banner6

Bizi Lefkoşa'ya taşımayın!

banner37

Bölgede iş sahasının olmamasının yanı sıra, 40 yıldır köylerinde kırsal kesim arsası verilmediğini belirten Yeşilköy halkı, dün eylem yaptı. Ellerinde taşıdıkları pankartlarda, kırsal kesim arsası isteklerini dile getiren köy halkı, hükümete de seslendi ve “Bugün Yeşilköy’de, 20 gün sonra Meclis’in önünde. Bizi Lefkoşa’ya taşımayın” diyerek, 20 gün sonra Lefkoşa’da eylem yapacakları uyarısında bulundu.

Bizi Lefkoşa'ya taşımayın!
banner151 banner143

Ayşe BULUT

Karpaz köylerinden Yeşilköy’de dün vatandaşlar ‘kırsal kesim arsası’ istemiyle eylem yaptı.

Yenierenköy’e bağlı olan Yeşilköy’de 40 yıldır kırsal kesim arsası dağıtılmadığını belirten köy halkı, hükümete seslendi ve taleplerinin yerine getirilmemesi halinde 20 gün sonra eylemlerini Lefkoşa’ya taşıyacakları uyarısında bulundu.

Köyün simgesi haline geline gelen Atatürk büstü önünde toplanan Yeşilköy halkı, “İlgili bakanlığımızı göreve davet ederiz”,  “Bugün Yeşilköy, 20 gün sonra Meclis önü. Bizi Lefkoşa’ya taşımayın”, “Yeşilköy gençliği olarak kırsal kesim arsaları talep ediyoruz”, “Yeşilköy kırsal kesim arsalarını verin”, “Bakanları göreve davet ediyoruz” ve “Yeşilköy kırsal arsa bölgesini emirnameden çıkartın” yazılı pankartlar açtı.

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı, Yeşilköy Muhtarı Perol Mavili ve Ziyamet Muhtarı Hacıbey Mehmetoğlu eyleme katılarak köy halkına destek verirken, Esenköy, Adaçay, Gelincik, Derince ve Sipahi köylerinin muhtarları eyleme katılamadı ancak eyleme destek verdiklerine dair mesaj gönderdi.

Yeşilköylüler, köyde 156 kişinin kırsal kesim arsası için, 30 kişinin de kendi evlerinin yanında bulunan boş arsalar için müracaat ettiğini belirterek, “40 yıldır köyümüzde kırsal kesim arsası verilmediği ve bölgede de iş sahası olmadığı için gençlik köyden göç etmek zorunda kalıyor” dedi.

Yeşilköy Muhtarı Perol Mavili, köy gençliğine kırsal kesim arsası verilmesi gerektiğini söyledi ve Tepe mahallesinde bulunan bölgenin altyapısının olduğunu ancak emirnamenin içinde kaldığı için kırsal kesim arsası olarak kullanılamadığını belirtti. Mavili, bu bölgenin emirname kapsamından çıkarılmasını istediklerini dile getirdi.

“Göçün engellenmesine katkı koyacaktır”

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları eylemde yaptığı konuşmada, 40 yıldan beri sosyal konut arazisi verilmeyen köy halkının bu isteminde haklı olduğunu kaydetti ve “Burada emirnamenin oluşu bunları biraz önlemektedir. Emirnamenin kalkması iki dudak arasında olacak bir şey değil. Ülkenin Fizik Planı çıktıktan sonra emirname kıstasları genişletilebilir. Burada altyapısı uygun olan bir yer, emirnameden çıkarılıp bu bölge halkının çocuklarına verilirse buradaki göçün engellenmesine katkı koyacaktır. Ancak bunun yanında bu emirnameden çıkarken, benim deyimimle ‘küçük krallıklardan’ herhangi birine de verilmesin. Şu anki DP – UBP hükümeti birazda önümüzdeki bir sene içerisinde olacak olan erken seçime oynamaktadır. Dolayısıyla insanlara umut vererek hayal kırıklığına uğratma çabasındadır. Evlerinin yanında uygun olan arazileri belirli şahıslara verip, yine kırdırarak ‘böl, parçala’ yaşat’ felsefesiyle de hareket edebilir. Bunu ilerleyen günler gösterecektir. Burada doğru yapılması gereken şeyler belki de bu arazinin emirnameden çıkartılıp, kura şekliyle bütün çocuklara devredilmesi en uygun olacaktır” dedi.

