Biri teminatla serbest kaldı, diğeri cezaevine gönderildi

banner37

Lefkoşa’da, tasarruflarındaki çalıntı ziynet eşyalarını bir kuyumcuya satmaya çalıştıkları esnada, ihbar üzerine tutuklanan Devrim Akar ile Özcan Arslan’ın aleyhine yürütülen soruşturma tamamlandı

Biri teminatla serbest kaldı,  diğeri cezaevine gönderildi

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa’da 29 Kasım günü, tasarruflarındaki çalıntı ziynet eşyalarını bir kuyumcuya satmaya çalıştıkları esnada, ihbar üzerine tutuklanan Devrim Akar ile Özcan Arslan’ın aleyhinde yürütülen soruşturma tamamlandı.
Doğanköy’de İ.K.’nin ikametgahından sirkat edilen yaklaşık 50 bin TL değerindeki 20 parça ziynet eşyasının 11 bin TL’lik kısmını oluşturan 4 ziynet eşyası zanlıların tasarrufunda ele geçirilirken, geriye kalan ziynet eşyalarının izine henüz rastlanmadı.
Girne Doğanköy’de 23 Kasım günü İ.K.’ye ait ikametgahta meydana gelen faili meçhul sirkat olayıyla ilgili tutuklanan zanlılar aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı.
Mahkeme, geçmişte suç dosyası kabarık olan zanlı Devrim Akar’ı ileride yargılanıncaya değin teminatla serbest bıraktı.

Devrim Akar’ın suç ortağı olan ve ülkemizde şu anda kaçak statüde bulunan zanlı Özcan Arslan ise ülkemize birçok defa farklı kimliklerle giriş ve çıkış yaptığının tespit edilmesi ve en son 12 Eylül 2018 tarihinde ‘Fırat Çomak’ ismiyle ülkemize giriş yaptığının belirlenmesi üzerine 45 gün süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.


20 parça ziynet eşyasının büyük bölümü kayıp
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen duruşmada KKTC Başsavcılığı adına davayı yürüten Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Soyel’i tanık olarak dinletti.
Zanlılar Devrim Akar ile Özcan Arslan’ın 23 Kasım günü Girne Doğanköy’de meydana gelen “Ev Açma” ve “İkametgahtan Sirkat” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru Hüseyin Soyel, zanlıların sirkat ettikleri altınları 29 Kasım günü Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kuyumcuya satmak istedikleri sırada tespit edilerek tutuklandıklarını anımsattı.
Soyel, Doğanköy’de, müştekinin evde bulunmadığı 09.30-21.00 saatleri arasında İ.K.’ye ait ikametgahın yatak odası kapısından içeriye giren zanlıların, İ.K.’nin dolap içerinde muhafaza ettiği; bir çift set kırmızı renk ortası yakut taşlı küpe ve yüzüğü, 3 adet 22 ayar altın bileziği, 2 adet düz şekilli üzerinde çizgileri olan bileziği, 2 adet köşegen 22 ayar bileziği, deniz kabuğu desenli bir adet bilekliği, 1 adet 18 ayar altın üzerinde taşlı pırlanta bulunan kolyeyi, 1 adet kehribar sarı renk kolye ve bilekliği, 1 adet oltu taşından yapılma kolye, kolye ucu ve küpeleri, 2 adet göğüs iğnesini, 1 adet yarım altın ile 2 adet erkek kol saatlerini sirkat ettiklerini ifade etti.

Birbirlerini suçlamaya devam ediyorlar
Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklanan zanlıların üzerlerinde yapılan aramada zanlı Devrim Akar’ın tasarrufunda 3 adet altın bilezik ve zanlı Özcan Arslan’ın tasarrufundaysa 1 adet pırlanta taşlı altın kolye ele geçirildiğini kaydeden Hüseyin Soyel, zanlıların tasarruflarında ele geçirilen ziynet eşyalarının müştekiye ait olduğunun belirlendiğini ve değerlerinin de yaklaşık 11 bin TL olduğunu açıkladı.
Gönüllü ifade veren zanlıların, birbirlerinden farklı beyanlarda bulunduklarını söyleyen Soyel, zıt ve çelişkili ifadeler veren zanlıların karşılıklı suçlamalar yaptıklarını da belirtti.
 

Zanlıların geçmişteki suç dosyaları kabarık

Zanlıların 8 günlük tutukluk süresinde birçok kişiden ifade temin ettiklerini belirten Soyel, zanlı Özcan Arslan’ın ülkemize birçok defa farklı kimliklerle giriş ve çıkış yaptığını tespit ettiklerini ve zanlının en son 12 Eylül 2018 tarihinde ülkemize ‘Fırat Çomak’ isminde sahte bir kimlikle giriş yaptığının belirlendiğini dile getirdi.

Ayrıca zanlı Arslan’ın daha önce “Askeri Yasak Bölgeyi İhlal”, “KKTC’de İkamet İzinsiz”, “Başkasının Kimliğine Bürünme”, “Resmi Sahte Evrak Düzenleme ve Tedavüle Sürme” gibi suçlardan sabıkasının olduğuna vurgu yapan Soyel, zanlının şu anda ülkemizde kaçak olarak bulunduğunu dile getirdi.

Soyel, zanlı Devrim Akar’ın ise 2007 yılından 2013 yılına kadar “Ev Açma” ve “İkametgahtan Sirkat” gibi benzeri suçlardan 16 sabıkasının olduğunu söyledi.

Biri teminatla serbest, diğeri cezaevine gönderildi

Polis memuru Hüseyin Soyel, meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirterek, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Meltem Dündar, zanlı Devrim Akar’ın yurtdışına çıkışının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, 5 bin TL’lik nakdi teminat yatırmasına, KKTC vatandaşı iki kişinin biri 100 bin TL, diğeri ise 75 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine ve haftada bir kez en yakın polis karakolunda ispat-ı vücutta bulunmasına karşılık yargılanıncaya kadar serbest kalmasına emir verdi.

Dündar, zanlının teminatı karşılayamaması durumunda ise 45 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesini de kararına ekledi.

Dündar, zanlı Özcan Arslan’ın durumunun daha farklı olduğunu belirterek zanlının ülkemize birçok defa sahte kimlikle giriş yaptığını ve ülkemizde şu an kaçak olarak bulunduğuna vurgu yaptı.

Bu bağlamda zanlının ileride yargılamadan kaçma ihtimalinin olduğuna dikkat çeken Dündar, zanlı Özcan Arslan’ın 45 günü geçmemek üzere hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER