banner6

 “Birileri olayı kaşıyor”

banner37

Başbakan Sucuoğlu Külliye konusuna noktayı koydu

 “Birileri olayı kaşıyor”
banner151

Elif ŞEN ÇATAL

Kıbrıs Medya Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir, Kıbrıs tv ekranlarında Başbakan Faiz Sucuoğlu’nu ağırladı. Sucuoğlu ülke gündeminin yanı sıra son günlerde yine gündeme taşınan ve külliye diye tabir edilen Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi’yle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

“BİRİLERİ YİNE OLAYI KAŞIYOR”

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, Ktv ekranlarında Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir’in konuğu oldu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Sucuoğlu, seçim arifesinde ülke gündemine yeniden taşınan Külliye tartışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Başbakan Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Cumhuriyet Meclisi’nde yapmış olduğu açıklamaları hatırlatarak “Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi ve Meclisi’n de yapılması gerektiğini söylemişti. Ancak şu anda Maliye’ye beş yüz milyon aktarılıyor ve hemen çalışmalara başlanılıyor gibi bir şey yok. En azından benim bilgim dahilinde öyle bir durum yok. Birileri yine belli ki kaşıyor olayı. Bir proje var ama bu proje 2022 yılında mı başlar, 2023’de mi başlar onu da bilmiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“KONTENJAN BELİRLEMEYE KİMSE KARIŞAMAZ”

Seçimlere sayılı günler kala aday belirlenme sürecinde kontenjan adaylarının belirlenmesiyle ilgili parti tabanından gelen tepkilerin hatırlatıldığı Sucuoğlu, yapılan eleştiriler ve kontenjan adayların belirlenmesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu.

“Bir kere kontenjan parti başkanının kendi inisiyatifidir. Buna kimse karışamaz. Ben Lefkoşa’da kontenjanı bir eksik kullandım. Bunun da sebepleri var. Sebeplerinden bir tanesi, bir ölçüde gençlerin önünü açmak. Ben üçe dörte bir kontenjan koysaydım, hepsi bir geriye atılacaktı ve ciddi bir seçilme sıkıntısı yaşanacaktı.”

“STRATEJİLER HAKLI ÇIKTI”

Alınan kontenjan kararlarında bir takım stratejik adımların da atıldığına dikkat çeken Sucuoğlu, kontenjan adaylarının belirlenmesinde belirlenen stratejilerin haklı çıktığını ifade etti.

Kontenjan adayları belirlenirken toplum vicdanına hitap edecek adaylar seçildiğini bir de partinin devamlılığı anlamında verilen sözlerin değerlendirilip kullanılan kontenjanlar olduğunu açıklayan Sucuoğlu, o dönemde kendilerine eleştiri yapan partililerin şimdi alınan kararın doğruluğunu ifade ettiklerini dile getirdi.

Kontenjan adaylarının belirlenmesinde alınan kararı Şah Mat olarak niteleyen Sucuoğlu, partiye ciddi bir artı getirirken başkaları için ise ciddi bir karmaşaya neden olduğunu kaydetti.

“SORUNLARIN NEDENİ İSTİKRARSIZLIK”

Kıbrıs Türkleri’nin gelişmiş ülkelerde yaşayan vatandaşlardan hiçbir farkı olmadığını belirten Sucuoğlu, ülkede yaşanan bir çok sorunun altında yatan nedenin siyasi istikrarsızlıktan kaynaklandığını söyledi. Ülke genelinde yapılan tüm anketlerde Ulusal Birlik partisi’nin oylarının yüzde 40 civarlarında seyrettiğini dile getiren Sucuoğlu, oylarının yükselmesi durumunda tek başına iktidara gelebileceklerini belirtti. UBP’nin oylarının yüzde kırklardan yüzde 44’lere yükseltilmesi için hangi nedenleri gösterirsiniz sorusunu Sucuoğlu şöyle yanıt verdi;

“Bir kere koalisyonlarla yürütülen hükümetlerin ömrü çok kısa oluyor. Hükümet kuruyorsunuz hükümeti kurduktan sonra en az üç dört aylık bir süreye ihtiyaç duyarsınız. Önce bir adaptasyon neyin ne olduğunu görmek için zaman istersiniz. Arkasından da proje üretmeye kalkarsınız ama yarıda kalır ve devamını getiremezsiniz…”

“15 YILDA GÖRDÜK…”

Ülkede istikrarlı bir hükümet olmadığı sürece konuşulan her şeyin boş olacağına vurgu yapan Başbakan Sucuoğlu, “Her yıl değişen hükümetlerle bir yere varamayacağımızı son 15 senede gördük” dedi.

“AÇIKLAMALAR DOĞRUYU YANSITMADI”

Başbakanlık görevine geldiği zaman Türkiye ziyareti yapmamasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Sucuoğlu, göreve gelir gelmez hemen hükümetin kurulduğunu akabinde de bütçe görüşmelerinin başladığını anlattı. Sucuoğlu, böylesi tempolu bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti’ne ziyaret gerçekleşemediğini ifade ederek sonrasında da Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçe maratonu içerisine girdiğini hatırlattı. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, bir gün sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan gelen bir telefonla davet aldığını söyledi. Sucuoğlu, bu arada Oktay’ın COVİD 19’a yakalandığını belirterek Oktay’ın rahatsızlığının son bulmasıyla birlikte davetin tekrarlandığını ifade etti. Başbakan Sucuoğlu belli çevrelerin davet almadı açıklamalarının da doğruyu yansıtmadığını dile getirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110