banner6

“Bize haber vermeden çiğ süte zam yaptılar, zarara uğradık”

banner37

“Bize haber vermeden çiğ süte  zam yaptılar, zarara uğradık”
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SUİB) Başkanı Mustafa Başlar, Süt Endüstrisi Kurumu’nun (SÜTEK) imalatçılara haber vermeden çiğ süte zam yaptığını söyledi.

   Başlar, son 5 ay içerisinde çiğ süte 4 defa zam yapıldığını belirterek, bu zamların hiçbirinin önceden imalatçılara bildirilmediğini söyledi.

   15 Mart’tan önce 5 TL olan çiğ süt fiyatının bir anda 6 TL’ye çıkarılmasıyla imalatçıların maliyetinin oldukça arttığını ifade eden Başlar, “Bugün bir UHT ambalajının maliyeti bile 3.5 TL oldu” dedi.

   Süt fiyatlarının imalatçılara önceden bildirilmesi gerektiğini dile getiren Başlar, “Biz birçok firmayla daha önceden anlaşma yaptık. Bize zam olacağı 1 ay önceden söylenseydi zarara uğramazdık. Olan bize oldu” şeklinde konuştu.

   Bir yandan Koronavirüs pandemisi, diğer yandan artan maliyetler yüzünden imalatçıların dayanacak gücünün kalmadığını belirten Başlar, “Pandemiyle yaşanan üretim kısıtlaması ithalata dayalı ülkemizi vurmaya devam ediyor. 5 ay önce aldığımız gaz, yakıt ve diğer giderler, bugünkü fiyatlarla el yakmaya, bel bükmeye devam ediyor. Kaldı ki yarın neyle karşılaşacağımızı da bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.
   Ambalaj ve temizlik ürünlerinde yüzde 300-400 oranlarında fiyat artışı olduğunu belirten Başlar, “Süt imalatçıları olarak her zaman halkımızın yanında olmaya önem gösterdik. Fakat hükümet edenler aynı duyarlığı gösteremediği gibi biz imalatçıların da zam yapan pahalılığı gerçekleştiren vatandaşın alım gücünü yok eden kurumlar olarak ima edilmesi biz emekçi, üretici işletmeleri derinden yaralıyor” dedi.

   Süte yüzde 20 oranında yapılan zammın piyasaları olumsuz etkilediğini dile getiren Başlar, 15 Aralık tarihinde de süte yüzde 10 zam yapıldığını, ancak imalatçıların bu zammı hiçbir şekilde tüketiciye yansıtmadığını söyledi.

   “Doğan bütçe açığı karşısında dayanacak gücümüz kalmamıştır” diyen Başlar, süt fiyatlarına yapılacak düzenlemelerin bir ay önce bildirilmesine yönelik taleplerinin karşılanmadığını dolayısıyla oluşacak zararın sorumlusunun Tarım Bakanlığı ve SÜTEK’e ait olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110