Biz de mi kaçak taksicilik yapalım?

banner37

Kaçak taşımacılık yapan korsan taksiciler yüzünden işleri durma noktasına gelen ‘Mesleki Sürücü Belgesi’ne sahip taksiciler, uzun süredir bekledikleri yasal düzenlemenin halen yapılmamış olmasına isyan etti:

banner87
Biz de mi kaçak taksicilik yapalım?
banner90
banner8

“DURAKLARDA BOŞ BOŞ OTURUYORUZ”… Tüm belgelerini alıp, vergilerini vererek işlerini yapmaya çalıştıklarını ancak kaçak taksiciler yüzünden duraklarda boş boş oturduklarını söyleyen taksiciler, polisin elinden geldiğini yaptığını fakat yasada caydırıcı ceza ve ağır yaptırımlar olmadığı için kaçak taksiciliğin önüne geçilemediğini belirtti. Evlerine ekmek götüremez durumda olduklarını söyleyen taksiciler, “biz de mi kaçak taksicilik yapalım?” diye sordu.

“SAVCILIKTAN CEVAP BEKLENİYOR”… Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, KKTC genelinde 800 yakın taksi olduğunu buna karşın da 3 bine yakın kaçak taşımacılık yapan taksi bulunduğunu söyledi. Gözay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na yasa değişikliği için başvurduklarını, bakanlığın ise halen savcılıktan cevap beklediğini belirtti. Gözay, “yasa değişikliği yapılırsa çok rahatlayacağız ve biran önce değişiklik yapılarak yasa uygulamaya girmeli” dedi.

Erol KANLIADA

Geçimini taksicilik yaparak sağlayan işveren ve işçiler, kaçak taşımacılık nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirterek, işlerinin durma noktasına geldiğini söyledi.

Kaçak taksilerin üniversitelerin çıkışlarında öğrencileri getir-götür yaptığını ve kendilerinin işlerini engellediğini söyleyen taksiciler, uzun süredir bekledikleri yasa değişikliğinin biran önce yapılmasını istedi.

Tüm belgelerini alıp, vergilerini vererek işlerini yapmaya çalıştıklarını ancak kaçak taksiciler yüzünden duraklarda boş boş oturduklarını söyleyen taksiciler, polisin elinden geldiğini yaptığını fakat yasada caydırıcı ceza ve ağır yaptırımlar olmadığı için kaçak taksiciliğin önüne geçilemediğini belirtti.

Evlerine ekmek götüremez durumda olduklarını söyleyen taksiciler, “biz de mi kaçak taksicilik yapalım?” diye sordu.

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, KKTC genelinde 800 yakın taksi olduğunu, 3 bine yakın da kaçak taşımacılık yapan taksi bulunduğunu söyledi.

Gözay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na yasa değişikliği için başvurduklarını, bakanlığın ise savcılıktan halen cevap beklediğini vurguladı.

Gazimağusa Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Biberoğlu, kaçak taşımacılık yapanlara ciddi bir yaptırım uygulanmadığını belirterek “işlerimiz durma noktasına geldi, biz de mi kaçak taşımacılık yapalım?” diye tepkisini dile getirdi.

Lefkoşa Taksiciler Birliği Başkanı Menteş Öztürk ise uzun süreden beridir devam eden kaçak taşımacılık konusunda yasal düzenleme yapılmadığı için polislerin de pek fazla bir şey yapamadığını söyleyerek, yetkililerin bu konudaki yasal düzenlemeleri bir an önce yapması gerektiğine dikkat çekti.

Gözay: Kaçak taşımacılık yapanlara

ciddi yaptırım uygulanmalı

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, KKTC genelinde 800 yakın taksi olduğunu, 3 bine yakın da kaçak taşımacılık (otel ve casinolar dâhil) yapan taksiler olduğunu söyledi.

15 Ocak 2020 tarihinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na yasa değişikliği için başvurduklarını, bakanlığın ise savcılıktan halen cevap beklediğini belirten Gözay, kaçak taşımacılık yapanların ağır ve ciddi bir yaptırımla karşı karşıya kalması gerektiğini vurguladı.

“Polislerimiz de denetim yapıyor fakat geçerli yasaya göre caydırıcı cezalar yok” diyen Gözay, savcılıkta bekleyen yasa değişikliğinin geçerli olması halinde çok rahatlayacaklarını ve bir an önce yasa değişikliğinin uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Biberoğlu: Biz de mi kaçak

taşımacılık yapalım?

Gazimağusa Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Biberoğlu, da kaçak taşımacılık yapan korsan taksicilere ciddi bir yaptırım uygulanmadığını belirterek “işlerimiz durma noktasına geldi, biz de mi kaçak taşımacılık yapalım?” diye sordu.

Ekonomik krizin etkili olduğu, vergilerin ve işletme izinlerinin fiyat olarak sürekli arttığını belirten Biberoğlu, kaçak taşımacılık yapanlar yüzünden işlerinin durma noktasında olduğunu ve taksicilik mesleğini yapan bazı kişilerin başka iş aramaya başladığını da söyledi.

Gazimağusa bölgesinde 220’ye yakın taksi olduğunu ve bunun da yaklaşık olarak 10 bin ailenin ekmek parasına denk geldiğini ifade eden Biberoğlu, yetkililerin bir an önce gereken adımları atmasını ve yasal düzenlemenin yapılması istedi.

Biberoğlu, “Yasal düzenleme yapılmaz ve bu durumun önüne geçilmezse ciddi bir şekilde başka iş bakmaya başlamamız gerekecek” dedi.

Öztürk: Çözüm bulunamazsa

mesleği bırakma noktasına geleceğiz

Lefkoşa Taksiciler Birliği Başkanı Menteş Öztürk, ülkemizde kaçak taşımacılık yapan kişilerin sürekli olarak öğrencileri hedeflediğini ve özellikle daha düşük fiyattan taşımacılık yaparak taksicilik mesleğini sürdürenlerin ekmeğiyle oynadığını vurguladı.

Geçerli olan yasada ciddi bir yaptırım olmadığı için polisin de elinden fazla bir şey gelmediğini belirten Öztürk, bunun önüne geçilmesi ve yasal düzenlemenin bir an önce yapılması gerektiğini kaydetti.

Öztürk, “kaçak taşımacılık yapan kişiler yüzünden duraklarda boş bir şekilde oturmak zorunda kalıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75