banner6

Birileri bu katliama “dur” desin

banner37

Boltaşlı eski Muhtarı Sefer Mani, bölgede bulunan tarihi zeytin ağaçlarının birileri tarafından soba ya da şömine odunu olarak satılmak üzere kökünden kesildiğini söyledi ve isyan etti:

Birileri bu katliama “dur” desin
banner151 banner143

“İÇİMİZ SIZLIYOR”… Boltaşlı eski Muhtarı Sefer Mani, Boltaşlı’daki ağaç katliamını önlemek için çalmadık kapı bırakmadığını ancak ne Orman Dairesi’nin ne polisin ne de muhtarlığın bu konu ile ilgilendiğini ifade etti. Mani, “atalarımızdan bizlere miras kalan zeytin ağaçlarımız kendini bilmez kişi veya kişiler tarafından kesilerek soba ve şömine odunu olarak satılıyor. Bu yapılan bir katliamdır. Bizler bunu kabul edemeyiz. Bu ağaçları kesik görünce içim sızlıyor” dedi.

Ayşe BULUT
 

Boltaşlı’da bulunan tarihi zeytin ağaçlarının bazı kendini bilmezler tarafından kökünden kesilerek katledilmesi ve ilgili mercilerin de bu konuda gerekeni yapmaması bölge halkını öfkelendirdi.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Boltaşlı eski Muhtarı Sefer Mani, bu ağaç katliamını önlemek için çalmadık kapı bırakmadığını ancak ne Orman Dairesi’nin, ne polisin ne de muhtarlığın bu konu ile ilgilendiğini ifade etti.


Mani, “Atalarımızdan bizlere miras kalan zeytin ağaçlarımız kendini bilmez kişi veya kişiler tarafından kesilerek soba ve şömine odunu olarak satılıyor. Bu yapılan bir katliamdır. Bizler bunu kabul edemeyiz. Bu ağaçları kesik görünce içim sızlıyor” dedi.

“Ağaçları kesip, şömine odunu olarak satıyorlar”Boltaşlı eski Muhtarı Sefer Mani, bölgede bulunan tarihi zeytin ağaçlarının bazı kendini bilmezler tarafından kesildiğini söyledi. Mani şu şekilde konuştu:


“Atalarımızdan bizlere miras kalan zeytin ağaçlarımız kendini bilmez kişi veya kişiler tarafından kesilerek soba ve şömine odunu olarak satılıyor. Bu yapılan bir katliamdır. Bizler bunu kabul edemeyiz. Bu ağaçları kesik görünce içim sızlıyor. Bir ağaç yetiştirmek hiç kolay değildir. Ancak ağaçları bir anda kökten keserek satıyorlar. Bu ağaç kesim işlemi geceleri yapılıyor. Bazı köy muhtarları sadece maaşlarını alıyorlar köyle ilgilenmiyorlar. Muhtar dediğin duyarlı olmalı, bazı muhtarlar bu ağaçları kimin kestiğini biliyor ama ağaç katliamına duyarsız kalıyor. Polis görevini yapmıyor, Orman Dairesi görevini yapmıyor. hiçbir daire görev yapmıyor.”

“Gelincik’i mahvettiler şimdi sıra Boltaşlı’da mı?”


Eski muhtar Sefer Mani, bu konuda Orman Dairesi’ne de bilgi verdiğini ancak kimsenin ilgilenmediğini söyledi. Mani, şu şekilde konuştu:


“Orman Dairesi’nden aldığım cevap, ‘eğer orası orman değilse biz ilgilenemeyiz’ oldu. Bunun üzerine polisi de aradım. Onlar da ilgilenmedi. Bu kişilerin evlerinin avlusu zeytin odunu dolu ancak kimse gidip bakmıyor, sormuyor. ‘Nereden aldın, nerede buldun’ diye soran yok. Muhtarlar bu odunların nereye gittiğini biliyor.
 Ağaçları kim kesiyor biliyor. Muhtar görevini yapmalı… Muhtar görevini yaparsa polis de baskın yapar. Polis yetiştiremiyorsa da bu hükümetin suçudur. Tarım Bakanlığı ve milletvekilleri… Onlar da bu durumdan sorumludur. Bizim milli değerlerimiz yok oluyor. Gelincik’te ağaç kalmadı. Şimdi sıra Boltaşlı’da mı? Belki de 100’den fazla kökten kesik ağaç var. Ben çoban olduğum için görüyorum ve ciğerim sızlıyor. Bu katliama birilerinin dur demesi gerekiyor. Muhtar parasını alıyor, polis parasını alıyor, Orman Dairesi’nde çalışanlar paralarını maaşlarını alıyor. Ancak işlerini yapmıyorlar.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104