Bizi evimize götürün! - Plase take us home!

Avrupa Parlamentosu’ndan 8’i vekil 25 kişilik bir heyet, Gazimağusa’daki Palm Beach sahilini ziyaret etti. Bir grubun protesto ettiği ziyarette, destekçi Kıbrıslı Rumlar, üyelere taleplerini haykırdı:

Bizi evimize götürün! - Plase take us home!
  • 09 Mayıs 2018, Çarşamba 9:09

Sedef BOŞNAK 

Avrupa Parlamentosu’ndan 8’i vekil, 17’si teknokrat olmak üzere 25 kişilik bir heyet, dün sabah Kapalı Maraş’ı ziyaret için Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan KKTC’ye geçti.

Ziyarete AP Dilekçeler Komitesi Başkanı, İsveç Avrupa Milletvekili Cecilia Wikstrom ve parlamenterler Alberto Cirio (İtalya), Rosa Estaràs Ferragut (İspanya), Sofia Sakorafa (Yunanistan), Igor Šoltes (Slovenya), Teresa Jiménez-Becerril (İspanya), Kıbrıs Rum Milletvekilleri Takis Hadjigeorgiou ve Demetris Papadakis de katıldı. Sözde Maraş Belediye Başkanı Aleksis Galanos da heyete eşlik etti.

Güneyden kuzeye bir otobüsle geçen parlamento üyeleri, Maraş’a Ordu Evi’nden girmek için talepte bulundu ancak talepleri geri çevrildi.

Üyeler, bu kez, Maraş’ı, ziyaret ettikleri Palm Beach sahilindeki tel boyundan inceledi.

AP’li heyet kuzeyden yaklaşık 50 kişilik bir grup tarafından protesto edilirken, heyetle birlikte gelen yaklaşık 200 kişilik Kıbrıslı Rum da sahil girişinde pankart açıp, slogan attıktan sonra sahile yürüdü.

Kısa süreli gözaltı yaşandı

Tel sınırına kadar yürüyen üyeler, burada, Kıbrıslı Rumların taleplerini dinledi ve saat 12.00’de olaysız bir şekilde sahilden ayrıldı. Bu arada sınır boyunda fotoğraf çeken 8’i Rum, 1’i İngiliz toplam dokuz kişi kısa süreliğine gözaltına alınırken, telefon ve fotoğraf makinelerindeki görüntülerinin silinmesi sonrası serbest bırakıldı.

Giysilerinde, “Evimizi ve şehrimizi geri verin” yazılı etiketler bulunan Kıbrıslı Rumların birçoğu gözyaşı içerisinde, üyelere, “Burası bizim. Ziyaretçi onlar. Lütfen bizi evlerimize götürün” diye haykırdı.

Ziyareti protesto eden TMT’ciler, ülkücüler ve MDP’li bir grup ise Kıbrıslı Rumlara, “Hoş geldiniz” diyerek Kıbrıs ve Türkiye bayrağı salladı.

Polisin aldığı geniş güvenlik önlemi sayesinde, herhangi bir olay yaşanmadı.

Ziyareti protesto edenlerin başında, UBP’li milletvekilleri de vardı. Gazimağusa Milletvekili Resmiye Canaltay ile Oğuzhan Hasipoğlu, üyelerin ziyareti öncesi basına açıklama yaptı.

“Topraklarımızda hakarete uğruyoruz”

UBP Milletvekili Resmiye Canaltay yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Rumların kendi topraklarında pankart açmasını hayretle karşıladığını belirterek, “Topraklarımızda hakarete uğruyoruz. Dünyada böyle bir şey yok” dedi.

Mağdur olanın, Kıbrıslı Rumlar değil Kıbrıslı Türkler olduğuna vurgu yapan Resmiye Canaltay, şöyle konuştu:

“Kendi toprağımızda hakarete uğruyoruz. Bir avuç insan dışında, maalesef kimse sesini çıkartmıyor. Kendi toplumuna destek çıkmayan bir halk bunları yaşamaya mahkûm. Gördükçe üzülüyorum. Bugüne kadar yaşananlara bakılırsa, kimin haklı kimin haksız olduğu ortadadır. İzolasyonlar altında yaşıyoruz. AB verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmedi ve Annan Planı’na evet diyen bizleri mağdur etti.

Kıbrıslı Rumlar, ne istiyor? KKTC gözetiminde, Maraş’ın açılıp, onlara, evlerini komisyona başvurarak alabilmeleri önerisi yaptık. Reddettiler. İstedikleri nedir?”

UBP’li vekiller, üyelere protesto mektubu verdi

Oğuzhan Hasipoğlu ise, AB’ye tespit ve incelemelerinde tarafsız olmaları için öneride bulunduklarını ifade etti ve yıllardır verilen sözlerin tutulmadığına dikkat çekti.

Hasipoğlu, önerilerini mektuplarında aktardıklarını ifade ederek, parlamenterlerden, haksız ve tek yanlı olan tutumlarını düzeltmesini istediklerini anlattı.

Vekiller, üyelerin gelişiyle, üyelere, ülkenin, yalnızca Kıbrıslı Rumların değil Kıbrıslı Türklerin de olduğunu belirterek, objektif olmaları önerisinde bulundu ve içerisinde önerilerinin de bulunduğu bir protesto mektubunu parlamenterlere verdi.

