Biyologlar Derneği, Metehan bölgesindeki çevre kirliliğine dikkat çekti

banner37

Biyologlar Derneği, Metehan bölgesindeki çevre kirliliğine dikkat çekti
banner90
banner8

Biyologlar Derneği yazılı açıklamasında ülkemizde kanayan bir yaraya dönüşen atık sorunu dayanılmaz bir hal aldığını ifade etti.

Derneğin konu ile ilgili açıklaması şöyle:

MEMLEKETİMİZİN İÇİ DIŞI KARARDI!

banner134
Ülkemizde kanayan bir yaraya dönüşen atık sorunu giderek dayanılmaz bir hal almaktadır. Öyle ki, ülkemizde yasal olarak tek çöp toplama alanı Güngör Katı Atık Tesisi olduğu halde dereler, ormanlar, boş araziler, yol kenarları ve hemen her yer atıkların bırakıldığı birer çöplüğe dönüşmüş durumdadır. Devletin ve ilgili kurumların bu konudaki yetersizliği ve denetim noksanlığı ne yazık ki bu soruna her geçen gün yeni örnek atık alanlarının oluşmasına neden olmaktadır.

İhbar üzerine dernek olarak 12.03.2021 Cuma günü Metehan bölgesinde yapmış olduğumuz gözlem sonucu bölgede ciddi şekilde biyoçözünür olmayan ve temeli inşaat atıklarına dayanan bir çevre kirliliği tespit edilmiştir.

Biyoçözünür olmayan maddeler doğada kaybolmaz ve başta insan sağlığı olmak üzere tüm canlıların sağlığını negatif yönde etkiler. Ekosistem sağlığını bu derecede tehdit eden bu çevre kirliliği ve olası artışı kabul edilemezdir. Bu konuda gerekenin yapılması için 15.03.2021 Pazartesi günü, Çevre Dairesi’ne şikâyette bulunacağımızı belirtmek istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75