banner6

Bitmeyen kâbus

banner37

Türkiye Merkez Bankası, politika faizini indirerek yüzde 14'e düşürdü; karar sonrası döviz kurları yine rekor seviyeleri test etti

Bitmeyen  kâbus
banner151

Ali ÇATAL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şahap Kavcıoğlu başkanlığında dün gerçekleşen yılın 12. ve son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da ‘düşük faiz-yüksek kur’ yaklaşımıyla hareket etti ve politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan (bp) daha indirdi.

Buna göre, politika faizi olarak kullanılan bir hafta vadeli repo faizi, yüzde 15'ten yüzde 14'e düşürüldü.

Karar sonrasında KKTC ve Türkiye serbest piyasalarında dolar/TL kuru, 16 TL’yi aştı; Türk Lirası’nın günlük değer kaybı ise yüzde 5'i geçti.

TCMB, böylelikle Eylül 2021 dönemi toplantısından bu yana toplamda 500 bp’lik faiz indirimine gitti.

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu da dolarizasyonun yani bir ülkede yaşayanların, yabancı para birimlerini kendi paraları yerine kullanmaları durumunun Türkiye’de yüzde 62’yi geçtiğini ancak KKTC’de bu oranın yüzde 70’in üzerinde olduğunu kaydetti.

Sterlin 21 TL’nin üzerini test etti

KKTC serbest piyasalarında, son haftalara damga vuran kurlardaki oynaklık ve TL varlıklardaki negatif ayrışma, dünkü kapanışta daha da derinleşti ve döviz kurlarının fiyatlamasında rekor seviyeler kayda geçti.

KKTC serbest piyasasında sterlin/TL 21.00, dolar/TL 15.75, Euro/TL 17.80 seviyelerine kadar yükseldi; günü

Amerikan Doları ortalama 15,4269 TL, Euro 17,4340 TL ve İngiliz Sterlini 20,5317 TL’den kapattı.

Kurlar, işlem haftasını sırasıyla ortalama 14,3352 TL, 16,1795 TL ve 18,9886 TL’den açmıştı.

Ekonomistler, ‘TL’nin koruma kalkanı’ politika faizinin yüzde 20’nin üzerindeki enflasyona rağmen düşük tutulmasının, halkın TL’de kalmasına engel teşkil ettiği görüşünde ancak Türkiye’deki ekonomi yönetimi, yüksek enflasyonun sebebini yüksek faiz olarak görüyor.

PPK’den açıklama: Etkileri 2022 yılında görülecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) dün yayımlanan karar metninde ise para politikasıyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

"Enflasyonda kasım ayında gözlenen yükselişte; döviz kuru gelişmeleri, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır.

Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir.

Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir."

Döviz mevduatları da rekor kırdı

Öte yandan, TCMB, 10 Aralık işlem haftasına ait istatistikleri de dün itibarıyla yayımladı.

Bu bağlamda, son haftada döviz mevduatlarında gerçek kişiler satış yaparken; tüzel kişiler ise alım yaptı. Gerçek kişilerin döviz mevduatı son haftada 124 milyon dolar azalarak 141.8 milyar dolara geriledi. Tüzel kişilerin döviz mevduatları ise son haftada 798 milyon dolar artarak 89.7 milyar dolara yükseldi.

Böylelikle toplam döviz mevduatları son haftada 673 milyon artışla 231.6 milyar dolara çıktı.

TL mevduatlarda ise son haftada 10 milyar arttı ve 1 trilyon 891 milyar liraya yükseldi fakat döviz kurundaki yükseliş nedeniyle toplam mevduatlar içinde dövizin payı yüzde 62,73'e çıkarak rekor kırdı. TL mevduatların payı ise yüzde 37,27'ye geriledi.

Ayrıca, 10 Aralık işlem haftasında yabancı yatırımcılar hem hisse hem de tahvil satışı yaptı. Hisse senedi piyasasından 104.2 milyon dolar tahvil piyasasından da 54.4 milyon dolar çıkış yapıldı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110