Söz konusu mektubu basınla da paylaşan UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, mektubunda, “Sizlerle bu şekilde sınırda mektup vererek değil, tıpkı Kıbrıs Rum tarafı yetkilileri ile görüştüğünüz gibi adanın bir diğer ortağı olan bizlerle de görüşerek adadaki Kıbrıs Türk halkının da sorunlarını dinlemenizi beklerdik. En azından sizin de her platformda övündüğünüz, AB’nin demokrasi, ayrım yapmama ve insan hakları ilkelerine uygun davranılmış olurdu. Ayrıca, uluslararası ilişkilerde en temel bir prensip olan sorunla ilgili tüm tarafları dinleme ilkesine de uygun davranmış olurdunuz” dedi.
Hasipoğlu, mektubunda BM tarafından her iki halkın ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak onayına sunulan Annan Planı referandumunda Kıbrıslı Türkler “evet”, Kıbrıslı Rumlar “hayır” demesine rağmen hâlâ daha cezalandırılanın Kıbrıslı Türkler olduğuna dikkat çekerek, AB’nin 2004 yılından önce ve sonra vermiş olduğu sözleri tutmadığını, 26 Nisan 2004’te izolasyon ve kısıtlamaların kalkması konusunda almış olduğu karar uyarınca geçirdiği Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü rafa kaldırdığını, Yeşil Hat Tüzüğü ve Mali Yardım Tüzüğü’ne Rum tarafının koyduğu engelleri aşmakta etkisiz kaldığını vurguladı.
“Sizler, buraya bir durum tespiti (“Fact Finding Mission”) için geldiğinize göre aşağıdaki soruların da cevaplarını AB Parlamentosu nezdinde sizlerin veya oraya giden vekillerimiz vasıtasıyla araştırmanız ve sorgulatmanız gerekmektedir. Tek tarafı dinleyerek hazırlayacağınız bir raporun, objektif olmayacağı ve AB kriterleri/normları ile bağdaşmayacağı, dolayısıyla bizim için herhangi bir anlam taşımayacağı açıktır” diyen Hasipoğlu, “Kapalı Maraş ile ilgili çalışma yaparken, bunları da biliyor muydunuz?” sorusuyla şu maddeleri sıraladı:
“2004 yılında AB”nin Kıbrıs Türk halkıyla ilgili öngörmüş olduğu doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün tamamen rafa kaldırıldığını ve izolasyon ve kısıtlamaların kaldırılacağı sözü verilmesine rağmen neden bunca yıldır uygulanmadığı konusunda bir inceleme Komitesi kurmadığınızı;
Kıbrıslı Rumların taşınmaz malları ile ilgili Kuzey’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin etkin ve fiili bir iç hukuk olarak kabul ettiği Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) adında bir iç hukuk yolunun bulunduğunu;
Yukarıda bahsi geçen TMK”ya halihazırda binlerce Rum’un başvurduğunu ve devam eden davaların bulunduğunu;
İnceleme yapacağınız Kapalı Maraş bölgesinde Vakıflar’ın da meşru mülkiyet iddialarının bulunduğunu ve TMK”da devam eden davalara taraf olduğunu;
Bir Kıbrıslı Rum’un Kapalı Maraş’taki malına erişmesi için çözümden önce mücadele verirken, Kıbrıslı Türklerin mallarıyla ilgili yıllardır olağanüstü hal/zorunluluk doktrini (Doctrine of Necessity) ilan edildiği ve vasilik rejimi uygulanarak herhangi bir tasarrufta bulunmalarının engellendiğini;
Güney’de kamulaştırılıp veya imara kapatılıp ancak parası dahi ödenmeyen Türk mallarının bulunduğunu;
KKTC makamları tarafından herhangi bir ayrım yapılmaz iken, TC kökenli birçok KKTC vatandaşının Güney’e geçemediğini;
Görüşmelerin geçmiş aşamalarında bir paket çerçevesinde Kapalı Maraş”ın açılması için 2003 yılında rahmetli Denktaş, 2005 yılında Sayın Talat tarafından öneri yapıldığını, her iki önerinin Kıbrıs Rum tarafınca reddedildiğini;
Kapalı Maraş’ın yerleşime açılması, 01 Temmuz 1993 tarihinde Genel Sekreter Gali tarafından açıklanan Güven Artırıcı Önlemler Paketi’nde de gündeme getirildiğini, lakin bu planın da Rumlar tarafından reddedildiğini;
Görüşmelerin son aşamalarında, tarafların mutabakatıyla, Kapalı Maraş’ın bütünlüklü çözümün bir parçası haline geldiğini; ancak en son aşaması Crans- Montana’da yapılan kapsamlı çözüm müzakerelerinin Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle çöktüğünü;
Daha önceki tüm BM planlarına “hayır” diyen Rum tarafı ödüllendirilmeye devam ederken, çözüm konusunda her zaman iradesini ortaya koymuş bulunan Kıbrıs Türklerinin izolasyon ve kısıtlamalarla cezalandırılmaya devam ettiğini;
Yapmış olduğunuz bu tek taraflı ziyaretin Kıbrıslı Türkleri AB’den daha da uzaklaştırdığını ve bu davranışınızın adadaki çözüm sürecine hizmet etmeyeceğini biliyor muydunuz?”

Beğendim 5 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 2 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık