“Biz insan değil miyiz ?”

banner37

KKTC’de 10 yıldır sigortalı olarak çalıştığını belirten Türkmenistan uyruklu Murat Razaoğulu’nun, açıklanan ekonomik paketle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım, ülkedeki tüm 3. ülke vatandaşlarının duygularına tercüman oldu

banner87
“Biz insan değil miyiz ?”
banner90
banner99

KISA SÜREDE BİN 500 PAYLAŞIMA ULAŞTI… Hükümetin önceki gün açıkladığı ekonomik pakette yer alan, işyerleri kapalı olan ve çalışmayanlara yapılacak bin 500 TL’lik yardımın sadece KKTC ve TC uyruklulara verileceği maddesi, birçok kesimden tepki alırken, KKTC’de 10 yıldır sigortalı olarak çalışan Murat Razaoğulu’nun ekonomik paketle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ülkedeki tüm 3. ülke vatandaşlarının duygularına tercüman oldu. Razaoğulu’nun paylaşımı kısa sürede bin 500 paylaşıma ulaştı.

Ahmet UÇAR

Hükümetin önceki gün açıkladığı ekonomik pakette yer alan, işyerleri kapalı olan ve çalışmayanlara yapılacak bin 500 TL’lik yardımın sadece KKTC ve TC uyruklulara verileceği maddesi, birçok kesimden tepki alırken, KKTC’de 10 yıldır sigortalı olarak çalışan Türkmenistan uyruklu Murat Razaoğulu’nun ekonomik paketle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ülkedeki tüm 3. ülke vatandaşlarının duygularına tercüman oldu. Razaoğulu’nun paylaşımı kısa sürede binlerce beğeni ve bin 500 paylaşıma ulaştı.

Razaoğulu, yaklaşık 8 dakikalık video kaydında, hükümete seslenerek, “Neden bizi unuttunuz, bizim hiç mi bu ülkeye katkımız olmadı, biz insan değil miyiz?” diye sordu.

“Neden bizi unuttunuz?”

Razaoğulu, ekonomik tedbirler ve destek paketinin 20. maddesinde faaliyetleri durdurulan işyerlerinde çalışan sadece TC ve KKTC vatandaşlarına bin 500 TL tutarında destek ücreti verildiğini belirterek, hem bu miktarın az olduğunu hem de 3. dünya ülkesi vatandaşlarının dikkate alınmadığını ifade etti.

“Neden bizi unuttunuz?” şeklinde yetkililere seslenen Razaoğulu, ülkelerini terk ederek ekmek parası kazanabilmek adına KKTC’ye geldiklerini ve 10 yıldır KKTC’de sigortalı bir şekilde çalışıp, yasal yükümlülüklerini yerine getirerek ikamet ettiklerini kaydetti.

“Bizim KKTC’ye hiçbir katkımız yok mu?”

Razaoğulu, “2009’dan bu yana Sosyal Sigortalar Dairesi’ne verdiğim paraların kabaca hesabını yaptım. 300 TL’den sayarsak – ki şu an 300 TL’den fazladır- şimdiye kadar 36 bin TL yapıyor. 6 bin TL’sini de saymıyorum, benden olsun diyorum. Ben şimdiye kadar devlete 30 bin TL civarında gelir getirmişim ve şu anda dünya çapında bir virüs savaşındayız” dedi.

Rus okulunu bitirdiğini ve Rusçasının çok iyi olduğunu dile getiren Razaoğulu, Putin’in açıklamalarını okuduğunu anlattı.

Razaoğulu, Putin’in yerli, yabancı ayırt etmeden 3 yaşına kadar çocuğu olanlara ve işsiz kalanlara belli miktarlarda yardımcı olacağını söylediğini anımsatarak, KKTC’nin ise bunun tersine sadece TC ve KKTC’yi düşündüğüne vurgu yaptı.

Bu durumun oldukça üzücü bir tutum olduğunu söyleyen Razaoğulu, “Biz insan değil miyiz, bizim hiçbir katkımız yok mu KKTC’ye. Mutlaka vardır. Biz tüm 3. dünya vatandaşları ülkelerimize geri dönecek olursak burada çalışan kimse kalmaz” diye konuştu.

“Sorumlular, 3. dünya ülkeleri değil, devlet”

Razaoğulu, Koronavirüse 3. dünya vatandaşlarının neden olmadığını ifade ederek, virüs noktasında yaşanan sorunların asıl sorumlusunun devlet olduğuna işaret etti.

Koronavirüsün Çin’de ilk ortaya çıktığı dönemlerde ciddiye alınmadığına dikkat çeken Razaoğulu, “Bu virüs ilk ortaya çıktığında KKTC havaalanlarını kapatsaydı, ya da turizmi sınırlandırsaydı ve cihaz temin etseydi şu anda bunlar yaşanmayacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu insanlar hırsızlık mı yapsın?”

Razaoğulu, 3. dünya vatandaşlarının neden bir kenara itildiğini sorarak, yıllardır burada yaşadıklarını ve çocuğunun da burada doğduğunu söyledi.

Kendisi gibi farklı uyruklardan birçok 3. dünya vatandaşının ülkede ikamet ettiğini belirten Razaoğulu, “Bu kişiler hırsızlık mı yapsınlar, onları bir kenara ittiniz, böyle bir açıklama kabul edilemez” dedi.

Razaoğulu, Elazığ’daki depremi hatırlatarak, Elazığ’da yaşanan bu hasar verici depremin ardından KKTC’den bir sürü insanın Acun Ilıcalı’nın başlattığı yardım kampanyasına ilgi gösterdiğini anımsattı.

Razaoğulu, “Yardım eli uzatmak için illa bir deprem olması, savaş çıkması, binlerce kişinin ölmesi mi lazım ? Deprem sonrasında ortaya çıkan Robin Hood’lar lütfen şimdi de ortaya çıksın. Şu an virüs gibi global bir sıkıntıdayız. Herkes 3 bin TL alsın demiyoruz ama lütfen aç da bırakmayın” diye konuşarak, herkesin çocuğunun olduğunu, kendileri aç kalsa da çocuklarının aç kalamayacağını kaydetti.

Aç kalan insanların çocuklarının karnını doyurabilmek adına hırsızlık, kavga gibi birçok suça karışabileceğine dikkati çeken Razaoğulu, 3. dünya vatandaşını da koruyan bir paket düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108