Bizi artık ülkemize gönderin

banner37

Narenciyede hasat dönemi 15 gün önce tamamlandı. Türkiye’den ülkemize narenciye sezonunda çalışmak için gelen ve ailelerinin yanına gitmek isteyen bin 608 kişi ise, seslerini duyurmak için toplandı:

Bizi artık ülkemize gönderin
banner90
banner99

Güren TİLKİ

   Narenciye sezonunda hasat dönemi 15 gün önce bitti.

   Mevsimlik işçi olarak narenciye sektöründe çalışmak için Türkiye’den ülkemize gelen bin 608 kişi ise, haftalardır ülkelerine gönderilmek için bekliyor.

   Henüz sezon tamamlanmadan Koronavirüs önlemleri nedeniyle ülkelerine nasıl dönecekleri endişesi taşıyan mevsimlik işçiler, işverenleri ve narenciye sektöründe örgütlü birlik başkanlarının girişimiyle hükümet yetkililerine taleplerini iletti.

   Haftalardır Türkiye’ye gönderilmeyi bekleyen işçiler, çaresiz kaldıklarını söyledi.

banner134

İşkey: Başka bir mevsimlik işe gidecekler

   Kıbrıs Türk Narenciye Kesim Ekipleri Birliği üyeleri, ülkede kalan işçilerin Türkiye’ye gönderilmesi için başlatılan çalışmaların hızlandırılmasını talep etti.

   Birlik lokali önünde açıklama yapan Birlik Başkanı Coşkun İşkey, narenciye sektörünün yaklaşık 15 gün önce tamamlandığını belirterek bu sektörde çalışmak üzere ülkemizde bulunan işçilerin henüz ülkelerine dönmediğini söyledi.

   İşkey, işçilerin gidecekleri yerlerinde de çalışacakları mevsimlik sektörler olduğunu anlatarak taleplerini ilgili yerlere ilettiklerini ve sürecin hızlandırılması gerektiğini belirtti.

   İşkey, feribot fiyatlarının da pahalı işçilerin bütçesine göre fazla olduğuna dikkat çekerek yetkililerin devreye girip indirim yapılmasının sağlanmasını talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75