Bizi unuturlarsa eylem kapıda!

banner37

CAS çalışanları, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde Başbakanlık önünde toplandı; ‘kendilerine verilen sözleri hatırlatmak üzere’ bir araya geldiklerini söyledi:

banner87
Bizi unuturlarsa eylem kapıda!
banner90
banner8

BAKANLARLA GÖRÜŞTÜLER… Başbakanlık önünde toplanarak, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde ‘varlıklarını hatırlatan’ CAS çalışanları, amaçlarının ‘henüz’ eylem veya protesto olmadığını söylerken; Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la da Başbakanlığın kapısında kısa görüşmeler yaptı.

“İSTİHDAM RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”… Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde Başbakanlık önünde bir araya gelen ve önceki hükümetler döneminde kendilerine verilen ‘istihdamda öncelik’ sözünü yeni hükümete de hatırlatan CAS çalışanları, “CAS istihdamı adı altında 46 kişi işe alındı fakat sonradan öğrendik ki bunların sadece 16’sı gerçekten CAS personeliymiş” sözleriyle, yapılan alımlarda usulsüzlük yapıldığını da iddia etti.

Ali ÇATAL

   Cyprus Airport Services (CAS) şirketinin eski çalışanları, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde, Başbakanlık önünde toplandı. Önceki hükümetler döneminde kendilerine verilen ‘istihdam’ sözünü yeni hükümete de hatırlatmak amacıyla bir araya geldiklerini söyleyen CAS’ın eski çalışanları, toplantının amacının protesto olmadığını belirtti.

   “Eski hükümetlerden ‘istihdamda öncelik’ sözü almıştık fakat ne yazık ki bu gerçekleşmedi. Bize verilen sözleri, yeni hükümete de hatırlatmak üzere burada toplandık. Amacımız eylem veya protesto değil ama yıllardır işsiz kalıp mağdur olan 108 aile var” ifadelerini kullanan CAS çalışanları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la da Başbakanlığın kapısında kısa görüşmeler yaptı.

Özersay: Liste bakanlara dağıtıldı

   CAS çalışanlarıyla yaptığı konuşmada “Eskiden alım zaten yapılmıştı” diyen Özersay, “Aynı şekilde, Ulaştırma Bakanı da bir liste aldı ve bunu bütün bakanlara dağıttı. Bu listedekilere öncelik verilecek. Önceki hükümette verdiğimiz sözü, Bakanlar Kurulu toplantısında da gündeme getireceğiz ve aynı anlayışı devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı ve geçmişte verilen sözlerin geçerliliğini koruduğunu vurguladı.

   Özersay’ın bu ifadeleri, CAS çalışanları tarafından “Samimiyetinize güveniyoruz” sözleriyle karşılık buldu.

“Bu hükümetten de aynı kararı bekliyoruz”

   İşsizliklerinin 14 ayı aştığını söyleyen CAS çalışanları, “Geçmiş hükümet, birkaç arkadaşımıza ekmek vermişti; bu hükümetten de aynı kararı bekliyoruz. Lütfen bize yardımcı olsunlar” sözleriyle, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

   “Önümüz bayram ve cebimizde para yok” diyen CAS personeli, işsiz kaldıkları süre zarfında alışveriş yapmak bir yana, ihtiyaçlarını dahi gideremediklerini savundu. “Gereği yapılırsa adamlık olur, yapılmazsa da canları sağ olsun” şeklinde konuşan emekçiler, yeni hükümetten kendilerine destek talep etti.

“Yalanı sakız gibi çiğniyorlar”

   CAS’ın 2014’te battığını, 80 civarı arkadaşlarının şimdiye kadar işe alındığını söyleyen CAS çalışanları, “Bizi ‘CAS devletindir’ diyerek geri gönderdiler. Gittik ve yine işsiz kaldık. Bu kez 16 kişi işe alındı ve bize de beklememiz söylendi. ‘Sizi de işe alacağız’ diye sürekli kandırıldık. Bu sefer de hükümet değişti ve yine ortada kaldık. Yalanı sakız gibi çiğniyorlar” sözleriyle değişen her hükümet tarafından oyalandıklarını savundu.

   “CAS istihdamı adı altında 46 kişi işe alındı fakat sonradan öğrendik ki bunların sadece 16’sı gerçekten CAS personeliymiş” sözleriyle, yapılan alımlarda da usulsüzlük yapıldığını iddia eden CAS çalışanları, işe alınan diğer 30 kişinin işinde gözlerinin olmadığını da vurguladı.

“Baybars ‘Daha iş bulamadınız mı?’ dedi”

   Başbakanlık önündeki toplantıda, sürece yönelik tepkilerini dile getiren bazı çalışanlar, “Biraz önce kapıda konuştuğumuz Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, bizlere ‘Daha iş bulamadınız mı?’ diye sordu.

   Halbuki bize iş bulmak, sadece kendisinin görevi” ifadeleriyle, İçişleri Bakanı nezdinde umursanmadıklarını da iddia etti.

   Çalışanlar, yeni hükümet tarafından ciddiye alınmamaları durumunda ‘açlık grevi ve hatta ölüm orucu da dahil olmak üzere’ yeni eylemler koyacakları uyarısını da yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75