Bitki sağlığı laboratuarı 'bitmeyen senfoni'

banner37

KTTB Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, hükümetlerin, insan, hayvan ve bitki sağlığını görmezden gelerek, “bitki sağlığı laboratuarı”nın halen kurulmamasını şiddetle eleştirdi

Bitki sağlığı laboratuarı  'bitmeyen senfoni'

Ali CANSU


Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği(KTTB) Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, gelmiş geçmiş hükümetleri, insan, hayvan ve bitki sağlığı açısından, ülkemizin içinde bulunduğu durumu görmezden gelmekle suçladı.
Köroğlu, insan ve çevre sağlığı açısından gelinen durumun sürdürülebilirliğinin riskleri ve tehlikelerinin, toplumun geleceğini de etkileyen çok büyük boyutlara ulaştığını söyledi.
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu olarak, tüm bunlara sessiz kalarak, suça ortak olmak istemediklerini kaydeden Köroğlu, bitki sağlığı yasasını geçirmiş olan Cumhuriyet Meclisi ve hükümetlerin bu yasanın uygulanması için elzem olan “Bitki sağlığı laboratuarı”nın halen kurulmadığını ifade etti.
Köroğlu, laboratuarın kurulması için Avrupa Birliği ve Türkiye’nin bütün parasal finansmanını karşılama taahhüdüne rağmen hükümetlerin yıllardır sergiledikleri tutumları ile bu laboratuarın kurulmasını engellediğini ifade ederek, “Bu girişimsizlikleri, gerekli yaptırım ve denetimi göstermeyerek, laboratuarın yapılmamasına adeta yardımcı olmaktadırlar” dedi.
 

Vaatler yerine getirilmiyor
Teksen Köroğlu, Planlama İnşaat Dairesi’nin, temmuz sonu, projenin bitirilmesi ile ilgili vaatlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle konuyu kamuoyunun bilgisine getirmeyi şeffaflık gereği gerekli gördüklerini söyledi.
Toplumun geleceğinin, verilen vaatlerle değil, yapılan doğru ve zamanında uygulama ve tedbirlerle mümkün olacağını anlatan Köroğlu, “Bu darboğazın aşılabileceğine inanmakta olduğumuzun bilinmesini isteriz. Planlama İnşaat Dairesi’ni, bitki sağlığı laboratuarının bitirilmiş projesini, ne zaman bitirip, onaylanmış olarak dosyayı vereceğini açıklamasını istiyoruz. Yıllardır ‘Bitmeyen senfoni’ örneği, projenin neden ve niçin bitirilmediğinin de geçmiş ve şimdiki hükümetlerin kamuoyuna ve bizlere ciddi devlet olma anlayışı gereği açıklamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 

Eşyalar, Tarım Bakanlığı ambarlarında çürümeye terk edildi

Avrupa Birliği’nin, verdiği laboratuar binası ihtiyaçları ile ilgili 210 bin Euro, binanın döşeme, mefruşat ve malzeme için 1 milyon 200 yüz bin Türk Lirası’nın yıllar önce alındığını kaydeden Köroğlu, bu eşyaların, Tarım Bakanlığı ambarlarında çürümeye terk edildiğini belirtti.
 

Planlama İnşaat Dairesi, yıllardır proje çizimini yapamadı
Köroğlu, Avrupa Birliği’nin, bitki sağlığı laboratuarı ile ilgili 1 milyon Euro (Beş milyon yedi yüz bin Türk Lirası) ayrılan “laboratuar teçhizat” parasının ise yıllardır kullanılmadığı için Avrupa Birliği’nin bu kaynağı, bu yıl bütçesinden çıkardığını kaydetti.
Ancak, AB’nin, ekim ayına kadar inşaat ihalesinin gerçekleştirilmesi durumunda, bu parayı bütçelerine alma iyi niyetini göstermiş olmasına rağmen Planlama İnşaat Dairesi’nin, projenin çizimini yıllardır ve hâlâ yapmadığını söyleyen Köroğlu, şöyle devam etti.
“Planlama İnşaat Dairesi bu işlevsizliği yüzünden devleti ve kamu yararını zarara sokmuştur, sokmaktadır. Devlet kurumlarımızdaki bu işlevsizliğin hesabının sorulmasını yeni hükümetten istiyoruz.
Yandaşlara, arsa ve arazi dağıtmada usta hükümetlerimiz, kamu yararına olan bitki sağlığı laboratuarı için bir arsa bulmayı, yıllar içinde, zar- zor çözmeyi başarırken, bu kez de Planlama İnşaat Dairesi’ne takılmış, bir türlü bitirilmeyen laboratuar projesi yüzünden, çevre ve halk sağlığımız risk altında bırakılmaya devam etmektedir.
Sivil toplum örgütlerimizin çözüm önerileri dikkate alınmamakta, kamu ve bitki sağlığı yararı düşünülmemektedir.”
 

Eleman eksikliği bahane ediliyor

Teksen Köroğlu, Planlama İnşaat Dairesi’nin, eleman eksikliği bahanesi ve oyalama taktikleriyle, devletin hantal işleyiş sisteminin liyakatsiz bürokrasisinin göstergesinden başka bir anlam ifade etmediğini belirtti.
Projenin daha fazla bekletilmemesi için “hizmet satın alınması” önerilerine bile yaklaşmayan ilgili yöneticilerin, yıllardır beklenen genel gıda güvenliğinin, sadece eksiklerinden bir ayağı olan bu projenin olmasını geciktirmeye, engellemeye devam etiklerini kaydeden Köroğlu, “Bu engel Genel Gıda ve Yem Yasası’nın, diğer yasa ve tüzüklerinin de çıkarılıp uygulanmasına da engel teşkil etmektedir. Anlam vermemiz mümkün değildir ve biz bunu anlayamamaktayız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER