banner6

Bitmeyen ‘test’ çilesi

banner37

Ücretliydi, ücretsizdi derken günlerdir kafa karışıklığı yaşayan halk, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin önceki gün açıkladığı kararlar çerçevesinde dün bakanlıktan randevu alarak özel hastane ve laboratuavrlara başvurdu ancak bu kez de ‘antijen test kiti yok, isterseniz paralı PCR testi yapalım” cevabıyla karşılaştı

Bitmeyen ‘test’ çilesi
banner99

Ahmet UÇAR

Covid-19’la mücadele kapsamında yakın zamana kadar herkese ücretsiz olarak yapılan PCR ve antijen testlerinin, geçtiğimiz günlerde ‘halkı aşı olmaya teşvik etmek amacıyla’ aşılı kişilere ücretsiz, aşısız kişilere ise ücretli olacağı açıklamasıyla başlayan ‘test tartışması’, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından önceki gün alınan ve Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla son buldu derken, dün de ülkede antijen test kitlerinin bulunmamasıyla yeni bir boyut kazandı.

Pandeminin baş gösterdiği Mart 2020’den beri sıcak-soğuk demeden test kuyruklarında perişan olan halk, dün de yeni kararlar çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’ndan antijen testleri için randevu alarak özel hastane ve laboratuarlara gitti ancak yine saatlerce sıra bekledikten sonra ‘devlet bize test kiti vermedi. Antijen test kitimiz yok. İsterseniz, ücret karşılığında PCR testi yaptırabilirsiniz’ cevabıyla karşılaştı.

Halk, dün Sağlık Bakanlığı’ndan randevu almalarına karşın saatlerce sıra bekledikten sonra antijen testlerini yaptıramazken, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Düriye Deren Oygar, özel laboratunarlarla 31 Ağustos tarihinde iletişime girdiklerini ve test kitleri gelene kadar aşılı kişilere ücretsiz antijen testi yapmaları yönünde bilgi verdiklerini belirterek, laboratuvarların eczanelerde de test yapılması kararına kızarak vatandaşlara test yapmadığı için sorun yaşandığını savundu.

banner134

Oygar, test kitlerinin bu sabah ellerine ulaşacağını söyleyerek, ücretsiz bir şekilde antijen testi yaptırmak isteyen vatandaşların Yakın Doğu Hastanesi birimlerinden hizmet alabileceğini açıkladı.

“Hazırlık yapmadan açıklama yapıyorlar”

Öğle sıcağında saatlerce sıra bekleyen vatandaşlar, Bakanlar Kurulu’nun kararıyla antijen testlerinin ücretsiz olduğunu ancak özel laboratuarların test yapmadığını belirterek, özel hastaneye gittiklerini ve saatlerce sıra beklediklerini ama antijen testinin yapılmadığını öğrendiklerini kaydetti.

Vatandaşlar, aşılı olmalarına rağmen test için kendilerinden ücret talep edilmesinin yanlış bir yaklaşım olduğunu dile getirerek, “Hem antijen testleri aşılılara ücretsiz diye resmi açıklama yapıyorlar, hem de özel hastanelere kit vermiyorlar. Gereken hazırlığı yapmadan neden açıklama yapıyorlar anlamıyoruz. Bu sıcakta işe gidebilmek için test yaptırmamız lazım, gidiyoruz, bize ‘antijen yok, isterseniz PCR testi yapalım ama o da 100 TL’ diyorlar. Zaten her kararda yeni bir düzenlemeye gidiyorlar. Ne istikrar var ne düzen. Ne yapacağımızı şaşırdık” şeklinde konuştu.

Oygar: Yakın Doğu Üniversitesi’nde bugünden itibaren antijen testleri yapılacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Düriye Deren Oygar, antijen test kitlerinin ulaşım sıkıntısı nedeniyle henüz ellerine ulaşamadığını belirterek, Bakanlar Kurulu’nun kararı kapsamında vatandaşların mağdur olmaması için özel laboratuarlarla 31 Ağustos günü konuştuklarını belirterek, “Aşılı kişilere ücretsiz antijen yapmaları ve faturasını Sağlık Bakanlığı’na yolmalarını istedik. Aşısız kişilerden de ücretini almalarını söyledik. Laboratuarlar eczanelerde de PCR ve antijen testi yapılması kararına kızarak vatandaşlara antijen testlerini yapmadılar. Böyle bir sisteme girmek istemiyorlarsa zorla bir şeyler yapamayız. Sorun da buradan kaynaklandı” şeklinde konuştu.

Oygar, Yakın Doğu Hastanesi başta olmak üzere birkaç özel laboratuvarın Sağlık Bakanlığı’nın talebini kabul ettiğini söyleyerek, yakın zamanda gereken duyuruların yapılacağını anlattı.

Oygar, test kitlerinin bugün sabah saatlerinde ülkeye geleceğine işaret ederek, antijen testi yaptırmak isteyen aşılı vatandaşların ise bugünden itibaren Yakın Doğu Hastanesi birimlerinden ücretsiz hizmet alabileceğini vurguladı.

Eczaneler ve belediyelerle de iletişim halinde olduklarına dikkat çeken Oygar, şu an bir sıkıntı yaşandığını ancak bu sıkıntının birkaç gün içerisinde giderileceğini anlattı.

Oygar, kitlerin üretimi, uçakta yer bulunmaması, 30 Ağustos’un tatil olması gibi nedenlerle kitlerin gelmesinde gecikme yaşandığını belirterek, böyle bir gecikmeyi öngörmediklerini kaydetti.

“Soruşturma açılacak”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, katıldığı bir televizyon programında yaşanan sorun hakkında açıklamalarda bulundu.

Üstel, aşılı kişilerin antijen testlerinin devlet tarafından karşılanacağını, aşılı kişilerden ücret talep eden kurumların Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi gerektiğini belirterek, bu kurumlar hakkında gereken soruşturmaların başlatılacağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88