir kiriş uzatılır ve Altan da destek yapılmasıyla güzel bir geçit olacak be tehlikesiz saygılarımı sunarım

SIRADAKİ HABER

banner75