“Yetkililerden destek bekliyoruz”

Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı, tüm bölgelerde emirnamelerin kalkması için Turizm ve Çevre Bakanı’nın çalışmalar yaptığını belirterek, bölge halkıyla da bu konuda iki kez toplantı yapıldığını anımsattı.

Bölgedeki göçün engellenmesi için yetkililerden destek beklediklerini ifade eden Kadı, “Karpaz bölgesi olarak ihmal ediliyoruz. Ama emirnamenin kalkması için de çalışmalar yapılmaktadır. Tüm bölgelerde kırsal kesim arsası veriliyor, niye Yeşilköy’e verilmiyor? Ben köy halkına bu konu hakkında destek veriyorum” diye konuştu.

“Gelen giden hükümetler bizimle alay ediyor”

40 yıldır Yeşilköy’de kırsal kesim arsasının dağıtılmadığının altını çizen Yeşilköy Muhtarı Perol Mavili, “Yıllardır alay ediliyoruz. Gelen giden hükümetler bizimle alay ediyor. Yetkililer, 4 kez Yeşilköy gençliğinden başvuru formu aldı. Ancak bugün olmasına rağmen verilmedi.

İlgili daire, bizim köy halkı olarak kırsal kesim arsası için uygun gördüğümüz yerin, emirname kapsamı içinde olduğunu söyledi. Fazla başvuru olduğu ve alan yetersiz olduğu için tekrar ötelemeye çalışıyorlar. 156 kırsal kesim başvurumuz var. Alanımız var. Alanımızın altyapısı, suyu, elektriği mevcut. Sadece parselasyonu yapılmalıdır. Köy içinde Tepe mahallesindedir. Fakat bu bölgede emirname kapsamı içerisinde olduğu için verilmiyor. Emirnamenin açılması gerektiğini söylediler. ‘Eğer emirname açılmazsa bu bölgeyi de veremeyiz’ dediler. 30 kişini evinin yanında boş arsaları var. Biz bu kişileri teker teker isim bazında dosya yapıp bakanlığa 4 ay önce verdik ve bunlar dahi ‘verilecek’ denmesine rağmen verilmedi. Belli köylerde kırsal kesim arsası dağıtıldı ancak bize dağıtılmadı.

Bizim isteğimiz, hızlı bir şekilde bir an önce bu kırsal kesim arsalarının dağıtılması ve Tepe mahallesinin emirname kapsamı içerisinden çıkarılmasıdır” diye konuştu.

Yeşilköylü gençler ne dedi?... Yeşilköylü gençler ne dedi?... Yeşilköylü gençler ne dedi?...

Pınar Körük:

Kırsal kesim arsası verilmediğinden dolayı gençlerimiz köyden göç ediyor. Köyde öğrenci sayımız da az olduğundan dolayı ilkokulumuzu da kapatmak istiyorlar. Okulumuzun kapatılmamasını ve gençlere de kırsal kesim arsası verilmesini istiyoruz. Gençlerimiz en azında göç etmeyerek köyde kalsınlar. Emirnamenin de kalkmasını istiyoruz.

