Bizim zararımız niye ödenmiyor?

banner37

Yenierenköy halkı, 3 yıl önce meydana gelen hortumda oluşan zararlarının hâlâ karşılanmamasına isyan etti

Bizim zararımız  niye ödenmiyor?
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Yenierenköy halkı, 3 yıl önce meydana gelen hortumda oluşan büyük zararın hükümet tarafından hâlâ karşılanmadığını belirterek, “Geçtiğimiz günlerde Lefke bölgesinde yaşanan dolu felaketinin hemen ardından hükümet yetkililerinin yerinde inceleme yapıp zararın tazmin edileceğini açıklaması olumlu bir davranış. Biz de zararımızın karşılanmasını bekliyoruz” dedi.

Yenierenköy’de, 27 Kasım 2015’te, yağmurla birlikte çıkan büyük hortum, köyün bir bölümüne çok büyük zarar vermişti. Gece çıkan hortum, önüne ne geldiyse silip süpürmüş, evlerin su depoları, telefon, elektrik telleri ve direkleri kopmuş, klimalar ve evlerin çatıları uçmuş, camları kırılmış, bir evin önüne duran karavanı yerle bir etmişti. Öte yandan mandıralar uçmuş, hayvalar ölmüş ve ağaçlar yerinden sökülmüştü.

Felaketi yaşayan Yenierenköy’e, o dönemde hiçbir hükümet yetkilisi gitmemiş ve vatandaşın zararı da karşılanmamıştı.

Vatandaşlar ne dedi?

Niyazi Selengin:
“27 Kasım 2015’teki hortumda iki arabam zarar gördü. Zararımızı tespit ederek ilgili yerlere gönderdik. Doğal afet durumunda devlet kişinin zararını karşılar dediler. Ancak bize hiçbir şey ödenmedi. Şimdi Lefke’deki doğal afetin en yakın zamanda ödeneceği söylendi. Bu şimdi Yenierenköy’ün gücüne gitmez mi? Gider. Belediyeyi gözden çıkardınız, insanları da mı gözden çıkardınız? Ben adalet istiyorum.  Karpaz eşeklerine verilen değer, Karpaz insanına verilmiyor. Bin -iki bin TL zararı olan birçok kişi rapor yazmadı, ödenmeyecek diye. Ancak 36 kişi rapor yazdırdı; 36 kişinin toplan 80 bin TL zararı oldu. Bizimki doğal affet değil miydi?”

banner134
Evşen Peymen:
“Benim mahalleme sanki o gece bomba düşmüş gibiydi. Hayvanlarım öldü, mandıramın üzeri uçtu, Jip arabamın kabini uçtu, fiber balıkçı teknesi vardı, hortum, onu da alt üst etti. Benim 20- 25 bin TL zararım oldu. Hiç kimseyi görmedik. Köyümüzde iki milletvekilimiz vardı, onlar dahi gelmedi. Ancak Lefke’de yaşanan dolu olayı ve su baskınının hemen ardından yetkililer o bölgeye akın etti. Onlara verilecekse, biz de isteriz, çünkü biz de doğal afetten zarar gördük.”

Tahir Meda:
“Hortumdan dolayı evdeki su depoları, garaj zarar gördü. Arkadaş, 5 bin sterline karavan almıştı. Koyacak yeri olmadığı için bizim avlumuza koymasını söyledik. Demez olsaydık, darmadağın oldu, sadece karavanın dingili kaldı, parçaları 200 metre, sağa, sola dağıldı. Yaşanan bu felaket sonrası bölgeye hiçbir yetkili gelmedi. Bir baktık ki Lefke’ye dolu yağdı, su baskını oldu. Onların zararları giderilecek, niye bizim zararımız giderilmedi? Burada adaletsizlik var.”

Nejmi Aydener:
“Lefke’nin zararları karşılanıyor. Kasım 2015’te bizde de hortum nedeniyle çok büyük zarar oldu. Bize kimse gelmedi. Erenköy halkına niye değer verilmiyor? Hortum, telefon direğini evimin duvarına getirip sapladı. Klimaları, depoları darmadağın etti. Oğlumun yeni yaptığı evin camları kırıldı. Damdaki kiremitleri aldı götürdü. Zararımız çok büyük oldu ancak kimse bizi sormadı. Bizim de zararımız karşılansın.”

Mediha Saltkaya:
“4 yıl içinde iki defa hortum çıktı. Evimin su depoları, camları, evin içindeki eşyalarım zarar gördü. Zarar ziyanımızı beyan ettik. Bugün oldu zararımız karşılanmadı. Lefke’ye verileceği gibi bize de verilsin.”

Aytül- Ayfer Garipsazcı:
“27 Kasım 2015 yılında çıkan hortum nedeniyle evim çok büyük zarar gördü. Evimi tamir edene kadar 6 kişi, kızımın yanında kaldık. Evimin su deposu hortum nedeniyle düştü ve mutfak damından içeri girdi. Ağaçlarımız söküldü. O kadar büyük bir felaket yaşadık ki, yanımızda hiç kimseyi görmedik. Ne bir hükümet yetkilisi, ne de bölgemizde bulunan bir milletvekili geldi.  Şimdi zararımızın karşılanmasını istiyoruz.”

Fikri Aydener:
“Ben balıkçılık yaparak ailemi geçindiriyorum. Defalarca fırtınadan ağlarım zarar gördü bir kuruş alamadım. Sandalım battı. Yine bir kuruş almadım. 2015 yılında köyümde büyük bir felaket yaşandı. Birçok köylü zarar gördü ama maalesef hiçbir köylü bir kuruş dahi almadı. Her zaman için biz ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyoruz. Nasıl ki Lefke, Güzelyurt’a dolu ve su baskını nedeniyle doğal affet ilan edilip yardım yapılıyor, biz de aynı talepte bulunuyoruz.”

Erhan Hürtaş:
“2015 yılında büyük bir felaket yaşadık. Köyümüzün bir bölümünde çıkan hortum önüne ne geldiyse silip süpürdü. Evimde ne çardak, ne su deposu, ne balıkçı fayberi, ne mandıra bıraktı, aldı götürdü. Çok büyük zararımız oldu. Ancak hiçbir yarım alamadık. Her şey borç harç kendi imkanlarımızla yaptık. Hükümet bizim zararımızı da karşılasın.”

Ozan Tulga
“Hortum nedeniyle benim de mandıramın üzeri uçtu. Ancak hiçbir yardım alamadım. Hiçbir yetkili bölgemize gelip incelemelerde dahi bulunmadı. Oy istemek için gelirler ancak vatandaşın ihtiyacı olduğunda kimseyi bulamazlar. Hükümet bizim de zararımızı artık ödesin.”

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 09:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75