"Bizim adımıza yaptırılan bir takım anketler var. Yüzde 20 çıtasına yaklaştık"

banner37

"Bizim adımıza yaptırılan bir takım anketler var. Yüzde 20 çıtasına yaklaştık"
banner99

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı BRT’de yayınlanan Birinci Boyut’a katılarak, partisinin Aralık ayında olağanüstü kurultaya gideceğini açıkladı.

İşte Arıklı’nın bu yöndeki ifadeleri:

“YDP’nin Mart ayında gerçekleştireceği kurultayı öne aldık. Aralık ayının son haftasında olağanüstü kurultaya gidiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken kurultayda güven tazelemek istiyorum. Bizim adımıza yaptırılan bir takım anketler var. Çıkan sonuç gayet iyi, yüzde 20 çıtasına yaklaştık. Ama bu bana yeterli değil. Diğer siyasi partilerin adayları da ortaya çıkmadan yapılan anketlerin sağlıklı olabileceğini düşünmüyorum.Beklememiz gerekir”.

YDP Başkanı Arıklı, Meclis’te bu dönem eleştirilerin dozunu artırarak, ciddi bir muhalefet ortaya koyacaklarını da söyledi.

Erhan Arıklı, “Hükümetin Eylül ayı sonuna kadar sergilediği performans çok da iyi bir performans değil. Dolayısıyla onları harekete geçirmek gerekiyor. CTP’nin de diğer partilerin de cumhurbaşkanlığı seçimi gündemi ile çok ciddi bir muhalefet ortaya koyabileceklerini zannetmiyorum. Bu sebepten dolayı bizim bu konuda birazcık daha aktif hale gelmemiz gerekiyor” dedi.

Arıklı, YDP olarak yaz döneminde ciddi çalışarak çok acil 4-5 tane yasa önerisi hazırladıklarını da şu sözlerle dile getirdi.

banner134
“Mini anayasa paketi hazırladık. Meclis’te mümkün olduğunca fazla sayıda siyasi parti ile bir araya gelip onların da görüşleri doğrultusunda şekillendirip, Meclis’e sunmaya çalışacağız. Mini Anayasa paketinde öncelikle herkesin üzerinde durduğu kimsenin itiraz etmediği 4-5 madde yer alıyor. Mesela; yargıda anayasal değişikliklerin yapılması gerekiyor ki yargının önü açılsın. Meclis’in yaz tatili dönemi kısaltılmalı. 3 aylık yaz tatilini benim hazmetmem mümkün olmadığı gibi zaten kamuoyu da bunu hazmetmiyor. Bu kadar bekleyen yasa tasarıları var. Meclis’in tatilinin hem kısalması gerekiyor hem de mümkünse haftada bir kaç gün daha Genel Kurul’un toplanması lazım. Özellikle Meclis’in çalışması ile ilgili ve milletvekillerinin dokunulmazlıkları.Biz diyoruz ki kürsü dokunulmazlığının dışındaki dokunulmazlıkları kaldıralım”.

YDP Başkanı Arıklı, UBP yetkilileri ile dün Meclis’te yaptığı görüşmelerde Hüseyin Özgürgün dosyasının şimdi gündeme getirilmemesini, Anayasa değişikliğini yaptıktan sonra Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılarak, savcılığın rutin davasına devam etmesinin en doğrusu olacağını dile getirdiğini söyledi.

Erhan Arıklı, “Hüseyin Özgürgün bir yere kaçmıyor ki! Ağır cezalık bir suç değil. Dolayısıyla yangından birşeyler kaçırmıyoruz. Herhangi bir milletvekilini bu şekilde rencide etmenin daha yolun başında suçlu göstermenin, aç kurtların önüne atmanın bir anlamı yok. Bu sebepten dolayı ben bunu dün önüme gelen UBP‘lilere söyledim. Birçok milletvekili doğru diyor. İnşallah bunu yaparlar ve ortaklarını da ikna ederler. Bu konuyu DP’ye anlattık. Onlar da bizimle aynı fikirdeler. Dün ayaküstü CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile de görüştüm. Bu konuyu düşünebileceklerini ve gündeme gelebileceğini söyledi. Muhalefet bütün dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda öncü olmalı ve ikidarı da arkasından sürüklemelidir. Önümüzde 6 aylık bir süre var. Bence yeterli bir zamandır. ”dedi.

DP ile Meclis çatısı altında işbirliği çalışmalarına başladıklarını söyleyen Arıklı, söz konusu mini Anayasa paketi çalışmalarında işbirliği adına DP milletvekili Serdar Denktaş’ın yarın TDP ile, önümüzdeki günlerde de CTP ile görüşeceğini belirtti.

Arıklı, “Serdar bey TDP ve CTP ile daha yakın. Ne de olsa aynı hükümette birlikte çalıştılar. Onun görüşmesinden çıkacak netice doğrultusunda biz de YDP olarak görüşürüz” dedi.

Yeniden Doğuş Partisi’nin Pazartesi günü 3’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayacağını ve daha güçlü olma yolunda ilerlediğini ifade eden Arıklı, “Dün UBP’den 7 kişilik istifa önüme geldi.Yine Lefkoşa’nın bir köyünden 38 kişi geldi. Bunların hepsi iktidar partilerine üyeler. İsim vermek istemiyorum. UBP iktidar olduğunda bana bundan en büyük zararı YDP görecek demiştiler.Ben de tam tersine YDP daha da güçlenecek çünkü UBP’nin bu dönemdeki iktidarı geçmiş iktidarlara benzemeyecek demiştim. Şuanda son bir ay içerisinde üye sayımız 400 civarında arttı. Bu 400 kişinin en az 250 tanesi UBP’den gelen kişilerdir” dedi.

(BRT)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75