Yılmaz Güler:

Ben Yeşilköy Kulüp Başkanı ve Yeşilköy azasıyım. Öncelikle kırsal kesim arsalarının bir an önce dağıtılmasını talep ediyorum. Artı, işsizlik ve arsa olmadığından dolayı gençliğin köyden göç etmesini istemiyorum. Ben evimi arsam olmadığı için babama devletin verdiği sulu arazi içerisinde yapmak zorunda kaldım. Bu durumda sulu arazimizi körlemiş oldum. 4 dönüm sulu araziye karşılık 20 dönüm kuru araziden vazgeçtim. Ve arsam olmadığı için hem kuru araziden, hem de sulu araziden oldum. Daha önceki yıllarda sadece kendi köyümüz olarak sporda iki takım kuracak kadar gencimiz vardı. Gençlerimiz hep göç ede ede bu yıl üç köyün kulübü birleşerek ancak bir takım kurabildik. Bu da, bölgedeki gençliğin ne kadar eksildiğini gözler önüne sermektedir. Hükümetten talebimiz, biran önce arsalarımızın dağıtılması ve herkesin ev sahibi olmasıdır.

İbrahim Şahan:

Kırsal kesim arsası için, 2004 yılında Esenköy’de babamın evinin bahçesindeki boş alan için başvuru yaptım. 2004 yılından bu güne kadar beni oyaladılar. ‘Kırsal kesim arsası için gelip çalışma yapmamız gerek’ dediler. Gelin dedim gelmediler. Bende evlenmiştim ve müracaat ettiğim araziye ev yaptı. Yetkililerin diliyle kaçak ev yaptım. Yıllardır müracaatım vardı. Gelip verilmedi. Ben de yaptım. Bana kaçak yaptın dediler. Bende kendilerine kaçak yapmadım dedim. Çünkü 2004 yılından beri müracaatım vardı. Onlar 2016 yılına kadar bekledi. Ben, biran önce evimi yaptığım ve 2004 yılında müracaat ettiğim arsanın bana verilmesini istiyorum.

Resmigül Akar:

Yeşilköy’de kalıyorum. Burada doğdum, büyüdüm ve burada evlendim. Ben işsiz eşim işsiz. İki çocuğum var. Her köye arsa dağıtıldı, bizim köye dağıtılmadı. Herkes evini yaptı oturuyor. Yenierenköy’e iki defa dağıtıldı. Köyümüzde çok arsamız var, neden bize dağıtılmıyor? Bir iş oluyor, ilk önce örgüt başkanlarının akrabaları alınır. Sınavlara katılırız, başarılı oluruz, yine bizi almazlar. Diğer parti gelir yine aynı şeyi yapar. Her yönden eziliyoruz. Ben muhtarlık lojmanında kalıyorum. Her an çıkarılabilirim. Çıksam nereye gideceğim? Eşimde işsiz ben de işsizim nasıl ev kirası ödeyeceğim? 4 yıl önce eşim Orman Dairesi’ne giriyordu. Bu yıl oraya da giremedi. Bir an önce köyümüzdeki gençlere kırsal kesim arsası verilmesini istiyoruz.

Yadigar Sözüsöz:

Kirada kalıyoruz. Eşim özürlü maaşı alıyor. Evden atılırsak sokakta kalacağız. En azında arsa dağıtılırsa yavaş yavaş bir ev başlatıp başımızı sokacak bir evimiz olur en azından. Bunun için de bir an önce hakkımız olan kırsal kesim arsalarının her köye dağıtıldığı gibi bizlere de dağıtılmasını istiyoruz.

Nedim Kalkan:

20 yıldır Yeşilköy’de kalıyorum. Kaldığım evi devletten sözleşmeli olarak kiralıyorum. Kaldığım ev için devlete tapusu için müracaat ettik. Bizden 5 bin Sterilin istediler. Zaten bir tek göz odaydı. Eğer olursa kırsal kesimden yararlanmak istiyorum. Eğer olursa o bir göz odayı bana kırsal kesim arsası olarak versinler ya da ben de bu kırsal kesim arsalarından yararlanmak istiyorum. Köyden evsizlikten ve işsizlikten göç eden geçlerimizin de köyde kalmaları için en yakın zamanda köyümüze kırsal kesim arsası dağıtılmasını istiyorum.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 12:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104